Foto: LETA/Edijs Pālens

6 ieteikumi, kā nepārmaksāt, pērkot īpašumu 0

Nekustamā īpašuma iegāde pieder pie dzīves nozīmīgākajiem finanšu lēmumiem, kas prasa rūpīgu iedziļināšanos, laiku un arī zināšanas.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Lai atrastu sava maciņa biezumam un vēlmēm piemērotu mājokli, cilvēks nereti ir paguvis apskriet puspasauli, iztērēt mēnešus un pat gadus, lai atrastu sev vēlamo. Visbeidzot laimīgi atradis īpašumu, kas viņam patīk, pircējs nonāk “vieglā eiforijā” un pat gatavs par to pārmaksāt, lai tikai ātrāk uzsāktu dzīvi jaunajā mājvietā.

Ilgstošie meklējumi pircēju ir tiktāl nogurdinājuši, ka vairs nav spēka un vēlēšanās iedziļināties šķietamos “sīkumos”, kas, kā rāda pieredze, vēlāk var izvērsties negaidīti apjomīgos tēriņos.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā norāda nekustamā īpašuma uzņēmuma “Immostate” nekustamā īpašuma speciāliste Inga Danče, aisberga neredzamo daļu veido dažādi īpašuma tehniskie un juridiskie aspekti. Tā kā mājokļa iegāde nav ikdienas pirkums, cilvēkiem gluži vienkārši trūkst zināšanu un ar drauga padomu nepietiek – nopietnāk pievēršoties šiem jautājumiem pirms mājokļa iegādes, iespējams, izvēle būtu par labu citam īpašumam.

Rūpīgi veikts “mājasdarbs” var atmaksāties vairākkārt – tas pasargās ne vien no neplānotiem papildu izdevumiem, bet arī no nepatīkamiem pārsteigumiem.

Galvenais, kam jāpievērš uzmanība, lai nepārmaksātu par īpašumu:


1. Dokumentu pārbaude

Lai cik formāli un nogurdinoši tas varbūt šķiet, veiksmīga īpašuma iegāde nav iespējama bez rūpīgas dokumentu izpētes. Zemesgrāmatā ir iespējams pārliecināties par gan par īpašuma pašreizējo īpašnieku, gan īpašuma objekta apgrūtinājumi u.c. dati, tas ļaus izvairīties, piemēram, lai no kāda negodprātīga īpašuma pārdevēja iecerētā īpašuma vietā neiegādātos pavisam citu īpašumu.

Savukārt, Valsts Zemes dienesta uzturētajā kadastra sistēmā portālā Kadastrs.lv ir redzamas būvju novietnes shēmas, faktiskie zemes plāni u.c. informācija, kas noteikti ir jāpārbauda, jo bieži gadās, ka zemes robežu plānā parādās neesošas būves vai uz viena īpašnieka zemesgabala atrodas cita īpašnieka būves, kuras neredzam fiksētas Zemesgrāmatas nodalījumā, bet ir kadastra sistēmā. Šādas – cita īpašnieka ēkas – var radīt pamatīgus apgrūtinājumus jaunajam īpašniekam.


2. Tehniskais stāvoklis

Lai arī nolūkotais mājoklis vizuāli varbūt izskatās nevainojami, ļoti svarīgi ir iedziļināties tā tehniskajos parametros jeb noskaidrot, kas “lācītim vēderā” – kad nams būvēts, kāds ir tā tehniskais stāvoklis, nolietojums. Pievērsiet uzmanību materiāliem un tehniskajiem risinājumiem, kas izmantoti būvniecībā un apdarē, vai un kādi ir energoefektivitātes risinājumi.

Reklāma
Reklāma

Vizuāli novērtējiet remontdarbu kvalitāti, defektus un inženierkomunikāciju (ūdensapgāde, kanalizācijas sistēmas, ventilācija, apkures sistēmas) stāvokli un darba kārtību. Ja redzētais vieš šaubas, piesaistiet būvekspertu audita veikšanai!

Ir nianses, kuras var nešķist pārāk būtiskas tagad vai pēc gada, bet tās var radīt papildu izmaksas ilgtermiņā.


3. Atsauksmes!

Lielisks veids, kā iegūt vairāk informācijas par nolūkoto mājokli, ir aprunāšanās ar mājas iedzīvotājiem. Neviens par viņiem labāk jums nepastāstīs par nepilnībām un ieguvumiem, par mājas mikroklimatu, skaņas izolāciju un apsaimniekotāju darbu, kā arī to, cik ziemā jāmaksā par siltumu un citiem komunālajiem pakalpojumiem. Turklāt šāds “pētījums” – topošo kaimiņu aptaujāšana – prasa vien paša iniciatīvu un neko nemaksā, ir gana efektīvs un reālo situāciju apliecinošs.


