Foto: Africa Studio/SHUTTERSTOCK

Soli pa solim kā pareizi nomainīt virtuves krānu 0

Virtuves krāns mājoklī ir visbiežāk lietotā santehnikas ierīce, pat desmitiem reižu dienā. Ar laiku tā nolietojas, turklāt tik tālu, ka ar remontu – blīvslēgu vai maisītāja kārtridžu nomaiņu – nepietiek un jāmaina pats krāns. Ja kaut mirkli šaubāties, ka to spēsiet paveikt paša spēkiem, labāk nolīgt pieredzējušu santehniķi.

Reklāma
Reklāma

Jāpievērš uzmanība pievadiem

Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Lasīt citas ziņas

Ja jauns virtuves krāns (maisītājs) jau iegādāts, jāpārliecinās, vai nav jānomaina arī lokanie ūdens pievadi, kas savieno ūdensvada caurules ar maisītāju. Ja uz pievadiem redzama rūsa vai kādi mehāniski bojājumi, jānomaina arī tie. Maisītāja komplektā arī mēdz būt jauni pievadi, taču to garums bieži vien ir par īsu.

Gadījumā ja izvēlēts ne tik atzīta ražotāja darinājums, arī pievadi būs zemākas kvalitātes un var sabojāties agrāk, izraisot ūdens noplūdi. Izvēloties pievadus, noteikti jāņem vērā, kāda veida un garuma savienojumi nepieciešami, lai pievadus pieslēgtu maisītājam. Turklāt vienam no savienojumiem parasti jābūt garākam, lai tos abus varētu pieskrūvēt, izmantojot darbarīkus, un jau ieskrūvētais savienojums netraucētu arī otru pievilkt ar atslēgu.

CITI ŠOBRĪD LASA
Tāpat jāņem vērā, kāds ir ūdensvada cauruļu diametrs un nepieciešams savienojums ar iekšējo vai ārējo vītni.

Visbiežāk ūdeni izlietnes krānam pievada pa puscollas diametra caurulēm. Izvēloties lokano pievadu garumu, jāņem vērā, ka pārlieku gari pievadi ekspluatācijas laikā (strauji atverot un aizverot krānu) var kustēties, radot nevajadzīgu troksni un bojājot gumijas caurulīti zem nerūsējošā tērauda stiepļu pinuma. Pievadi nedrīkst berzties viens gar otru. Tie arī nedrīkst būt pārāk nospriegoti.

Ir pievadi, kas domāti tikai karstajam (sarkanas krāsas marķējums) vai tikai aukstajam (zilas krāsas marķējums) ūdenim. Ir universālie pievadi (abu krāsu marķējums).

Foto: RAWPIXEL.COM/Shutterstock

Pirms dodas uz veikalu, jāzina, kāds ir ūdens spiediens sistēmā un kāda ir karstā ūdens temperatūra. Pasakot šīs ziņas konsultantam specializētajā veikalā, viņš palīdzēs izvēlēties vajadzīgo pievadu.

Protams, pievadus var ierīkot no daudzslāņu caurulēm. Taču darbā ar šo materiālu nepieciešamas zināmas iemaņas un specifiskāki savienojumi, kā arī darbarīki.

Uzgriežņu atslēgas un skrūvgrieži

Montāžas laikā būs vajadzīgas uzgriežņu atslēgas 10 un 22 x 24 mm. Bieži vien tapas, ko izmanto maisītāju fiksēšanai, skrūvē ar 11 mm atslēgu. Protams, var izmantot arī universālās knaibles ar maināmu satvēriena platumu vai regulējamo uzgriežņu atslēgu.

Iespējams, būs vajadzīgs arī plakanais un krustiņa skrūvgriezis, plakanknaibles. No materiāliem noderēs lentes vai pastas blīvēšanai (ja būs jānomaina pieslēgums ūdensvadam, jāpiestiprina jauns ūdensvada krāns, trejgabals vai pāreja). Iespējams, vajadzēs arī silikona hermētiķi, līdzekli WD-40, ja nu kādu no ierūsējušiem savienojumiem nevarēs tāpat vien atskrūvēt.

Demontējam veco maisītāju

Pirms ķeras pie paša krāna un lokanajiem pievadiem, vispirms jānoslēdz aukstā un karstā ūdens padeve. Vislabāk, ja zem izlietnes ir šim nolūkam domāti speciāli ventiļi. Rīkojoties šaurībā zem izlietnes, pastāv iespēja ar neveiklu kustību tos nejauši atgriezt, tāpēc labāk virtuvei pilnībā noslēgt ūdens padevi, aizgriežot attiecīgos krānus vai ventiļus.

