Kā paglābties no žurkām un pelēm 3
Rudeņos zemkopji ar prieku pilda apcirkņus, bet arī žurkām un pelēm ir savi plāni ziemas krājumu gatavošanai. Taču cīņā par pārtiku kompromisa nebūs! Kā saimniekam pasargāt savu māju no grauzējiem?
Ja savairojies daudz grauzēju, visefektīvāk ar tiem var cīnīties, izliekot indi. Taču jāatceras, ka žurkas ir pietiekami gudras, sabiedriskas un nodod informāciju pārējām. Tās nekad neēdīs ēsmu, no kuras nomiruši ciltsbrāļi, tāpēc ražotāji piedāvā ilgstošas iedarbības indi, kuru apēdot žurkas iet bojā pēc 3–5 dienām. Grauzēju bojāeja ir nesāpīga. Inde satur spēcīgu antikoagulantu (līdzekli, kas kavē asinsrecēšanu) un izraisa iekšēju noasiņošanu. Beigtie grauzēji izžūst, neradot nepatīkamu smaku. Izliekot ēsmu, vēlams uzvilkt cimdus, lai žurkas nejustu cilvēka smaržu un lai nesaindētos pats.
Mitrās vietās, kā arī ārpus mājas iesaka izmantot ūdensizturīgas indes – vasku, pastu. Tās iedarbojas arī pret ūdensžurkām. Iekštelpās var likt granulas un saindētus graudus, kas ir mazāk izturīgi pret mitrumu.
Veikalos tiek piedāvāta vairāku ražotāju produkcija, piemēram, Itālijā ražotās indes BRODY vaska bloki un BRODY pasta, Ungārijā ražotās PROTECT granulas, PROTECT graudi un PROTECT pasta, Vācijā ražotās DETIA vaska tabletes un granulas. Indēm ir dažādas aktīvās vielas un arī garšas piedevas (ar anīsa, konfekšu, ogu, graudu un citu pārtikas produktu smaržu un garšu). Dažādība vajadzīga tāpēc, ka grauzēji, it sevišķi žurkas, ir ļoti izvēlīgi. Vietā, kur tie periodiski parādās, ieteicams indes mainīt.
Indes ir ļoti iedarbīgas, piemēram, lai ietu bojā piecu dienu laikā, žurkai jāapēd tikai viens kumosiņš (jeb 1,3 grami) indes STORM. Taču tās ir bīstamas arī cilvēkiem un visiem mājdzīvniekiem! Kaut gan drošības nolūkos visiem Eiropā ražotajiem līdzekļiem ir pievienota rūgtā viela Bitrex, kuru nejūt tikai grauzēji, inde jāizliek bērniem un mājdzīvniekiem nepieejamās vietās. Vislabāk izmantot mājiņas, kurās ievietota žurku inde un kuras var nopirkt veikalos.
Ja suns vai kaķis tomēr nupat ir apēdis žurku indi, var mēģināt iemest dzīvnieka mutē šķipsnu sāls, lai izraisītu vemšanu. Ja tas nepalīdz vai inde dzīvnieka organismā iekļuvusi pirms vairākām stundām vai pat dienām, nekavējoties jādodas pie veterinārārsta. Speciālists varēs palīdzēt, iedodot pretindes kapsulas, izskalojot kuņģi utt.
Sliktāk ir, laikus nepamanot mājdzīvnieka saindēšanos. Tad jūsu mīlulis var kļūt bālāks, urīnā un izkārnījumos parādīties asinis, ilgstoši asiņot brūces, jo asinis nesarec. Arī šajā gadījumā dzīvnieks nekavējoties jāved pie ārsta. Parasti vēl ir iespējams dzīvnieku glābt, taču var būt nepieciešama asinspārliešana.
Dzīvojamās telpās, virtuvēs, produktu glabātavās un citās telpās, kur nevar izmantot indi, var izlikt dažādu veidu lamatas, lipīgus slazdus un līmi. Arī te ir liela daudzveidība, piemēram, Victor, PIC, KOLRAT, NO RAT, DETIA GARDA un citi. Lai pievilinātu un izķertu žurkas un peles, līmes un lipīgo slazdiņu sastāvā ir zemesriekstu eļļa, banāni un medus.
Ja izvietosiet lamatas, jāatceras, ka žurkas ir ļoti piesardzīgas. Tādēļ pēc lamatu izlikšanas ieteicams pāris dienu atsperi neuzvilkt, bet uz slazda uzlikt kaut ko garšīgu, lai grauzēji pierod.