Šogad medus raža bijusi laba, bet kā zināt, vai tas ir labs? 3
Inita Šteinberga, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Šogad medus raža bijusi laba, bet kā zināt, vai viss medus ir labs, ko var dabūt tirdziņos un veikalos?
“Katram vajag savu uzticamu bitenieku, tāpat kā dakteri vai frizieri,” mudina bioloģiskā biškope Iveta Mežaraupe. Pirms kļūt par bioloģisko biškopi, Iveta savulaik bijusi medus pircēja.
Zinot medus ražošanas virtuvi, viņa saldo vielu izvēlējusies rūpīgi un arī citiem iesaka tā darīt. Jo tuvāks ceļš būs no stropa līdz medus ēdājam, jo labāk.
Trauku meklē piemērotu
Vispirms novērtē medus tirgotāju un preces izskatu. Noteikti biteniece nepirktu medu, kas ieliets plastmasas trauciņos (kaut arī tā ir atļauta lietošanai pārtikai). Medū ir skābes un citas aktīvas vielas, kas reaģē ar trauka virsmu.
Tādēļ gudrāk ir pirkt medu stikla burciņās. Ja mantas ir vairāk, to var glabāt arī nerūsējošos metāla un emaljētos traukos.
Pat medus sviedei medus kvalitātē ir liela nozīme. Dažkārt medus ieguvei hobijbitenieki vēl aizvien izmanto no senčiem mantotās alumīnija vai cinkotās sviedes.
Ja tās pēc katras medus sviešanas neizmazgā, medus reaģē ar virsmu un veidojas kancerogēni savienojumi. Arī medus glabāšana vecajās, labajās alumīnija kannās nav pieļaujama.
Bioloģisko pirkt drošāk
Biteniece pati ir pārliecināta bioloģiskās biškopības aizstāve un iesaka iegādāties šādās saimniecībās audzētu medu.
Diemžēl šādi sertificētu dravu strauji kļūst arvien mazāk, jo neizpildāms ir viens no noteikumiem – bioloģiskais bitenieks garantē, ka vismaz triju kilometru rādiusā ap novietni netiek piekopta konvenciālā lauksaimniecība (tie ir vismaz 300 hektāru tīras dabas). Iveta savām bitēm atradusi vietu tikai mežā.
Pērkot medu pa tiešo, tas izmaksā daudz lētāk nekā mazās burciņas veikalā. Turklāt veikalos jābūt īpaši modram. Pat ja uz etiķetes rakstīts latviski un arī norādīts latvisks medus “autors”, svarīgi izpētīt mazajiem burtiņiem rakstīto izcelsmes vietu.
Teorētiski viss medus, kas nonāk tirdzniecībā veikalos vai tirgos, ir pārbaudīts un atzīts par labu esam un visām normām atbilstošu.
Taču tiem pircējiem, kuri domā par pārtikas ekoloģiskumu un drošumu, labāk arī medu izvēlēties līdzīgi, kā pērkot bioloģiski audzētus dārzeņus, gaļu u. c. produktus.
Izvēlas netraucētu medu
Medus krāsa un izskats neliecina par tā kvalitāti. Dažādas atliekvielas medū nevar ne saredzēt, ne sasmaržot. Atliekvielas medū rodas, ievācot piesārņotu nektāru, lietojot preparātus bišu veselībai, cīņai pret ērcēm u. c. Tātad atliek vien paļauties uz ražotāja godaprātu.
Vizuāli var noteikt, vai medus ir sacukurojies (tam nav sakara ar cukuru, bet tā sauc kristalizācijas procesu). Tagad medus vēl var būt gan šķidrs, gan sacukurojies, taču ziemā dažādu ziedu medus dabiskais agregātstāvoklis ir būt kristāliskam.
Viscietākais ir rapša, stingrs ir arī pavasara medus, bet vasaras otrās puses un rudens medus paliek pamīksts.
Ziemā biteniece noteikti neiesaka iegādāties šķidros, atsildītos medus, jo katra apstrāde mazina tā vērtību. Taču noslēgtā traukā tumšā vietā glabāts sacukurojies medus būs labs arī nākamgad.
Ikdienā galdā vislabāk likt nelielu, aizskrūvējamu burciņu, nevis skaistu medus trauku, jo medus uzsūc mitrumu un var sākt rūgt.
Publikācija sagatavota ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālo atbalstu
Par publikācijas saturu atbild AS “LATVIJAS MEDIJI”.