No vēstures… 0
Dzemdības ūdenī nav nekas jauns. Lai gan Latvijā dzemdības ūdenī pieskaita pie visai netradicionālajām dzemdībām, patiesībā tās gadsimtiem ilgi daudzviet ir bijis tradicionāls piedzimšanas veids. Cik vien cilvēce sevi atceras, sievietes visā pasaulē kā atsāpinošu līdzekli dzemdībās izmantojušas ūdeni.
No vēstures zināms, ka Ēģiptes faraoni un priesteri dzemdēti ūdenī. Rumānijā 17. gadsimtā sievietes dzemdēja siltos baseinos. Moldāvijā sievietēm uz vēdera uzlika lupatas un šļakstināja virsū ūdeni, lai būtu vieglāk paciest sāpes. Leģendām vīta ir Dienvidamerikas Klusā okeāna sala. Tās iedzīvotājas dzemdēja seklā jūrā. Mūsdienās daudzviet pasaulē, piemēram, Gajānā, Dienvidamerikā, sievietes iet dzemdēt uz upi.
Pētījumi par dzemdībām ūdenī mūsdienās
Nozīmīgus pētījumus par dzemdībām ūdenī, par drošību un ieguvumiem pirmais veicis Igors Čarkovskijs Padomju Savienībā pagājušā gadsimta 60. gados. Kopā ar vecmāti Irinu Martinovu viņš piedalījās zinātniski pētnieciskajā grupā un 1980. gadā pieņēma pirmās dzemdības ūdenī Krievijā. 1980. gadā Krievijā pirmo reizi tika uzņemta filma par dzemdībām ūdenī.
1982. gadā Jaunzēlandē notika simpozijs par bērnu adaptēšanos ūdens vidē. Runāja, ka Krievijā ir izstrādāta Igora Čarkovskija metode par dzemdībām ūdenī un viņš to veiksmīgi pielieto praksē. 1984. gadā Maskavā viņš sāka publiski uzstāties. Drīz vien dzemdības ūdenī notika arī Ļeņingradā.
Lielu ieguldījumu informācijā par dzemdībām ūdenī devusi krievu vecmāte Irina Martinova. Viņa savā praksē analizējusi katras dzemdības ūdenī, sākot no 1985. gada. Savāktā informācija ļauj izdarīt secinājumus par vairākām ūdens priekšrocībām.
Šādiem pētījumiem 70. gados pievērsās arī franču ginekologs Mišels Odēns. Dzemdības ūdenī kļuva arvien populārākas daudzās Rietumu valstīs. 1980. gadā ASV ūdenī dzima vairāk nekā 4 000 bērnu. Neskatoties uz samērā lielo šāda veida dzemdību skaitu, publikācijās neparādās šīs metodes apstiprināta tehnika.
Ūdens – dabīgais spazmolītiķis
Pētnieki secināja, ka dzemdības ūdenī norit dabiski, bez stimulācijām un medicīniskas iejaukšanās. Kā galvenā priekšrocība tika uzsvērts tas, ka bērna smadzenēm tiek samazināta slodze.
Kā piemērs minams eksperiments ar jēlas olas dzeltenumu. Izlejot uz galda virmas, olas dzeltenums izplūst, bet, ielejot ūdenī, tas saglabā savu formu. Dzemdībās līdzīgi notiek ar bērna smadzenēm. Ūdens darbojas kā dabīgais spazmolītiķis jeb muskulatūras atslābinātājs. Tas ir ne tikai patīkami sievietei, bet arī noderīgi dzemdību laikā – dzemdību ceļi atbrīvojas, paliek elastīgi, atvieglo bērna virzīšanos. Ūdens spazmolītiskās īpašības labvēlīgi ietekmē placentāros audus, kas nodrošina bērnu ar barības vielām.
Dzemdības ūdenī ir saudzējošas bērna smadzenēm, tās nodrošina paaugstinātu audu elastību, dabīgu atsāpināšanu bez medikamentiem un nepalielina infekciju risku.
Dzemdības ūdenī – maigs piedzimšanas veids
Dzemdības ūdenī ir maigs piedzimšanas veids. Vairākos pētījumos atzītās priekšrocības var iedalīt trīs veidos: fizioloģiskās, psiholoģiskās, patoloģiskās.
Fizioloģiskās priekšrocības: organisms vairāk atslābinās; samazinās sāpes; atslābinoties muskuļiem, palielinās iegurņa diametrs; palielinās kontrakciju skaits; palielinās endorfīnu un oksitocīna izstrāde; palielinās skābekļa pieplūdums; palielinās perifēro muskuļaudu temperatūra; palielinās audu metabolisms; atslābinās starpenes audi.
Psiholoģiskās priekšrocības: uzlabojas sievietes sajūtas; veidojas pozitīva pieredze; palielinās paškontrole; samazinās bailes; palielinās sāpju slieksnis; tiek nodrošināta silta, klusa un privāta vide; palielinās mātes un bērna saikne.
Anglijas speciālisti ir publicējuši pamatnostādnes, kā, dzemdējot ūdenī, samazināt komplikācijas: jāuzmana ūdens temperatūra; vannai vai baseinam jābūt tīram; jāizvairās no ilgstošas iegremdēšanās; jālieto tīrs ūdens; pēdējā posmā baseins jāatstāj.
Interesants fakts – ASV pētnieki pierādījuši, ka ūdenī dzimušie bērni sešas stundas pēc dzimšanas apzināti sāk smaidīt.
Autors: Aija Rutka