Foto: SHUTTERSTOCK

Kā palīdzēt bitēm pavasarī. Pārbauda krājumus 0

Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Pavasarī bites vairāk iet bojā nekā ziemā. Viens no iemesliem ir kvalitatīvas barības trūkums. Bitēm vajadzīga tāda, kurā ir gan ogļhidrāti (medus), gan proteīni (ziedputekšņi).

Barības var trūkt Kurzemes pusē, jo bites modās agri, sāka perot un aktīvi attīstīties, tātad arī patērēt vairāk pārtikas. Plāni var klāties arī Latvijas vēsāko reģionu lidonēm, kas stropā uzturējās ilgi, vēlu izlidoja, nepaguva sanest ziedputekšņus, taču nu atkal aukstums klāt.

Ielūkojas uzmanīgi

CITI ŠOBRĪD LASA

Barības krājumus stropā var pārbaudīt arī vēsā laikā, brīdī, kad nelīst lietus un gaisa temperatūra ir plusos. Atsedz ligzdu. Rāmjus neceļ ārā, tikai mazliet paceļ uz augšu. Peru un bišu klātie rāmji bez barības būs viegli, ar barību pilnie – smagi. Lai pārbaudītu, vai ap periem ir arī svaigi sanestie ziedputekšņi, rāmjus var tikai atbīdīt citu no cita, neceļot ārā.

Gatavo mielastu

Laba un stimulējoša papildbarība bitēm ir pašgatavota medus, ziedputekšņu un pūdercukura masa. Vislabāk un drošāk lietot ziedputekšņus no savas dravas. Ar svešiem var ievazāt slimības. Šim kandijam proporcijas nav tik nozīmīgas, galvenais, lai samīcot izveidotos bieza masa, kas netek. Kandija plāceni ieliek maisiņā un uzliek tieši uz ligzdas. Lai nebūtu lieku tēriņu un atlikumu, šo papildbarību dod mazos daudzumos (ap 0,5 kg). Kad sāksies ienesums, bites šo barību vairs nelietos. Tad to izņem un saglabā, lai vēlāk atdotu piebarošanai atdaleņiem, spietiem.

PADOMS

Domājot par nākamo gadu, vismaz daļu ziedputekšņu der iesaldēt. Tā tie vislabāk saglabā savu vērtīgo sastāvu un noderēs gan kopēja veselībai, gan pašām bitēm.

Ideja!

Sargā siltumu

Foto: Inita Šteinberga un no “Praktiskā Latvieša” arhīva
Foto: Inita Šteinberga un no “Praktiskā Latvieša” arhīva

Pavasarī vajadzīgo temperatūru stropā palīdz saglabāt folija, jo tā atstaro siltumu. Der gan speciālās loksnes ar folijas pārklājumu (no celtniecības preču veikala), gan parastā virtuvē lietojamā folija. Pārtikas foliju ar cemmītēm pieskavo pie šķirdēļa un ar foliju klāto pusi pieliek blakus pēdējam barības rāmim. Līdzīgu klājumu der uzlikt arī zem jumtiņa.

KONSULTĒJIS BITENIEKS GUNTARS MELNIS

SAISTĪTIE RAKSTI