Kā notīrīt eļļas krāsu 0
Kā no sienām dabūt nost eļļas krāsu? Tās ir grubuļainas, bet tagad gribam līmēt tapetes. Veronika
Likvidēt eļļas krāsu ir ķēpīgs darbs. Paņēmienu daudz, katram savas priekšrocības un neērtības, arī izmaksas ir visai atšķirīgas. Izvēle atkarīga no virsmas platības un tā, kas atrodas zem augšējā slāņa. Krāsas noņemšanai var izmantot gan speciālo ķīmiju, gan celtniecības fēnu, gan stūra slīpmašīnu (fleksi) ar piemērotiem diskiem.
Ķīmiskie krāsu noņēmēji nav pārlieku populāri. Tie vairāk noder nelielām virsmām, piemēram, durvju atjaunošanai, jo ir samērā dārgi, bet process notiek lēni un nevienmērīgi atkarībā no uzklātās krāsas biezuma. Kamēr tiek līdz kasīšanai, gaisā virmo arī specifiska smaka. Šo iemeslu dēļ piedāvājums būvmateriālu tirgotavās ir diezgan pieticīgs, pieejama galvenokārt vietējā ražotāja – Rīgas laku un krāsu rūpnīcas – prece, oficiāli domāta kokam un metālam, bīstama plastmasai.
Ar celtniecības fēnu augstā temperatūrā (līdz +600…+700 °C) viss notiek ātrāk un efektīvāk, turklāt gaisa strūklu var ilgāk virzīt tur, kur krāsa negrib padoties. Apsverot fēna iegādes lietderību, bieži vien priekšroka tiek dota savam fleksim, kam jāpiepērk tikai pāris jaunu ripu. Samērā dārgi, bet ļoti efektīvi esot šķīvjveida diski, kam plaknē iestrādāti speciāli slīpelementi – noraujot krāsu līdz apmetumam un pieķerot līdzi arī to, kas laika gaitā apakšā kļuvis čagans. Ja kaut kur zemākos slāņos izmantots krīts, ir īstais brīdis arī to likvidēt, lai izvairītos no problēmām nākotnē.
Iespējami vēl citi krāsas noņemšanas paņēmieni, piemēram, ar smilšu strūklu. Stāsta, ka ekstrēmu pārdzīvojumu cienītāji rotaļājoties ar t.s. mājas napalmu (1 daļa acetona, 2 daļas eļļas, 1 daļa benzīna) – labi vēdināmās telpās ar šādu maisījumu noziež pāris kvadrātmetru un piesviež sērkociņu. Acetona dēļ kvēpu esot mazāk. Tikai nemēģiniet pārbaudīt!
Plašāk – šodienas “Praktiskā Latvieša” numurā.