Foto – Shutterstock

Kā palīdz dūrieni pret sāpēm 0

Daudziem vienīgais glābiņš pret sāpēm šķiet blokādes, kad vietējās anestēzijas viela tiek ievadīta tieši sāpošajā vietā, lai tā apskalotu nervu vai nervu pinumu, uz laiku pārtraucot impulsu pārvadi. Tādējādi receptori kļūst neuzņēmīgi pret kairinājumiem un izskalojas iekaisuma vielas. Rūpējoties par veselību un vingrojot, nereti pašsajūtas uzlabošanai pietiek ar vienu blokāžu kursu gadā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Slinks vīrietis ir nopietna problēma ģimenē… 5 slinkākās zodiaka zīmes vīriešu vidū
Kokteilis
“Nav jau nekādu noslēpumu” – Dārta Daneviča atklāj, kāpēc nolēmusi pamest Dailes teātri
Krievi nobijušies: izskanējis aicinājums visiem gatavoties pilnīgai mobilizācijai, lai “stātos pretī Rietumiem” 73
Lasīt citas ziņas

Akūtos gadījumos, piemēram, kad caurvējš sapūtis kaklu un ir grūti pakustināt galvu, var ievadīt lidokaīna šķīdumu. Šādi tiek panākta receptoru anestēzija, atbrīvoti muskuļi un palielināts kustību apjoms. Bieži vien pašsajūta uzlabojas jau pēc viena dūriena. Veicot tā saukto paravertebrāloblokādi, lidokaīnu vai dažādu medikamentu kombināciju, dažkārt kopā ar B12 vitamīnu, ievada paralēli mugurkaulam iekaisušās nervu saknītes zonā. Efekts atkarīgs no tās jutīguma un problēmas nopietnības. Dažkārt uzlabojums jūtams jau pēc stundas. Parasti veic trīs līdz piecas šādas injekcijas. Pāris dienas jāievēro saudzējošs režīms.

Epidurālās blokādes, kad algologs vai anesteziologs mugurkaula kanālā ievada ilgi darbīgu medikamentu kombināciju, visbiežāk izmanto diska trūces vai izslīdējuma gadījumā. Hormonālie preparāti, ko tajās izmanto, veicina osteoporozes attīstību, tādēļ nav lietojami bez īpašas vajadzības. Izdara ne vairāk kā trīs injekcijas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tā sauktās fasešu locītavu blokādes veic sīkajās locītavās, kas atrodas starp skriemeļiem un iekaistot izraisa sāpes un stīvumu, it īpaši no rītiem. Pie cietušo nervu saknītēm var ievadīt elektrodus, ar radiofrekvencesimpulsiem panākot to anestēziju. Karpālo kanālu blokādes izdara, lai mazinātu plaukstas pamatnes saišu sabiezējuma radīto roku iner-vējošo nervu saspiedumu, novērstu tirpšanu naktīs un pirkstu savilkumu.

Vieglākos un vidēji smagos gadījumos pietiek ar dažām blokādēm.

Pret muguras sāpēm var palīdzēt osteorefleksoterapija – fizioloģiska ārstēšanas metode ar kaula refleksu palīdzību, kairinot kaulā esošos nervu galus. Šajā gadījumā ar injekcijas adatu skriemeļa smailajā izaugumā ievada 0,5–1 ml fizioloģiskā (0,9% nātrija hlorīda) šķīduma. 10–15 sekunžu laikā impulsi nokļūst muguras un galvas smadzenēs un pārveidoti atgriežas atpakaļ dažādos orgānos, radot pozitīvu reflektoru atbildi – mazinās sāpes, aktivizējas kaulu radošo šūnu aktivitāte un uzlabojas asinscirkulācija.

Dažreiz pietiek ar vienu injekciju reizi trijos gados vai pat ilgākā laikā, taču vidēji nepieciešamas desmit procedūras, ko vēlams papildināt ar ārstniecisko fizkultūru un masāžu.

Deformējušos diskus, noslēgušās atveres starp skriemeļiem un to izaugumus jeb radziņus ar osteorefleksoterapijas palīdzību likvidēt nav iespējams, taču var mazināt sāpes un uzlabot muguras funkcionālo stāvokli.

Procedūras ir nedaudz sāpīgas atkarībā no dūriena vietas, jo dažādos kaulos nervgaļu daudzums atšķiras. Protams, reakcija atkarīga no katra cilvēka sāpju sliekšņa. Profesora Georga Jankovska radītā metode palīdz gan akūtu, gan hronisku vainu ārstēšanā, piemēram, kakla skriemeļu spondilozes gadījumā, pret galvassāpēm un reiboņiem. Iedarbojoties uz nervgaļiem, tiek atbrīvoti savilktie muskuļi, uzlabojot asinsriti un vielmaiņu sāpošajā vietā. Šī metode ieteicama hroniskiem slimniekiem, kuri veselības stāvokļa dēļ nedrīkst lietot nesteroīdos pretsāpju un pretiekaisuma līdzekļus, tiem, kam operēti audzēji, ir krūšu dziedzeru, ginekoloģiskas vai prostatas slimības, kad nedrīkst veikt masāžu un fizikālās terapijas procedūras. Tā palīdz mazināt osteoporozi, jo lokāli uzlabo asinsriti un veicina medikamentu nokļūšanu vajadzīgajā vietā.

Reklāma
Reklāma

Veicot osteodensitometriju, iespējams pārliecināties, ka kauli kļu-vuši blīvāki. Tiesa, lai gūtu rezultātus, nepieciešami ilgstoši un atkārtoti kursi ik pēc četriem pieciem mēnešiem. Osteorefleksoterapija apmēram 85 procentos gadījumu remdē sāpes, uzlabo asinsriti un impulsu plūsmu pa perifērajiem nerviem. Tā nav vēlama grūtniecības, epilepsijas un akūtu infekcijas slimību gadījumā.

Raksts no tematiskā izdevuma “400 padomi veselībai un skaistumam”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.