Kā noķert vistu bendi sesku? 0
Jautājums. Kā noķert sesku? Saimniecības ēkā ierīkoju vistu aploku, nosiltināju ēku un ieliku metāla krāsniņu, lai vistām ziemā nesaltu, bet kāds plēsējs, domāju, sesks, atradis ceļu uz būri un nodarījis lielu posta darbu. Jānis Vajevskis Skrīveros
Sesks pāris naktīs spēj iznīcināt pat lielāku putnu saimi. Šis sermuļu dzimtas dzīvnieks parasti uzturas zemieņu biotopos, mazos meža nogabalos, mežmalās, upju ielejās. Sesks ir vienpatis. Barības meklējumos ik dienu dodas aptuveni kilometru garos pārgājienos. Tuvojoties ziemai, seski bieži izvēlas uzturēties viensētu tuvumā vai ciematu nomalēs. Visbiežāk pārvietojas pa zemi, taču var arī rāpties kokos, kā arī samērā labi peldēt.
Sesku var noķert izmantojot conibear tipa rāmjveida lamatas, kas domātas caunu ķeršanai. Tās nopērkamas medību piederumu veikalos un maksā nedaudz virs desmit eiro. Pastāv risks, ka lamatās var iekrist un iet bojā peļu junkurs. Tāpēc šo lamatu izmantošana rūpīgi jāpārdomā.
Drošāk iegādāties vai izgatavot pašam dzīvķeramo kasti. To izgatavot nav sarežģīti. No 2,5 centimetrus bieziem dēļiem jāsaskrūvē metru garš tunelis. Tas jāaprīko ar vāku, smagām metāla durtiņām, kuras no abiem kastes galiem aizkrīt mirklī, kad uz laipiņas tuneļa vidū uzkāpj medījamais dzīvnieks. Durtiņas jāaprīko ar atdurēm un atsperēm, kas neļauj slazdā iekritušajam dzīvniekam pašam no tā izkļūt.
Svarīgi, lai uzstādīšanas brīdī abi kastes gali būtu vaļā, jo tad zvēriņš to uztvers kā tuneli, nevis kā sprostu. To var nomaskēt ar salmiem vai kādu citu tuvumā esošu materiālu. Jāatceras – ja sesks jau paviesojies kūtī vai saimniecības ēkā, viņš teritoriju ir izpētījis, tāpēc slazds jānovieto tā, lai seskam nerastos aizdomas.
Seska pievilināšanai uz laipiņas var uzlikt svaigas zivs gabaliņu.