Mazuļa līdzsvars aizsākas jau gaidībās 0
Zīdainīša vēsture nesākas tikai līdz ar viņa pasaulē nākšanu, mazuli ietekmē viss, kas noticis grūtniecības laikā gan fiziski, gan psihoemocionāli. Nereti jāārstē gaidībās esošā sieviete, pieredzējusi osteopāte. “Piemēram, bērniņa poza mammas miesās atklāj, ka viņas ķermenī pastāv zināmi ierobežojumi gan iegurņa, gan mugurkaula apvidū, jo auglis vienmēr ieņem tādu stāvokli, kurā jūtas vislabāk. Osteopāti neveic gaidāmā bērna klasisko iegrozīšanu no tūpļa guļas uz galvguļu, kas nav komfortabla mammai un mazulim. Mēs līdzsvarojam iegurni, diafragmu, tā radot iespēju bērnam fizioloģiski pašam veikt kustību dzemdē, pagriezties ar galviņu uz leju. Vienmēr meklējam tādu stāvokli, lai bērniņam ir ērti – mazulis pats parāda situāciju, viņš vada darbu. Ja izdodas, es palīdzu bērniņam – viņš man.
Gadās, ka bērniņš mātes miesās pagriežas par 90 grādiem, bet tālāk nevirzās. Tas ir jārespektē, jo acīmredzot ir kāda mehāniska barjera. Parasti, ja mazulis pēc osteopātiskas palīdzības nav pagriezies vēlamajā pozā, vēlāk atklājas iemesls, kāpēc tas nebija iespējams – piemēram, bijusi īsa nabassaite.”
Dabiskas dzemdības ir labākais veids bērna nākšanai pasaulē, taču ir gadījumi, kad tomēr nepieciešama ķeizargrieziena operācija. Tad mazulis pasaulē ienāk daudz straujāk, kā dēļ vēlāk bērnam var būt nemierīgs nakts miegs, paaugstināts muskulatūras tonuss, iekšējs nemiers.
Dažkārt arī dabisku dzemdību gaitā var būt kas tāds, kas nelabvēlīgi ietekmē mazuļa ķermeņa līdzsvaru, piemēram, bērna guļas, dzemdību veida vai norises dēļ mugurkauls ir viegli savērpts – izliekts uz vienu pusi. Mazais to atklāj ar pozu, kurā labāk vēlas gulēt. Šādā situācijā bieži vien osteopātija var veiksmīgi un diezgan ātri palīdzēt.
Vecāki paši mazuļa pirmajās dzīves nedēļās var pavērot, vai bērns guļus pozā uz muguras spēj pagriezt galvu uz vienu un otru sānu. Ja šī kustība ir ierobežota, tātad mazulim ir diskomforts vai sāpes, tāpēc ir vērts konsultēties ar speciālistu. Ja korekciju neveic osteopātijas speciālists, bērns ar laiku pielāgojas esošajam stāvoklim un galvu tur nevis ar kakla muskuļiem, kā tam vajadzētu būt, bet palīdz ar muguras muskuļiem, bet tas ietekmē visu attīstības procesu.
Raksts no tematiskā izdevuma “Bērns – vesels un drošībā”