Kā nopirkt labas šūnas bišu saimei 0
Vēlos iegādāties mākslīgās šūnas. Kā var būt drošs, ka tajās nav kādu piejaukumu?
ZANE AIZKRAUKLĒ
“Latvijā līdz šim nav bijuši tādi gadījumi ar šūnu kvalitāti, kādi Vācijā, Dānijā vai Zviedrijā, kur sliktu mākslīgo šūnu dēļ pat peri gājuši bojā. Tomēr modriem jābūt,” skaidro bitenieks Juris Šteiselis.
Ja vaska daudz, šūnas var gatavot tikai no tā materiāla, kas nācis no paša dravas, un šūnu kvalitāte atkarīga, cik laba manta bijusi. Taču ir arī saimnieki, kuri šūnas iemaina pret vasku vai pērk plāksnes. Ja plāksnes gatavotas Latvijā, parasti ar to tīrību nav problēmu. Ja pat tajās dažkārt atrod pāris procentu parafīna piejaukuma, tas nav nekas traks. Tirgus ir mazs, un tie, kas vēlas šeit darboties, apzināti šādi neriskēs.
Taču citādi var būt, ja iegādājas nezināmas izcelsmes vaska plāksnes no rokas. Tajās var būt ievērojams parafīna piejaukums. Piemēram, ķīniešu ražotāji pat norāda, cik procentu parafīna ir plāksnēs. Prece ir lētāka, un citiem tas ir svarīgākais aspekts.
Kā pārbaudīt kvalitāti
Vizuāli vaska kvalitāti nav iespējams noteikt. Kā pirmā pārbaude varētu būt smarža – plāksnēm spēcīgi jāsmaržo pēc vaska.
Ejot uz veikalu, ieteicams ņemt līdzi lupu, ar to var vizuāli noteikt vaska tīrību.
Ja plānots iegādāties vairāk plākšņu, vispirms var iegādāties dažas un mājās pārbaudīt ar karstumu. Šim nolūkam derēs matu žāvējamais fēns. To lēnām tuvina plāksnei – karstā gaisa ietekmē īsta vaska šūnas vispirms kļūst caurspīdīgas. Nekūst, nekūst un tad strauji sabrūk un izkūst.
Ja vaskam ir liels parafīna piejaukums, šūnas kūst līdzīgi plastmasai, kļūstot blāvas.
Šādas pārbaudes mājas kārtībā nav drošs pierādījums vaska tīrībai vai piemaisījumu klātbūtnei, tas tikai dod priekšstatu. To, vai vaskam ir piejaukts, piemēram, parafīns, var noteikt tikai laboratorijā.