Ja tēvs nepiekrīt 2
Ja tēvs nepiekrīt bērnu uzvārda maiņai, būs vajadzīgs bāriņtiesas lēmums. Rīgas bāriņtiesas priekšsēdētāja vietniece Inese Ērgle iesaka vispirms ar bijušo vīru aprunāties un bērnu interesēs lūgt piekrist uzvārda maiņai, ja tas tiešām ir bērnu interesēs.
Ja tēvs nepiekrīt, var lūgt viņa rakstisku atteikumu. Ja arī to nevar saņemt vai tēvu nav iespējams atrast, bērna māte Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei var uzrakstīt iesniegumu un bērnu interesēs lūgt paziņot tēva deklarēto dzīvesvietu. Uz to bērnu māte ierakstītā vēstulē nosūtīs vēstuli ar lūgumu piekrist bērnu uzvārda maiņai. Ja viņa saņems atteikumu, ko uzskatīs par nepamatotu, vai pasts ierakstīto vēstuli atsūtīs atpakaļ, jo adresāts tai nav atnācis pakaļ, māte varēs vērsties bāriņtiesā.
Iesniegums par bērnu uzvārda maiņu jāiesniedz viņu deklarētās dzīvesvietas bāriņtiesā. Ja bērniem un mātei tā ir ārpus Latvijas, iesniegumu iesniedz tēva deklarētās dzīvesvietas bāriņtiesā. Iesniegumā jānorāda, ka uzvārda maiņa nepieciešama bērnu interesēs.
Bāriņtiesa uzaicinās tēvu un noskaidros, kāpēc viņš nepiekrīt uzvārda maiņai. Ja tēvu nevarēs atrast, bāriņtiesa pieņems lēmumu bez viņa. Mātes iesniegumu bāriņtiesa izskatīs mēneša laikā, sēdē pieņems lēmumu un to nosūtīs mātei.
Inese Ērgle skaidro, ka vairākumā gadījumu bāriņtiesa piekrīt bērnu uzvārda maiņai, ja ir pierādīts, ka tas nepieciešams viņu interesēs. Tomēr nav simtprocentīgas garantijas, ka bāriņtiesas lēmums būs pozitīvs, jo arī tēvs var minēt pamatotus argumentus, kāpēc bērnu interesēs ir saglabāt viņa uzvārdu.
Ja bāriņtiesas lēmums ir pozitīvs, mātei jebkurā dzimtsarakstu nodaļā vai Latvijas vēstniecībā ārzemēs jāiesniedz bāriņtiesas lēmums, sava pase un bērnu dzimšanas apliecības. Par uzvārda maiņu bērniem valsts nodeva nav jāmaksā.