Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Miriam Doerr Martin Frommherz/Shutterstock

Kā noslēgt nomas līgumu par zemi 0

Esam palikuši ar vīru vieni paši lauku mājā (bērni dzīvo ārzemēs). Mums ir neliels piemājas dārziņš, kur izaudzējam pamatlietas iztikai, un ir vēl arī krietni lielāks lauksaimniecības zemesgabals, kuru veselības dēļ apkopt un izmantot vairs nevaram. Šo zemi pārdot tomēr negribam – lai paliek bērniem un mazbērniem. Kā mums labāk rīkoties? INĀRA GULBENES NOVADĀ

Reklāma
Reklāma

Svarīgākie nosacījumi

“Latvija ir iegājusi Nāves spirālē! Ar čurainu lupatu jāpatriec!” Hermanis par politiķiem, kuri valsti ved uz “kapiem”
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
7 iemesli, kāpēc jūs nespējat zaudēt svaru pat, ja pārtiekat tikai no vienas salāta lapas
Lasīt citas ziņas

Šajā gadījumā juriste Kristīne Krēsliņa iesaka noslēgt zemes nomas līgumu. Taču atgādinām, ka tad būs jāņem vērā būtiski līguma nosacījumi (ja šādi nosacījumi netiks iekļauti, nomas līgums nebūs spēkā):

1) līguma termiņš;

2) nomas maksas apjoms (jānosaka arī samaksas termiņš un kārtība).

CITI ŠOBRĪD LASA

Zemes nomas līgums starp pusēm jānoslēdz rakstveidā. Līgumā derētu iekļaut arī punktus par nomas maksas kavējuma gadījumiem (piemēram, nomnieks maksā nokavējuma naudu 0,05% apmērā no nenomaksātās nomas maksas par katru nokavēto dienu).

Izmaiņas, nodoklis, mērķis

Ja vēlaties nomas līgumu noslēgt uz noteiktu laiku, iekļaujiet tajā punktus par to, ka nomas maksa var tikt izmainīta un kādos gadījumos (piemēram, ja mainās iznomātā nekustamā īpašuma vērtība; ja tiek mainīta zemes nomas maksu reglamentējošā likumdošana un ar to saistītie normatīvie akti; ja tiek noteikti jauni nodokļi vai nodevas, ar ko apliek nomas objektu vai nomas maksājumus).

Līgumā vajadzētu vienoties arī par to, kura no pusēm (iznomātājs vai nomnieks) maksās zemes nodokli, kā arī par nomātā īpašuma izmantošanas mērķi (lauksaimnieciskai darbībai).

Līguma pārtraukšana

Svarīgi nomas līgumā iekļaut punktus par tā vienpusējas pārtraukšanas iespējām – kādos gadījumos jūs kā īpašnieki varat pārtraukt līguma darbību, piemēram, ja nomnieks nemaksā līgumā noteikto nomas maksu, bojā iznomāto īpašumu utt. Jāatceras, ka nomas tiesības ir tikai lietošanas, nevis valdījuma vai īpašuma tiesības. Līgumā jānorāda – gadījumos, kad nomnieks rīkojas ar šo zemi kā ar sev piederošu īpašumu (piemēram, to nožogo un neielaiž īpašnieku šajā norobežotajā teritorijā), jums ir tiesības vienpusēji pārtraukt līgumu.

Būtisku izmaiņu veikšana īpašumā (piemēram, komunikāciju ierīkošana) jāsaskaņo ar īpašnieku.

Maksa un termiņš

Civillikuma 2120. pants nosaka, ka nomas maksai jābūt patiesai atlīdzībai par lietas lietošanu, tādēļ to nedrīkst noteikt simbolisku. Vispārpieņemta nomas maksas aprēķina metode ir procentu noteikšana no zemes kadastrālās vērtības. Tādējādi, mainoties īpašuma kadastrālajai vērtībai, mainās arī nomas maksas apmērs.

Reklāma
Reklāma

Savulaik kādā Augstākās tiesas Senāta spriedumā norādīts, ka saskaņā ar Civillikuma 2120. pantu un nomas maksas izpratni maksas apmērs nosakāms, lai tas relatīvi īsā laikā nesasniegtu zemes vērtību. Šajā spriedumā arī norādīts, ka nomas maksas apmērs jānosaka tāds, kas atbilstu normālām tiesiski ekonomiskām attiecībām un nomas maksas jēdzienam. Tas nozīmē, ka jūs nevarat prasīt no nomnieka maksu, kas pārsniedz zemes vērtību, kā arī noteikt to tikai simbolisku, piemēram, 1 eiro mēnesī.

Apdomājiet arī līguma termiņu, jo var būt, ka laika gaitā mainās situācija un jūs vairs negribēsiet iznomāt, piemēram, visu zemesgabalu, bet tikai tā daļu, jo pārējo tomēr izmantosiet savām vajadzībām, vai arī bērni atgriezīsies Latvijā un paši gribēs saimniekot. Turklāt šādu līgumu, beidzoties termiņam, vienmēr var pagarināt, iekļaujot līgumā punktu par to, ka nomniekam ir pirmtiesības slēgt jaunu nomas līgumu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.