Kā notīrīt piedegušu grilu 0
Grils – tā ir atklāta uguns un tauki. Kad viss pil, piedeg un piekalst, veidojas gana bieza kārta, ko grūti notīrīt. Kā ar to tikt galā?
Ja grila restes, īpaši savienojuma vietās, nenotīra, kamēr vēl siltas, pēcāk tās ir grūti noberzt. Vislabāk tās notīrīt 15–20 minūtēs pēc grilēšanas beigām. Netīrot un aizbildinoties, ka liekā kārta nākamajā lietošanas reizē nodegs, nav gluži pareizi, jo krājas piededži, kas ar katru reizi veido arvien biezāku kārtu.
Ūdens, ziepes, etiķis
Ir vairāki paņēmieni, kā efektīvi notīrīt grila restes.
Etiķi atšķaida ar ūdeni attiecībā 1:1, ielej pudelē ar smidzinātāju un rūpīgi apstrādā restes. Ļauj, lai līdzeklis iedarbojas vismaz 20–30 minūtes. Pēc tam var bez piepūles noberzt tauku kārtu un nosusināt ar lupatiņu.
Kamēr restes vēl siltas, tās apziež ar koncentrētu ziepjūdeni. Paņem lielo atkritumu maisu, ietin tajā grila restes, izspiež no maisa gaisu, aizsien ciet un noliek uz 12 stundām, lai atmiekšķējas. Pēc tam ar sūkli visu var viegli notīrīt.
Izmanto speciālos tīrīšanas līdzekļus grila restēm – tā ir agresīva ķīmija, kas viegli tiek galā ar taukiem un piedegumu. Maksā vidēji 4–5 eiro par puslitra iepakojumu. Tomēr tas nav brīnumlīdzeklis, vienalga jāberž ar suku. Pēc pieredzes var teikt, ka etiķa un ūdens maisījums tikpat labi atmiekšķē taukus.
Ja grila restes lietotas pāris sezonu un kopšanai nav pievērsta uzmanība, nav ieteicams intensīvi berzt, mēģinot iegūt nerūsējošā tērauda spīdumu – melnā kārtiņa kalpo kā aizsargslānis pret rūsu.
Speciālas sukas
Pamatā ir divu veidu speciālās grila restes tīrīšanas sukas.
Veikalos nopērkama profesionāla grila suka, kas ideāli notīra restes. Tai ir vairākas puses – ass sūklis, cieti sari, dažiem modeļiem arī mīksts sūklis, ar ko noslaucīt virsmu. Cena vidēji 10–15 eiro. Var nopirkt lētākas par 2–3 eiro, bet tām metāla sari ātri lūst un sūklis atlīmējas.
Otra veida speciālā birste izskatās pēc salocītas pudeļu birstes, tikai tai ir asi metāla sari, nevis mīkstas plastmasas bārkstiņas. Labi noder stūru un grūti aizsniedzamu vietu iztīrīšanai. Cena – vidēji 12 eiro.
Vāks un pamatne
Grila vāku ikreiz notīra ar saru suku un izslauka ar ziepjūdenī iemērktu sūkli, pēc tam ar tīru ūdeni. Ja tā nerīkojas, sutinot uz slēgta grila gaļu vai dārzeņus, ēdienā sabirst melni pelni un netīrumi.
Bet grila pamatni nav ieteicams tīrīt ar ūdeni. Pietiek, ja izkrata pelnus un iztīra ar suku vai sausu sūkli. Citādi pamatne sāk rūsēt, un pēc pāris gadiem veidojas caurumi. Lielākoties grili par 40–60 eiro ir izgatavoti no plāna metāla, kurš ļoti jāsargā no rūsas, jo tā spēj saēst metālu gada laikā.
SVARĪGI
* Pirms grila tīrīšanas ieteicams apbruņoties ar gumijas cimdiem, spaini silta ūdens, ziepēm, etiķi, sūkli un sausu lupatiņu vai papīra dvieli.
* Pirms cepšanas grila restes var ieziest ar augu eļļu – tad tām mazāk piedegs ēdiens un gaļas tauki.