Kā noskaidrot, vai patiešām veikta sterilizācija 0
“Manai partnerei pirms 13 gadiem (trīs gadus pēc meitas piedzimšanas) ārzemēs veikta sterilizācijas operācija, uz ko uzstājis bērna tēvs. Vēlāk viņu attiecības izjuka, un vīrietis ņirgājies, ka padarījis savas meitas māti neauglīgu.
Viņai nav nekādu dokumentu par veiktajām manipulācijām, arī Latvijā nekādas tiešas ķirurģiskas iejaukšanās pēdas nav atrastas. Vai ir iespējams konstatēt, ka veikta sterilizācija, un vai tas ir neatgriezeniski? Ginekoloģisku problēmu manai partnerei neesot.” A. Dz. Krāslavas novadā
Sterilizācija ir neatgriezeniska reprodukcijas pārtraukšana. Atsevišķos gadījumos šīs spējas gan ir iespējams ķirurģiski atjaunot.
Sieviešu sterilizācija parasti notiek stacionārā vispārējā anestēzijā, veicot laparoskopijas operāciju. Tās laikā likvidē olvadu caurejamību, proti, olšūnas virzīšanās dzemdes dobuma virzienā tiek pārtraukta, un spermatozoīdi vairs netiek pie tās, lai apaugļotu.
Ja uz vēdera nav nekādas rētas, kas norāda uz ķirurģisku iejaukšanos, medicīnas sabiedrības “ARS” ginekoloģe Alda Urtāne pieļauj, ka, iespējams, sterilizācija vispār nav veikta, jo laparaskopiskās metodes izmantošanai vajadzīgs apmēram centimetru liels iegriezums.
Ginekoloģe piebilst, ka to, kāda sterilizācijas metode izmantota, var noskaidrot diagnostiskajā laparaskopijā. Tās laikā ar speciālu optiku ārsts apskata olvadus un noskaidro, vai tie ir nosieti vai pārgriezti, vai to vispār nav.
Olvadu caurlaidības pārbaudei izmanto arī histerosalpingogrāfijas metodi. Procedūras laikā ar speciālu katetru sievietes dzemdes dobumā ievada kontrastvielu un veic ultrasonogrāfijas izmeklējumu, kad var redzēt un novērtēt olvadu caurlaidības stāvokli.