Kā no sēkliņām izaudzēt timiānu mājās uz palodzes 0
Timiāns ir daudzgadīgs augs ar spēcīgu aromātu, ko izmanto ēdiena gatavošanā, alkoholiskajos dzērienos, konservēšanā, smaržās, kā arī tradicionālajā un tautas medicīnā.
Šī Provansas garšviela piešķir gaļas, dārzeņu un zivju ēdieniem asu, pikantu, rūgtenu aromātu un garšu. Timiāna vērtīgās īpašības ir zināmas kopš Hipokrāta laikiem.
Un līdz pat šai dienai šis garšaugs tiek uzskatīts par vienu no iedarbīgiem ārstnieciskajiem augiem.
Kā izaudzēt timiānu
Ja tev iet pie sirds pikanti garšaugi, neliedz sev prieku izaudzēt timiānu mājās uz palodzes un novākt ražu pat ziemā. Smaržīgais timiāns tāpat kā vairums aromātisko augu nav īpaši prasīgs kopšanā, neaizņem daudz vietas – vienkārši atradums smaržīgu garšvielu cienītājiem!
Turklāt timiāns priecēs jūs kā skaists dekoratīvs augs, no maija līdz septembrim izplaucējot skaistus mazus violetīgus, rozā vai baltu ziedus.
Sēklu sēšana
Īsajam timiāna krūmiņam nav nepieciešams liels trauks, piemērots ir arī 15 centimetru augsts podiņš. Timiāna sēklas tiek stādītas tieši tajā, neveidojot stādus. Sējai vislabāk der pavasaris un rudens.
1. Vispirms podiņa apakšā izveido drenāžas kārtu no keramzīta (derēs šķeltie ķieģeļi).
2. Uzber augsni (teicami derēs augsne kaktusiem) un samitrini to ar pulverizatoru.
3. Iekaisi vairākas sēklas un uzber pa virsu augsni aptuveni 1 centimetra biezumā, lai sēklas būtu pilnībā pārklātas ar to.
4. Vēlreiz samitrini un pārklāj ar plēvi.
5. Novieto podiņu daļēji noēnotā vietā (mājas dienvidu pusē) un regulāri pārbaudi, vai augsne neizžūst, pirms parādās pirmie asni.
Pēc 10–20 dienām ieraudzīsi pirmos dzinumus, vājākie ir jāizretina un jāatstāj 2–3 spēcīgākie. Neizmet vājos stādus, bet pārstādi tos citos traukos.
Paturi prātā, ka timiāns mīl sauli: tas palielina tā augšanu, ziedēšanu un aromātu. Tomēr timiāns baidās no spēcīgiem saules stariem, tāpēc nodrošini augam pusēnu.
Šai procedūrai piemērotākais laiks ir rudens. Pēc ziedēšanas nogriez dzinumus no kātiem. Auga galu, kas tiks iestādīts zemē, atbrīvo no lapām.
Sagatavo podu ar drenāžu un barojošu augsni un iestādi spraudeņus. Laistīšanu veic katru otro dienu līdz parādās jaunas lapas.
Kā kopt timiānu
Nodrošini augam labu dienasgaismu vismaz 6 stundu garumā. Bet neliec podu tiešos saules staros, mēģini augu nedaudz noēnot. Ja tev ir iespēja, tad ziemā apgaismo augu ar fito lampu.
Augsnei pastāvīgi jābūt samitrinātai, it īpaši apkures sezonā. Pēc sakņu izveidošanās un jaunu dzinumu parādīšanās laistīšana jāsamazina – pietiek ar vienu reizi nedēļā. Laisti timiānu tikai ar mīkstu, labi nostādinātu ūdeni.
Timiānu var piebarot ar biohumusu reizi mēnesī, ja augsne ir nabadzīga. Noteikti izravē un uzmanīgi uzirdini augsni ap stādiem.
Droši nogriez dažus timiāna zariņus līdzko augs ir uzziedējis. Centies vienā reizē nenogriezt par daudz, lai nekaitētu augam.
Pēc gada krūmiņš dos jaunus sakņu dzinumus, kuri rūpīgi jānodala kopā ar daļu no sakņu sistēmas un jāiestāda atsevišķā podā. Kā redzi, timiāna audzēšana no sēklām mājās ir visnotaļ viegli izpildāms uzdevums.
Tomēr ziemā mēģini nodrošināt augam pienācīgu gaismas daudzumu, augsnes un gaisa mitrumu. Ja tu visu darīsi pareizi, tad gadu no gada varēsi izbaudīt pārsteidzošo garšvielu smaržu!
Avots: sovkusom.ru