Foto – Shutterstock

Sākas eksāmenu laiks. Kā palīdzēt bērniem pārlaist tik sarežģīto laiku? 15

Pavasara un vasaras mija ir karstākais eksāmenu laiks gan skolās, gan augstskolās, tāpēc numura tematā pievēršamies kādai ar šo periodu cieši saistītai parādībai – stresam.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas
Stress jeb trauksme ir normāla dzīves sastāvdaļa, ar ko sastopas ne tikai skolēni un studenti šajā laikā, bet vairāk vai mazāk mēs visi un ik uz soļa: strīds, prezentācija, lidmašīnas aizkavēšanās, sastrēgumi darbos…

Psihoterapeite Diāna Zande to salīdzina ar bedrainu ceļu: braucot no dažām izvairāmies, bet citās trāpām iekšā un izjūtam satricinājumu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tomēr ceļš jāturpina! Atpūšamies, atgūstamies no stresa radītajām sekām un dodamies tālāk. Ja stresu izraisījušais notikums nav bijis liels un būtisks, par to jau drīz aizmirstam.

Pusaudži ir īpaši jūtīgi cilvēki, un psihoterapeite Gunta Andžāne sniedz padomus devītklasnieku vecākiem, kā palīdzēt bērniem pārlaist tik sarežģīto pārbaudījumu laiku.

Nepiesienieties!

Tuvojoties eksāmeniem, vecāki nereti saasina uzmanību uz to, ka bērns it kā pārstāv ģimeni ar konkrētu atzīmi konkrētā priekšmetā. Šā iemesla dēļ pieaugušajiem rodas bažas, un viņi sāk piesieties pie lietām, kas vispār tajā brīdī nav svarīgas.

Vecākiem derētu atcerēties: bērns izveido sev apkārt tādu vidi, kurā viņš jūtas vislabāk, piemēram, apkārtesošās grāmatas sakrāmētas kaudzēs, pa tvērienam ir tēja, kāds auglītis vai kas cits tajā brīdī viņam nepieciešamais.

Viņš izveidojis savu komforta zonu un izvēlējies konkrēto veidu, kā mācīties. Tāpēc laikā pirms eksāmeniem vecākiem nevajadzētu uzstāt, piemēram, uz to, ka obligāti jāsēž pie galda pareizā leņķī, jābūt saklātai gultai, perfekti sakārtotai istabai.

Ja kārtība istabā ir ļoti svarīga, par to varēs parunāt vēlāk, kad eksāmeni būs aiz muguras.

Nekritizējiet

Nevajag arī kritizēt, kā bērns sēž, kā iet, kur un kā salicis savas grāmatas, kur mētājas viņa lietas vai kāda izskatās istaba.

Kritizēšana, kaunināšana, vainošana – tāda attieksme vispār nav ieteicama saskarsmē ar bērnu, turklāt eksāmenu laikā var izraisīt nopietnus traucējumus un apgrūtinājumus savstarpējās attiecībās. Tieši šajā laikā vecākiem jāiekož mēlē un jāpaklusē.

Reklāma
Reklāma

Necentieties pārveidot bērnu tieši tagad

Eksāmenu laikā nevajag nopūlēties bērnu pārlieku uzmanīt, piemēram, aizrādīt, ka mugurā jābūt tīram kreklam, matiem glīti saķemmētiem. Šī pārliekā pieskatīšana atkal izskaidrojama ar vecāku satraukumu, ka viņiem ir svarīgi, kā bērns izskatās no malas.

Ja tēti un mammas vēlas mēģināt mainīt pusaudža paradumus, viņiem tas būtu jādara jebkurā citā laikā, nevis pirms eksāmeniem.

Izrādiet uzmanību

Vecāku attieksmei jābūt tādai, lai pusaudzis saprot, ka viņi ir blakus un gatavi atbalstīt jebkurā laikā. No vecāku puses ļoti svarīgi izrādīt sapratni un uzmanību, piemēram, pagatavojot bērnam brokastis, viņa mīļāko dzērienu, našķi vai vēl kaut ko citu īpašu.

Svarīgi, lai no šādas nelielas uzmanības atvase varētu secināt, ka vecākiem var palūgt, pajautāt, viņi ir sazvanāmi un jebkurā brīdī pie viņiem var vērsties pēc padoma vai palīdzības.

Izsakiet bērnam 

Izsakiet bērnam atzinību. Atrodiet iemeslu, par ko bērnu uzslavēt, izteikt atzinību, pateikt kādu labu vārdu. Turklāt dariet to, skatoties acīs, – lai tas būtu patiesi, godīgi, emocionāli silti.

Atturieties no pilināšanas: mācies, mācies, mācies, kā arī nepārvaramas tieksmes nemitīgi kontrolēt, cik daudz viņš jau izmācījies.

Mēģiniet ieraudzīt bērna centību izvēles rīcībā, sakot: man prieks, ka tu šobrīd dod priekšroku mācībām, nevis izklaidēm, jo spēj saprast, kas tagad ir svarīgāks. Noglāstiet bērnu emocionāli!

Mūsu eksperti

Gunta Andžāne, psihoterapeite

Igors Kudrjavcevs, ārsts, RSU pasniedzējs, medicīnas ciguna pamatlicējs Latvijā

Diāna Zande, psiholoģe, kognitīvi biheiviorālā psihoterapeite

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.