Foto – Shutterstock

Kā nezaudēt C vitamīnu, pareizi glabājot un gatavojot ēdienu 0

Lai gatavā ēdienā būtu vairāk vitamīnu un minerālvielu, vislielākā uzmanība jāvelta tieši C vitamīnam, jo tas ir vistrauslākais – zūd gan skābekļa, gan karsēšanas ietekmē. Saglabājot šo vitamīnu, tiks glābti arī pārējie!

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Pareizi uzglabājam. Savītušos produktos zūd pat vairāk nekā 80% vitamīnu! Tāpēc augļus un dārzeņus nedrīkst savītināt. To uzglabāšanai telpā optimāla ir 0…+2 °C temperatūra. Saknes (piemēram, kāļus, rutkus, burkānus, puravus un galda bietes) veiksmīgi var uzglabāt, ieraktas pagrabā sausās smiltīs.

• Smalcinātus ilgi ūdenī neturam. Saknes jātīra un jāsagriež īsi pirms gatavošanas, tās nedrīkst, piemēram, jau no rīta notīrīt un tad turēt ūdenī ilgāku laiku. Mizotus un sasmalcinātus produktus pakļaujot ilgstošām SPA procedūrām, ūdenī pāriet ievērojams daudzums ūdenī šķīstošo C un B grupas vitamīnu, bet minerālvielu zudumi ir trīsarpus reižu lielāki, nekā mērcējot nesagrieztus. Mizotus, veselus kartupeļus turot 24 stundas ūdenī, zūd 18% C vitamīna, bet uz pusēm vai kubiciņos sagrieztos kartupeļos tā zudums sasniedz jau 40%. Tas pats attiecas arī uz citiem dārzeņiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

• Liekam vārošā ūdenī. Uzvārītā ūdenī ir mazāk C vitamīna rijēja skābekļa. Sasmalcināti dārzeņi verdošā ūdenī jāieber lēnām, lai ūdens vārīšanos nepārtrauktu.

• Uz lēnas uguns un ar vāku. Šķidruma iztvaikošana un mutuļojoša vārīšanās paātrina C vit­amīna zudumus. Lai šo procesu bremzētu, ēdiens jāvāra traukā ar cieši piegulošu vāku un uz lēnas uguns. Vāks nepieciešams tādēļ, lai katliņa saturam nepiekļūtu skābeklis, kas ir lielākais C vitamīna drauds.

• Vārīt, nevis sautēt. Dārzeņus sautējot, viegli tiek klāt skābeklis. Ja produkti būs pārklāti ar šķidrumu, problēma tiks novērsta. Vārītos dārzeņos C vitamīna zudums ir ~ 50%, bet sautētos – 70–80%. Būtu vērtīgi neizliet ūdeni, kurā vārīti kartupeļi vai citi dārzeņi, jo novārījums ir minerālvielām un vitamīniem bagāts.

• Vāra tikai līdz gatavībai – ne ilgāk. Karsēšanas ilgums ietekmē uzturvielas un jo sevišķi C vitamīnu. • Atkārtoti karsēt – nē! Tad C vit­amīns strauji zūd. Uzsildīšana, uzcepšana, vārītu produktu sasmalcināšana un atkārtota karsēšana iznīdē līdz pat 95% vitamīna.

• Glabāt siltumā – arī ne! Jāēd uzreiz – laiks ir vitamīni! Gatavotājs, labu gribēdams un atstādams ēdienu siltumā (virs +70 °C) bērniem, kuri gribēs ēst vēlāk, padara to nevērtīgāku! Piemēram, ja kartupeļos vai dārzeņu zupā pēc vārīšanas palikuši 50% C vitamīna, pēc trim stundām to ir nulle.

• Sāli liekam sākumā! Ja sāli pieber ūdenim, kurā vāra dārzeņus, tajā pāriet mazāk šķīstošo vielu. Tāpēc, vārot kartupeļus, sāli beram vārīšanas sākumā.

Reklāma
Reklāma

• Mazliet tauku. Vārot zupu vai sautējumu, mazs tauku slānītis saglabā C vit­amīnu šķidrumā un dārzeņos.

• Novārījums ir vērtīgs! Dārzeņu un kartupeļu vārāmajā ūdenī peld daudz minerālvielu un vitamīnu, tāpēc to nevajag izliet, bet izlietot zupām vai mērcēm. Arī mazuļiem domātajiem biezenīšiem dārzeņus blendē kopā ar novārījumu. Vārot dārzeņus ar mizu, novārījumu drīkst izmantot tikai tad, ja miza pirms tam nav bijusi bojāta, nav sākusi asnot vai to nav skāris zaļais kaitīgais solanīns.

• Tvaikos karsētie vai savā sulā sutinātie noteikti ir vērtīgākie dārzeņi!

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.