Kā novadā sokas ar kārtības nodrošināšanu? 0
Indulis Trapiņš, Ikšķiles novada domes priekšsēdētājs: ”Bijām aprēķinājuši, ka pašiem veidot pašvaldības policiju būtu dārgi un neefektīvi, tādēļ starp četriem novadiem noslēdzām līgumu, izveidojot reģionālo pašvaldības policiju. Tā darbojas jau divus mēnešus, un esam ļoti apmierināti ar pakalpojuma kvalitāti.
Jāteic, ka, vairākām pašvaldībām veidojot vienotu pašvaldības policiju, esam ieguvuši arī kompetentu vienotu vadību – katram novadam nav jāalgo pašvaldības policijas vadītājs, arī aprīkojums nav vajadzīgs. Tajā pašā laikā novadā pastāvīgi ir viena patruļmašīna, bet vēl viena tiek piesaistīta, ja ir nepieciešamība. Pašvaldības policijas pārstāvjiem ir ierādītas atsevišķas telpas, kur viņus var satikt iedzīvotāji. Tas ļauj krietni ieekonomēt, jo maziem novadiem, lai izveidotu savu pašvaldības policiju, ir jāiegulda liela nauda. Arī mums agrāk bija sava pašvaldības policija, bet, izvērtējot efektivitāti, secinājām, ka reģionālās policijas modelis ir labāks. Tāpat mums ir laba sadarbība ar Valsts policiju, kas iespēju robežās palīdz lielajos pasākumos.”
Rihards Melgailis, Vecumnieku novada domes priekšsēdētājs: ”Novadā nav pašvaldības policijas, bet esam izveidojuši sabiedriskās kārtības dienestu. Tajā darbojas trīs cilvēki, kas uzmana sabiedrisko kārtību, palīdz risināt ģimeņu skandālus, tāpat piedalās kārtības uzraudzīšanā dažādos pasākumos. Dienests ļoti labi sadarbojas ar Valsts policijas darbiniekiem. Novadā ir arī Valsts policijas iecirknis, viņu kompetences jautājumus iedzīvotājiem ir iespējams risināt uz vietas. Pašvaldība Valsts policiju iespēju robežās atbalsta, piemēram, rīkojot kopīgus reidus, tiek izmantots sabiedriskās kārtības dienesta transports. Tāpat pašvaldība piešķīrusi degvielu policijas vajadzībām, bezmaksas telpas un telefonu. Uzskatu, ka pašvaldībām jāļauj atbalstīt policiju, jo tai ir krietni ierobežotāki resursi.”
Ingrīda Vendele, Aknīstes novada pašvaldības priekšsēdētāja: ”Diemžēl mūsu pusē ar drošību novadā ir ne visai labi. Valsts policija atrodas 45 kilometru attālumā, tādēļ no policijas darbinieku puses esam aizmirsti, jo īpaši tādēļ, ka no Jēkabpils līdz mums nebija laba ceļa. Uzskatu, ka novadā uz vietas ir vajadzīgs policists. Šobrīd ir tikai iecirkņa pilnvarotie – divi cilvēki, kam ir jāapkalpo liela teritorija. Esam domājuši par pašvaldības policijas veidošanu, bet atdūrušies pret finanšu trūkumu – telpu aprīkojums, automašīna –, nevaram to visu atļauties. Pašvaldības policijā tad būtu jābūt vismaz diviem darbiniekiem vai pat vairāk. Esam runājuši ar blakus novadiem par vienotu pašvaldības policijas izveidi, bet arī tas izmaksā dārgi. Bijām gatavi arī ar Valsts policiju slēgt līgumu, piešķirot naudu benzīnam, taču tas ir aizliegts.”