Kā noskaidrot savu vielmaiņu un to iekustināt 1
Ikviens, kurš cīnījies ar lieko svaru, zina, cik grūti panākt, lai tas ar uzviju neatgrieztos. Kā to labāk paveikt, stāsta sporta ārste Sandra Rozenštoka.
Vielmaiņas aktivitāte atkarīga no trim faktoriem. Pirmkārt, no pamata vielmaiņas, proti, cik enerģijas ķermenis tērē miera stāvoklī. Otrkārt, no dzīvesstila jeb ikdienas gaitām. Treškārt, no fiziskajām aktivitātēm. Pēc tam, kad svara mazināšana beigusies, pats galvenais ir atrast zelta vidusceļu starp vēlamo un to, ko reāli esam gatavi mainīt savā uzturā un ikdienā aktivitātēs, apzinoties, ka šie principi būs jāievēro gadiem ilgi.
Vispirms izmērīt
Kalorimetrijas testa mērķis ir novērtēt vielmaiņas intensitāti, organisma pamatfunkciju nodrošināšanai nepieciešamās enerģijas patēriņu un sastāvu, kā arī ogļhidrātu, olbaltumvielu un tauku izmantošanas intensitāti.
Testu veic ar kardiopulmonālās izmeklējumu sistēmas starpniecību. Pirmajā jeb miera fāzē mērījumi tiek veikti cilvēkam guļus stāvoklī, otrajā fāzē – sēdus (tiek imitēts darbs birojā), trešā fāze – lēni pieaugoša slodze, tā novērtē stresa ietekmi uz vielmaiņu.
Uzvelkot īpašu masku, tiek noteikts arī skābekļa patēriņš un ogļskābās gāzes veidošanās (tā ir tiešs vielmaiņas galaprodukts), kā arī citi elpošanas rādītāji.
Ieteicams veikt arī veloergometriju, kurā tiek pārbaudīta un novērtēta sirds un asinsvadu sistēmas darbība mierā, slodzē un atjaunošanās laikā pēc tās.
Svarīgi arī zināt tauku mētelīša biezumu, kā arī muskuļu masas apjomu un tonusu, jo tieši muskuļi ir galvenie enerģijas patērētāji. Detalizētu tanalīzi var iegūt ar bioimpedances metodi, kuras pamatā ir ķermeņa mīksto audu (muskuļaudu, taukaudu, šķidrumu) elektriskās pretestības noteikšana. Izmeklējuma laikā dažādās ķermeņa vietās pie ādas tiek piestiprināti elektrodi un cauri ķermenim laista vāja zemfrekvences strāva. Šis izmeklējums palīdz noskaidrot, cik daudz jāpalielina muskuļu vai jāsamazina taukaudu masa.