Kā notīrīt datoru? 1
“Kā pareizi tīrīt datora monitoru un klaviatūru? Vai ir kādi tīrīšanas līdzekļi? ” Zane S. Valmierā
Elektromagnētiskā lauka ietekmē datori, arī cita mājas tehnika pievelk putekļus. Ja tie, kā arī netīrumi un pirkstu nospiedumi sakrājas uz monitora ekrāna, kļūst grūtāk saredzēt tekstu, un tas kaitē lietotāja redzei. Tādēļ aptuveni reizi mēnesī vajadzētu pievērsties tīrīšanas darbiem.
Vispirms izslēdz datoru. Tas jādara ne tikai drošības apsvērumu dēļ (mitrums var kaitēt), bet arī tāpēc, ka uz ieslēgta ekrāna netīrumus grūtāk pamanīt. Tīrīšanas līdzekli, piemēram, aerosolā fasēto pūš nevis uz monitora, bet gan uz drāniņas, un tad ar to tīra ierīci. Pretējā gadījumā var sanākt par daudz, par stipru, turklāt šķidrums var ietecēt monitorā.
Mūsdienu datoriem lielākoties ir LCD ekrāns, kuru nedrīkst pucēt, ar ko pagadās. Lai nesaskrāpētu, jāizmanto speciālas lupatiņas, sausās vai mitrās salvetes un īpaši izstrādātie tīrīšanas līdzekļi. Tos piedāvā dažādi ražotāji, iegādāties var datoru, sadzīves tehnikas un elektropreču tirdzniecības vietās, kā arī internetveikalos.
Datora TFT vai LCD monitora, televizora ekrāna, mobilā telefona displeja un skenera tīrīšanai var izmantot mitrās salvetes Forpus (Ls 2,43), mitrās salvetes Roline (Ls 4,70), mitrās un sausās salvetes Dataline (Ls 4,60), kas efektīvi notīra traipus, uz ekrāna neatstāj pūciņas un nosēdumus. Šeit pieminēta tikai daļa no piedāvājumā esošajām salvetēm.
Ja tīrāmais objekts ir pamatīgāk aizlaists, talkā var ņemt LCD vai TFT monitoru, kā arī mobilā telefona displeja, plazmas televizora ekrāna tīrīšanai paredzēto līdzekli Ronol, ko var nopirkt atsevišķi vai arī komplektā ar speciālu lupatiņu (Ls 8, 85). Putekļu un netīrumu noņemšanai kalpo arī antistatisks, putojošs, aerosolā pildīts tīrītājs Foamclean (ap Ls 5) un līdzeklis Roline (Ls 5,18).
– Jāievēro, ka displejam ir viens, bet ietvaram, kas ražots no plastmasas, cits līdzeklis, – norāda datortehnikas servisa uzņēmuma “Baltic Data” inženieris Uģis Gasons. – Displeju drīkst tīrīt arī ar spirtu, bet nedrīkst izmantot papīra salvetes, jo tās uz mūsdienīgo datoru šķidro kristālu ekrāniem atstāj švīkas. Jāizmanto speciālas lupatiņas, kas ir antistatiskas.
Speciālists iesaka neaizmirst arī datora ventilatoru, ko vienreiz gadā noteikti vajadzētu atbrīvot no putekļiem. Ja to savlaicīgi neizdara, dators ātri sakarst, dūc, bez iemesla izslēdzas.
– Portatīvo datoru labāk uzticēt servisam, bet stacionārajam pats var atskrūvēt korpusu, ja vien nav uzlīmītes, ka vēl ir garantijas laiks un lietotājs korpusu nedrīkst atvērt. Ventilatoru izpūš, ar pirkstu iegriež, lai pārliecinātos, ka brīvi rotē. Ja ķeras, ieteicams vest uz servisu, mainīt ventilatoru.
Tastatūras tīrīšana prasa vairāk pūļu nekā monitora ekrāna apkope. Tajā sabirst sīki gruži, sakrājas putekļi, mājdzīvnieku spalvas, taustiņi kļūst netīri no pirkstu pieskārieniem. Veicot ātru klaviatūras tīrīšanu, to apgriež otrādi, pakrata vai arī izpūš speciālu saspiesta gaisa aerosolu (Roline, cena Ls 4, 34).
Rūpīgāk tīrīt var tikai tad, ja taustiņiem ir noņemtas plastmasas virsiņas.
– Stacionārajiem datoriem tos var uzmanīgi nocelt ar skrūvgriezi. Tad taustiņus nomazgā ar siltu ūdeni un ziepēm, bet klaviatūras korpusu vai nu izpūš ar putekļu sūcēju, ar speciālu aerosolu, kurā ir saspiests gaiss, vai arī izmanto plastmasas tīrīšanai domātos līdzekļus. Tās klaviatūras, kurām taustiņus nevar noņemt, var tīrīt ar mitru lupatiņu vai spirtotajām salvetēm, – iesaka U.Gasons.
Programmētājs Edgars Bondarenko, kas nodarbojas ar datoru apkopi, tastatūras korpusu vispirms izslaukot ar sausu drāniņu, tad turpinot tīrīt ar spirtā, degvīnā vai odekolonā samērcētu ausu kociņu. – Datoru tīrīšanas līdzekļi visi lielākoties ir uz spirta bāzes, – viņš zina teikt.
Notīrītos taustiņus liek atpakaļ tikai tad, kad tastatūra ir nožuvusi. Lai zinātu, kur katram īstā vieta, pirms apkopes klaviatūru varot nofotografēt vai nokopēt.