Foto – Zane Purne

Kā nodrošināt optimālus apstākļus klīvijai? 0

“Esmu nesaprašanā, kāpēc manai klīvijai abās pēdējās ziedēšanas reizēs neizveidojās normāli ziedneši? Tie bija īsi un kropli – apmēram trešā daļa no lapu garuma! Šad tad nobrūnē arī pa kādai lapai. Saknes rāpjas pāri poda malām un arī lapu vēdekļi saauguši ļoti blīvi – varbūt augam podā vienkārši ir par šauru?” 
Liāna Ventspils novadā

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Viena no daudzajām agri pavasarī ziedošajām telpu puķēm ir Mīnija klīvija (Clivia miniata) ar spilgti oranždzelteniem ziedu čemuriem, kas izceļas uz biezo, spožo, tumši zaļo lapu fona.

Mūžzaļā un daudzgadīgā Mīnija klīvija podā saaudzē daudz dzinumu un katram ir vismaz viens ziedkāts. Tas attīstās starp lapām, tuvu dzinuma galotnei, vienlaikus uzzied vairākas ziedkopas. Klīvijas lapas slejas aptuveni 50 – 60 cm augstu, bet ziedkāti parasti sasniedz lapu galu augstumu, pat mazliet pārsniedz to. Lai ziediem būtu vairāk vietas, ziedēšanas laikā lapas nedaudz atliecas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Samērā bieži gadās, ka skaistai, veselīgai, bagātīgi lapotai klīvijai ziedkāti ar ziedpumpuriem izaug tikai līdz pusei lapu augstuma un ziedi uzplaukst turpat starp lapām. Pats galvenais iemesls ir ūdens pārbagātība tad, kad puķei tas vismazāk vajadzīgs.

Miera periodā – novembra beigās, decembrī un janvārī – augam ir jāatpūšas, tad to novieto gaišā vietā, +10…+12 °C temperatūrā, nemēslo un laista pavisam minimāli, lai sakņu kamols nepārkalstu. Vismazāk klīvija jālaista miera perioda beigās, aptuveni janvārī. Pamatīgi salaistīt nedrīkst. Ja tā tomēr ir noticis, turklāt vairākkārt, īsi ziedkāti starp lapām ir garantēti.

Pēc miera perioda klīviju pamazām atsāk laistīt, ar katru laistīšanas reizi palielinot ūdens daudzumu. Pēc pāris nedēļām uzsāk mēslošanu, arī tam jānotiek pakāpeniski, sākot ar vājākas koncentrācijas barības šķīdumu.

Līdzko starp lapām parādās ziedpumpuru galiņš, augu pārnes nedaudz siltākā vietā un uzlej mazliet ūdens. Kad ziedkāts ir jau 10 cm garš, augu noliek istabas temperatūrā un pakāpeniski uzsāk laistīšanu. No februāra līdz oktobrim laista vienmērīgi un mēreni, vismaz reizi nedēļā mēslo ar kādu komplekso mēslojumu. Auga resnās, gaļīgās saknes vislabāk jūtas irdenā, pasmagā, trūdvielām bagātā substrātā ar neitrālu reakciju.

Lai Mīnija klīvija katru gadu bagātīgi ziedētu, tai visu gadu jāaug gaišā vietā. Vasarā vislabāk to iznest dārzā vai uz balkona (ja ir tāda iespēja), taču jāpasargā no pārmērīga lietus un karsējošiem saules stariem.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.