Kā no plēves pašam pagatavot podiņus augiem? 0
Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
Ja šogad stādu tik daudz, ka sāk trūkt podiņu piķēšanai, ātri un vienkārši tos var pagatavot no plēves. Turklāt tas būs labi un lēti.
Plēves podiņu gatavošana bija populāra senajos padomju laikos, kad plastmasas podiņus neviens vēl nebija redzējis. Turklāt pati plēve bija deficīts, un katra tās driska tika likta lietā. Tagad var teikt – šādi podiņi ir arī videi draudzīgs risinājums.
Šādos plēves podiņos var izaudzēt tomātu stādus, gurķus un citu augu mazuļus. Tos var darināt vajadzīgajā lielumā. Tie ir viegli, kas svarīgi, ja jācilā augu kastes. Augus no tiem viegli izņemt. Ja stāds negrib nākt ārā, nav žēl šādu podiņu sagriezt. Turklāt podiņus var sagatavot jau ziemā vai lietainā pavasara dienā – ja tos saliek citu citā, tie glabājot aizņem maz vietas.
Sarežģītākais variants ir gatavot tos formīgus, plēvi sakausējot. Vienkāršākais veids – saspraust plēves gabaliņu ar naglu. Piemēram, vēl tagad tajos audzē jaunos rožu stādus.
Pudeļu podiņš
1. Sameklē podiņam vēlamās formas trauku. Parasti par liesti kalpo kāda pudele. Ja podiņu gatavo kantainu, vienā kastē varēs salikt vairāk augu.
2. Sagriež plēvi gabalos, kas apiet pudelei sānos ar pāris centimetru rezervi. Piemērīšana ir svarīgākā, gatavojot pirmo podiņu. Pārējos ātri var sagriezt pēc šā šablona.
3. No avīzes izgriež pāris centimetru platas strēmeles, kas atbilst sānu garumam un apakšpuses izmēram.
4. Uzkarsē gludekli mēreni karstu (īsto karstumu atrod izmēģinot). Pareizais karstums ir tad, kad plēve sakūst un turas kopā.
5. Ap pudeli apliek plēves gabalu, salaiduma vietai uzliek avīzi un tad tai uzspiež ar gludekli. Šādi vispirms sastiprina sānus un pēc tam aizloka dibentiņu. Podiņš gatavs!
Ja podiņam netek cauri ūdens, tajā iedur naglu vai nogriež stūrīti.
Jāuzmanās, lai gludeklis nepieskartos plēvei, kuru neklāj avīze.
Saspraustais podiņš
1. Nogriež vēlamā lieluma plēves gabalu taisnstūra formā. Gatavajam podiņam jābūt krietni tievākam nekā garākam, lai zeme nebirtu ārā. Ne velti šos podiņus dēvē par patronām.
2. Sagādā tievas nagliņas. Pārāk mazas nederēs, jo var izkrist un pazust augsnē, uz tām var sadurties. Tirgus precei domātajiem podiņiem parasti ņem mazākās, lētākās nagliņas. Paša vajadzībām labāk derēs ap 3 cm garās. Būs gan viegli izņemt, nolikt glabāties un lietot atkārtoti (rūsa augiem nekaitē).
3. Izklāj plēves gabaliņu, uz tā uzber augsni, uzgulda stādiņu un visu satin kā zīdaini autiņā. Vietā, kur plēve satiekas dubultā, to sasprauž ar nagliņām. Ja plānots sēt, sagatavo tikai ar augsni pildītas desiņas.
4. Ja plēves patroniņa ir resnāka, to var aizlocīt un aizspraust arī apakšu. Taču tad zūd viens no patronu labumiem – vieglā aplaistīšana.
5. Piepildītās plēves trubiņas, kurām ir vaļēja apakša, saliek kastē, kurā ieklāta plēve, vai traukā. Kad tajā lej ūdeni, to viegli uzsūks visi podiņi, un nav jāmokās, dozējot mitrumu katram augam atsevišķi. Vēl labāk mitrums tiks saglabāts, ja lielajā traukā iebērs nedaudz kūdras. Taču tad jāuzmana īstais brīdis izstādīšanai, kamēr saknes nav izšāvušās no patroniņas un kastes apakšā samudžinājušās.
6. Pārliekot stādus augsnē vai lielākā podā, nagliņas vienkārši izvelk no plēves sāna.
7. Plēves patronās izdevīgi audzēt augus, kā gurķus, kuriem jutīga sakņu sistēma.
Padoms!
Podiņus var gatavot no plēves maisiem, kuros pakotas apkures granulas vai briketes.