Reklāma
Reklāma

Kad ūdens padeve noslēgta, jāatver maisītāja krāns. Tādējādi samazināsies spiediens arī noslēgtajā ūdensvada daļā. Zem pievadu pievienošanas vietas jāpaliek trauks, kurā iztecēs pievados un krānā palikušais ūdens. Atskrūvē pievadus no ūdensvada caurulēm un ļauj iztecēt ūdenim.

Paša maisītāja atskrūvēšana var būt visai sarežģīta.

Tā stiprinājumi parasti ir grūti aizsniedzamā šaurā vietā, turklāt stiprinājuma elementi visbiežāk kondensāta dēļ ir aprūsējuši. Risinājums? Ja iespējams nomontēt izlietni kopā ar maisītāju, dariet to, atvienojot kanalizācijas sifonu. Tā varēsiet ērti piekļūt maisītāja stiprinājumiem un ne tikai vieglāk nomontēsiet veco, bet arī kvalitatīvāk piestiprināsiet jauno maisītāju. Iztērēsiet vien nedaudz silikona hermētiķa, nostiprinot izlietni atpakaļ.

Ja skrūves tā ieēdušās, ka arī WD-40 nepalīdz, tās jānozāģē ar metāla zāģīti vai leņķa slīpmašīnas griezējdisku. Tomēr jāuzmanās, lai nesabojātu pašu izlietni.

Jānovērtē ūdensvada pieslēgvietas, kur tiek pieskrūvēti lokanie pievadi. Ja to metāla malas sabojājusi korozija, vēlams uzskrūvēt rūpnieciski ražotus pagarinātājus, lai lokanā pievada pieslēguma vieta netecētu.

Uzstādām jauno maisītāju

Vieta, kur montē jauno maisītāju, rūpīgi jānotīra – ne tikai sadzīves netīrumi, kas tur var būt sakrājušies, bet arī kaļķakmens un rūsa. Darbs jāpaveic no abām izlietnes pusēm.

Maisītāja stiprinājuma veidi var atšķirties. Ir maisītāji, kurus stiprina ar vītņstieņu tapām un speciālu paplāksni, ir tādi, kurus stiprina ar piespiedējuzgriezni.

Lai kāds būtu stiprinājuma veids, visi nepieciešamie stiprinājumi un blīves parasti ir maisītāja komplektā, arī sīka montāžas instrukcija.

Ja ir maisītājs ar piespiedējuzgriezni, parasti vispirms pie izlietnes fiksē maisītāju, tam paredzētajās vietās novietojot blīvgumijas, un tad tajā ieskrūvē lokanos pievadus – vispirms ar īsāko pieslēguma galu, tad otru –garāko. Pievadiem jau ir speciālas blīvgumijas, un papildu blīvēšana nav nepieciešama.

Gadījumā ja ir maisītājs ar tapu fiksāciju, tajā vispirms ieskrūvē lokanos pievadus un tapas, savā vietā novieto blīvgumijas un tad maisītāju fiksē pie izlietnes.

Ja izlietne bija nomontēta, to piestiprina atpakaļ un savieno kanalizācijas izvadu.

Vēl atlicis lokanos pievadus pieslēgt ūdensvadam. Parasti pievadu uzgriežņos jau ir blīvgumijas, un savienojuma papildu hermetizācija nav nepieciešama. Ja blīvgumiju nav, tādas jāiegādājas atsevišķi un pirms saskrūvēšanas jāieliek uzgrieznī. Nav jācenšas uzgriezni pievilkt pārāk cieši – tā var sabojāt gumijas blīvi. Pietiek to pievilkt ar pirkstiem un tad vēl par puspagriezienu ar atbilstīgu atslēgu. Protams, nedrīkst sajaukt, kurš pievads bija aukstajam, kurš karstajam ūdenim.

Virtuves izlietnes maisītājs nomainīts. Pirms atgriež krānu, vēlams noskrūvēt snīpīša galā esošo aeratoru. Iespējams, caurulēs vai maisītājā palikuši sīki gruži, kuru dēļ aerators ātri aizsērēs. Kad pāris litru iztecināti, aeratoru pieskrūvē atpakaļ. Jāpārliecinās, ka nav noplūdes.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.