Kā pagatavot gardu biezzupu no ķirbja 0
UZZIŅA
Ķirbis ir ļoti vērtīgs, tāpēc ieteicams šo lielo ogu regulāri iekļaut ikdienas uzturā. Piemēram, A vitamīna tajā ir vairāk nekā burkānos, ķirbis satur arī vitamīnus B, C, E, K, PP. Ķirbī ir kālijs, kas pazemina asinsspiedienu un normalizē sirdsdarbību, dzelzs (nodrošina pareizu asinsrades procesu), cinks (nostiprina imūnsistēmu). Ķirbī esošais magnijs nepieciešams locītavām, bet mizā ir vielas, kas palīdz nostiprināt kaulus un zobus, savukārt organiskais želatīns lieti noder locītavu skrimšļu augšanai un atjaunošanās procesiem. Ķirbim piemīt teicama īpašība iztīrīt no organisma liekos sārņus, arī nevēlamo holesterīnu. Tajā esošās šķiedrvielas uzlabo zarnu trakta darbību.
PADOMS
• Ieteicams izvēlēties garšīgas šķirnes ķirbi, piemēram, muskatķirbi, sviesta/riekstu, tas ir gardas biezzupas pats pamats. No tā sauktajiem lopbarības ķirbjiem garda zupa iznāks tikai ar dažādām piedevām.
• Ķirbja gabaliņus vispirms apcep augu eļļā vai sviestā – tas dos bagātīgāku garšas buķeti.
• Izmanto garšvielas, kas labi sader ar ķirbi, piemēram, muskatriekstu, kumīnu, ķimenes, kanēli, paprikas pulveri, melnos un čili piparus, karija garšvielu maisījumu.
• Ķiploki, sīpoli, purava kāti dod zupai patīkamas garšas nianses, nomāc ķirbja garšu. Tos pievieno, ja kādam no ģimenes locekļiem ķirbis nav tīkams.
• Lai zupa būtu krēmīgāka un sātīgāka, pievieno saldo krējumu, krēmsieru, kausēto sieru vai kokosriekstu pienu. Savukārt, ja vēlas liesāku, izmanto vairāk garšvielu un vāra dārzeņu buljonā.
• Ķirbja biezzupu pasniedz ar apgrauzdētām sēkliņām, zaļumiem, aromatizētām eļļām un maizes grauzdiņiem – tas viss ievērojami uzlabo garšu un piešķir patīkamu aromātu.