Kā palīdzēt begonijām pārziemot 0
“Pavasarī man uzdāvināja agri ziedošas begonijas. Tām ir ļoti daudz nelielu, pildītu rozā ziedu. Augi ir ātraudzīgi, labi zarojas, veido nokarenu formu. Ko ar begonijām darīt ziemā?”AIVA OZOLIŅA
Pēc zemnieku saimniecības “Bites” īpašnieces Agitas Bites domām, runa ir par Bolīvijas begoniju (Begonia boliviensis). Tā tiešām ir ātri augoša un diezgan spēcīgi zarojas. Lepojas ar nepārtrauktu un bagātīgu ziedēšanu līdz pat rudens salnām. Ir karstumizturīga. Veido gumus, kuros uzkrājas barības vielas. Pildīto ziedu šķirnes pavairo ar jaunstādiem vai meristēmu kultūrā.
Bolīvijas begonijai līdzīga ir kamolbegonija (Begonia tuberhybrida) ‘Elserta’ ar oranžiem, blīvi pildītiem ziediem, kas pavairojama ar spraudeņiem. Ļoti skaistas ir arī nokarenās begonijas no Belina sērijas – ‘Apricot’, ‘Creme’, ‘Lemon’, ‘Orange’. Tās ir ļoti sazarotas, kompaktas. Dzinumi nokareni, līdz 30 cm gari. Ziedi blīvi pildīti, ļoti bagātīgi zied. Pavairo meristēmu kultūrā.
Visas šīs begonijas var pavairot ar gumu dalīšanu. Rudenī tām no pirmajām salnām nav jābaidās. Begonijas pamazām pārtrauc mēslot, laistīt, līdz atmirst virszemes daļas. Vēl aptuveni 2–3 nedēļas gumu patur tajā pašā podā un substrātā, kur audzis, tad izņem, attīra no atmirušajām saknēm, ieliek kūdrā un glabā kastē tumšā vietā, +12…+14 °C siltumā un minimālā mitrumā. Begonijas pārstāda katru pavasari vieglā, trūdvielām bagātā, ūdeni un gaisu caurlaidīgā, vāji skābā augsnē.