Kā pagatavot ideālu smilšu cepumu mīklu: knifiņi, padomi un pārbaudīta recepte! 5
Lai arī smilšu mīkla ir viena no visvieglāk pagatavojamām mīklām, ne vienmēr tā izdodas tik ideāla, kā gribētos. Kā pie tādas tikt un no kā gatavot, lai cepumiņi un citi gardumi izdotos ideāli kraukšķīgi?
Kāds ir ideālās mīklas noslēpums?
Sastāvdaļas mīklā ierasti ir tikai četras: milti, cukurs, olas un taukvielas. Taču ir svarīgi, lai taukvielas (sviests vai margarīns) pirms mīklas gatavošanas ir atdzesētas! Tāpat “knifiņš” ir tāds, ka nevajadzētu izmantot rupju cukuru, kam ir lieli graudi. Jāuzmanās arī, lai mīklai nepievienotu pārāk daudz cukura – arī tas var būt iemesls tam, ka mīkla neizdodas ideāla.
Kā saistvielu smilšu mīklā izmanto olas vai skābo krējumu. Arī šajā gadījumā – ja pievienosiet tikai baltumus, mīkla sanāks cieta, ja dzeltenumus – tā būs pārāk trausla. Noslēpums: ja mīklas receptē ir paredzētas olas, bet ledusskapī nevienas nav un uz veikalu negribas skriet, tās var aizvietot ar 15 – 25 % skābo krējumu – katras olas vietā jāliek ēdamkarote ar kaudzi!
Lai izdotos gaisīgi cepumi, nav nepieciešams pievienot irdinātājus vai citas ķīmiski sintezētas palīgvielas, kā daži uzskata. Viss atkarīgs no tā, cik labi taukvielas saputotas ar cukuru. To dara, līdz gandrīz viss cukurs izkusis (nav jāuztraucas, ja vietām mīklā vēl jūtami mazi graudiņi, cepoties tie izkusīs)! Ja taukvielas nesaputo ar cukuru, cepumi sanāk sausi, cieti un mazi. Pēc tam ieputo olas.
Vēlāk izsijātos miltos izveido bedrīti, ieliek tajā cukura – olu – taukvielu masu un raiti visu sajauc kopā. Svarīgi masu ar rokām lieki nesildīt!
Mīklu ietin pārtikas plēvē un noliek uz pusstundu nostāvēties (ideāli – +15…+17 °C temperatūrā, lai uzbriest miltos esošais lipeklis). Likt ledusskapī mīklu nav ieteicams, tad tā ir pārāk cieta un grūti to veidot. Ja mīklu gatavo siltās telpās vai izmanto siltas izejvielas, cepumi sanāk drupačaini un rupji, tiem nav ideālās konsistences.
Veido cepumus!
Kad smilšu mīkla atdzesēta un atpūtināta, no tās gatavo cepumus. To var veikt četros dažādos veidos:
* Izveltnējot ar rulli un izspiežot dažādās formās. Rullēšanas procesā jāuzmanās, lai mīklā neiestrādājas pārāk daudz miltu, tad cepumi paliek cieti, tāpēc nereti izmanto pūdercukuru – vienīgi tad mīklai pievieno par trešdaļu mazāk cukura;
* Var masu veidot ar rokām uz galda, kas apkaisīts ar miltiem;
* Var to gatavot, izmantojot konditorejas maisiņu un dažādus robainos uzgaļus;
* Var izmantot konditorejas šprices ar dažādas formas cepumu galiem vai gaļas mašīnas ar speciālu palīgierīci, caur kuru izmaļot sanāk interesanti našķi.
Kā cept?
Smilšu mīklas izstrādājumiem panna nav jāietauko, cepamais papīrs arī nav nepieciešams, jo mīklā jau ir pietiekami daudz taukvielu un tā nelīp pie plāts virsmas. Svarīgi sagatavotos cepumus nesildīt istabas temperatūrā un tūlīt likt cepties vidēji +200 °C, līdz tie kļūst zeltaini brūni. Kad cepumi gatavi, tos nedaudz atdzesē uz plāts un tikai tad noņem. Ja aiztiksiet vēl karstus, tie var salūzt, bet aukstiem toties sastingst taukvielas un dažreiz tie pielīp pie plāts.
Pārbaudīta smilšu mīklas recepte!
Sastāvdaļas:
• 300 gr kviešu miltu,
• 150 gr saldkrējuma sviesta,
• 70 – 90 gr cukura,
• 1 ēdamkarote skābā krējuma (ar kaudzi),
• Ceturtā daļa tējkarotes sodas.
Pagatavo, kā aprakstīts, sodu iejauc miltos!