Kā no puķupodiem aizdzīt sliekas? 6
Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
“Ienesu no dārza istabas puķes, bet dažos podos ir sliekas. Vai tās nodarīs postu? Vai vajag mainīt zemi, lai dabūtu ārā?” – jautā Una Liepājā.
“Ja lielā podā ir viena divas slieciņas, tās lielu postu augam parasti nenodara. Lielajai palmai varbūt pat nāks par labu, ja kāds pairdinās augsni. Nereti sliekas pašas nepiemērotajos apstākļos aiziet bojā. Taču nelielā podā jutīgiem augiem slieku darbošanās gan var kaitēt,” saka Nacionālā botāniskā dārza Oranžērijas augu nodaļas vadītāja Zane Purne. Sliekas neēd dzīvās saknes, par to nevajadzētu uztraukties, bet tās lodā un rušinās, kas nepatīk telpaugiem. Tās ar saviem lunkanajiem augumiem var saraustīt jaunās saknītes.
Lai sliekas neielīstu podā, iznesot telpaugus ārā, zem tiem noliek paliktnīti, nevis novieto tieši uz augsnes. Sliekas podā var iekļūt arī kopā ar dārza zemi, ja to pievieno pārstādāmajai gruntij.
Tikai slieku dēļ nevajag telpaugus pārstādīt, bet, ja pods ir vecs vai augam tajā par maz vietas, arī rudenī telpaugus var pārstādīt. Tad pārstādīšanu var apvienot ar slieku likvidāciju.
4 padomi, kā rīkoties:
1. Slieku apsēstās puķes podu liek lielā traukā, piemēram, spainī.
2. Spainī ielej tik daudz ūdens, lai podam būtu līdz malām, bet nesmeltos iekšā.
3. Tā augu patur piecas sešas stundas. Sliekām peldēt nepatīk, un tās glābiņu meklēs augsnes virskārtā. Kad nelūgtās īrnieces izlīdušas, tās nolasa. Pavisam humāni būs, ja sliekas palaidīs dārzā, kur tām ir īstā vieta.
4. Kad sliekas prom, telpaugu izņem un noliek siltā vietā, lai samirkušais kamols apžūst. Tā dara arī puķēm, kam ziema jāpavada vēsākās vietās, piemēram, acālijām, pelargonijām. Ja augu noliks vēsumā ar slapju sakņu kamolu, tas var aiziet bojā. Tas arī jāņem vērā, ja laukā iznestie telpaugi pirms ienešanas istabā pamatīgi salijuši.