Kā pagatavot krāsvielas krēmiem, saldējumiem un saldajiem ēdieniem, piemēram, no bietēm un spinātiem? 0
Esmu lasījusi pavāru komentārus, ka pārtikas krāsvielas var iegūt arī no dabiskām izejvielām. Kā pagatavot krāsvielas krēmiem, saldējumiem un saldajiem ēdieniem, piemēram, no bietēm un spinātiem? AURORA G. RĪGĀ
Daba mums devusi daudz augļu un dārzeņu, no kā var pagatavot pārtikas krāsvielas dažādos toņos. Pulvera priekšrocība ir uzglabāšanas laiks, jo tumšā un sausā vietā tas pat gadu nezaudē kvalitāti. Savukārt šķidro krāsvielu var vienmērīgāk un vieglāk sajaukt ar produktu, bet ledusskapī var uzglabāt tikai nedēļu. Taču šķidrumu var ieliet ledus trauciņos un sasaldēt.
Izkaltē un saberž pulverī
Lai iegūtu pulverveida krāsas, burkānus un bietes sagriež plānās šķēlītēs, liek uz pannas, kas izklāta ar cepamo papīru, un žāvē +150 °C, līdz ir tik sausas, ka, paņemot rokās, var pārlauzt. Spinātus žāvē tikai +40… +45 °C, jo lielākā karstumā lapiņas kļūs dzeltenas. Pēc tam piestā saberž pulverī, un krāsviela gatava. Brūno krāsu var iegūt no kakao pulvera, dzelteno – no kurkumas. Zilo un violeto – no kaltētām mellenēm, upenēm un aronijām, bet tām nepieciešama žāvētava, jo ogas ir sulīgas un vajadzīgs ilgs laiks, lai izžāvētu.
Šķidrās krāsvielas
Šķidrās krāsas var iegūt no svaigām ogām: upenēm, jāņogām, mellenēm, aronijām, dzērvenēm, zemenēm, avenēm un citām. Izteiktāks tonis būs, ja ogas vispirms sasaldē, tad atkausē un bez šķidruma pievienošanas sakuļ ar blenderi un izkāš. Gatavo krāsvielu ledusskapī var uzglabāt 4–5 dienas.
Ir dažādi paņēmieni, kā vēl var iegūt krāsas no dabas. Tā kā krāsvielas pievieno nelielos daudzumos, tās ēdienā nevar just.
Sarkans. Bietes ar visu mizu novāra vai izsutina tvaicējamā katlā, sagriež gabaliņos, pārlej ar dzērveņu sulu un sablendē. Ja nav dzērveņu sulas, var izmantot biešu novārījumu. Nokāš smalkā caurdurī, un krāsviela gatava. No bietēm iegūst piesātinātu un vēsu sarkano toni. Otrs variants – sablendē zemenes vai avenes, izkāš caur sietiņu un katliņā pavāra, līdz iegūta bieza masa. Šis sarkanais tonis ir gaišāks.
Rozā. Var viegli dabūt, piepilinot baltam krēmam vai biezai pūdercukura masai, kas sajaukta ar pienu vai ūdeni, dažus pilienus biešu šķidruma vai sakultas un caur sietiņu izberztas saldētas avenes. Rozā iznāk arī no sablendētām svaigām dzērvenēm.
Oranžs. Intensīvu oranžu krāsu iegūst, ja tvaikos izsutina burkānus un tomātus, sablendē un izberž caur sietiņu. Krāsviela jāizlieto pāris dienu laikā. Saldajiem ēdieniem oranži dzeltenīgu toni var piešķirt ar pasaulē dārgāko garšvielu – safrānu, ko pirms tam vāra nelielā piena daudzumā vai samaļ kafijas dzirnaviņās.
Dzeltens. Saldajos ēdienos un krēmos to visvienkāršāk panākt ar sablendētu mango mīkstumu vai veikalos nopērkamu mango biezeni. Sāļajos – uzvāra tējkaroti ūdens, pievieno mazliet kurkumas, un krāsviela gatava. Saldajiem ēdieniem pieber pavisam nedaudz kurkumas.
Violets. Izteiktu violeto toni var iegūt no sarkanā kāposta. To sagriež gabaliņos, aplej ar ūdeni un vāra. Tad nokāš un šķidrumu lej atpakaļ katlā. Uz mazas uguns vāra aptuveni stundu, līdz šķidruma daudzums samazinājies par 50–60%. Savukārt sablendētas kazenes piešķir maigi violetu krāsu.
Zils. Šķiet, visgrūtāk ir iegūt zilu krāsu, jo īpaši gaiši zilu un jūras zilu. Bet, ja sarkano kāpostu novārījumam pievieno naža galu sodas un samaisa, violetais novārījums pamazām pārtop gaiši zilā. Pievienojot baltam krēmam, tas iekrāsosies gaiši zils.
Zaļš. Visvieglāk šo toni dabūt no spinātu lapām, turklāt krāsvielai ir neitrāla garša. Ja izmanto baziliku, pētersīļus vai selerijas, šo augu ekstraktvielas piešķir ēdienam specifisku garšu un smaržu – sāļajiem ēdieniem tas der, bet saldajiem noteikti nepiestāv. Spinātu lapas pannā aplej ar ūdeni un mazliet pasutina. Sablendē, nokāš, un krāsviela gatava. Ja vēlas aukstu zaļo toni, to itin viegli var panākt ar spirulīnas pulveri. Pievienojot naža galu pulvera saldajam krējumam putošanas laikā vai tortes krēmam pirms pēdējās kulšanas, tas iekrāsojas vēsi zaļš.
PADOMS
Jebkuru dabisko krāsvielu – sulu, biezeni un šķidrumu, kas iegūts no augļiem vai ogām, var padarīt koncentrētāku un biezāku, ja to katliņā ar biezu apakšu karsē uz mazas uguns. Jo īpaši tas svarīgi, ja nepieciešams iekrāsot tortes un kēksu krēmu.
Nav nepieciešams atsevišķi gatavot daudz krāsu, jo, savstarpēji kombinējot dzelteno, zilo un sarkano, var iegūt visas pārējās krāsas, gluži kā darbojoties ar akvareļkrāsām.