Kā palīdzēt bišu sadzeltajam? Noder mārrutka lapa! 0
Lasītājs jautā: “Man ir augļu dārzs, kurā netrūkst ne lapseņu, ne bišu. Uztraucos tāpēc, ka pie manis bieži viesojas mazbērni. Ko darīt, ja iedzeļ lapsene vai bite? Esmu dzirdējusi, ka sadzeltajai vietai vajag pielikt karstu karoti vai citu sakarsētu metāla priekšmetu. Ko drīkst darīt un ko labāk ne? Kā zināt, vai sākusies alerģiska reakcija?”
“Ja nekad agrāk bites un lapsenes nav dzēlušas, alerģiskās reakcijas stiprumu cilvēkam iepriekš nevar noteikt,” uzsver ģimenes ārste Agrita Kalsnava. Var būt neliels uztūkums un apsārtums vai pat letāls iznākums anafilaktiskas reakcijas dēļ.
Dažkārt nozīme ir vietai, kur bite vai lapsene iedzeļ. Bīstami ir dzēlieni mēlē, sejā, galvā, taču ļoti alerģiskam cilvēkam tāds var būt jebkurš dzēliens.
Ja pēc bites vai lapsenes koduma ir grūti elpot, parādās tūska kaklā, balss piesmakums, stipras sāpes, muskuļu spazmas, sirdsklauves, nekavējoties jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība. Karsta karote šajā situācijā nelīdzēs!
Vieglos gadījumos, ja ir tikai lokāls apsārtums un tūska, dzēliena vietai var pielikt pārgrieztu sīpolu vai loku. Noderēs arī sakapāta mārrutka lapa.
Gadījumos, ja iedzeļ mēlē, vajag pakošļāt mārrutka lapu, kamēr tiek līdz ārstam vai sagaida neatliekamo medicīnisko palīdzību. Kodumu gadījumā var lietot arī antihistamīna līdzekļus.