4. Īpašuma vērtība un cena

Lai iegūtu sirdsmieru, ka par noskatīto īpašumu netiek krietni pārmaksāts, par cenas atbilstību var pārliecināties, veicot nekustamā īpašuma novērtēšanu. Tas ļaus saprast, ne vien vai pārdevēja prasītā cena ir atbilstoša, bet arī vērsīs uzmanību uz īpašuma plusiem un mīnusiem, ko pircējam ne vienmēr var izdoties pamanīt. Tas maksā sākot no 100 eiro, atkarībā no īpašuma veida, un nepavisam nav daudz, ņemot vērā pirkuma vērtību.

Pievērsiet uzmanību, vai ēkai piesaistītais zemesgabals nav privātīpašums. Ja tā ir privāta zeme, dzīvokļu īpašniekiem pastāvīgi jāmaksā nomas maksa par zemes nomu, tāpēc dzīvokļi mājās, kas atrodas uz privātas zemes, mēdz maksāt lētāk nekā mājās uz privatizētas zemes (var būt līdz pat 10% lētāki nekā vidēji tirgū).

Apziniet papildu izmaksas – remonti, pārbūves, defektu novēršanas izmaksas, nenodoto objektu nodošana ekspluatācijā, nelikumīgu pārbūvju saskaņošana – arī šie visi ir faktori, kas ietekmēs īpašuma cenu un vērtību. Patlaban Rīgas centrā tiek renovēts daudz ēku un tirdzniecībā mēdz nonākt arī dzīvokļi ēkās, kuras formāli vēl nav nodotas ekspluatācijā.

Bankas, kuras ir gatavas piešķirt kredītu, iespējams, šādā situācijā pat ļaus darījumam notikt, taču var rasties sarežģījumi, piemēram, kredītlikmes paaugstināšana, ja šis jautājums norādītajā termiņā netiek atrisināts.

5. Nākotnes vērtība

Domājot par īpašumu ilgtermiņā, ne mazāk svarīga ir arī tā nākotnes vērtība. Iespējams, var pienākt brīdis, kad dzīvokli var nākties pārdot, piemēram, lai iegādātos citu īpašumu.

Tādēļ uz izvēlēto mājokli der paskatīties arī vairāku nākamo gadu desmitu griezumā. Ja īpašums ir pienācīgi apsaimniekots, laikus tiek veikti remontdarbi un uzlabojumi, tā nākotnes izredzes noteikti ir labākas nekā tad, ja apsaimniekotājs nama labā kaut ko dara tikai tad, kad ir avārijas situācija.

Būtiski īpašuma nākotnes vērtību var ietekmēt tā atrašanās vieta saistībā ar attiecīgās pašvaldības teritorijas attīstības plānu.

Attīstoties rajona infrastruktūrai, īpašuma vērtība var pieaugt, taču pastāv risks, ka tā var arī pazemināties, piemēram, blakus jūsu noskatītajam īpašumam nākotnē uzbūvējot augstas intensitātes satiksmes pārvadu. Šāda informāciju ir pamatots arguments sarunai par īpašuma cenas samazināšanu vai iemesls atteikties no pirkuma.


6. Cik izmaksās īpašuma uzturēšana?

Ir vērts parēķināt un izvērtēt arī gaidāmos ikdienas maksājumus jeb īpašuma uzturēšanas izmaksas – cik lieli ir komunālie maksājumi, apsaimniekošanas izmaksas, apkures izmaksas, NĪ nodokļa maksājumi, zemes nomas maksa, ja zeme zem ēkas nav īpašumā u.tml. Lietderīgi ir noskaidrot, vai mājai nav kopējo parādu (piemēram, par apkuri) – arī tas var radīt ne mazums nepatīkamu brīžu, kā arī papildu izdevumus.

Kā redzams, šādas nianses, kas var šķist sekundāras brīdī, kad beidzot atrasta jau gadiem ilgi lolotā mājvieta, veido ļoti nozīmīgu īpašuma pievienoto vērtību un pats galvenais – prognozējamus izdevumus nākotnē. Tādēļ, ja lēmums jāpieņem ātri, vai arī trūkst zināšanu un pieredzes, šis noteikti ir reize, kad nevajag kautrēties lūgt eksperta padomu. Lai izdevīgi un veiksmīgi lielie dzīves pirkumi!

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.