Piektais: atrodi domubiedru vai samaksā 0
Ja grib notievēt tāpēc, ka apģērbs vairs neiet ciet, skapja resursi izsīkuši, tā ir vienkārša un laba motivācija saglabāt apņemšanos ēst veselīgi un nodarboties ar fiziskām aktivitātēm, lai iecerēto izdotos īstenot.
* Savu apņemšanos tomēr ir vieglāk paturēt, ja iesaista vēl kādu, atrod atbalsta grupu. Var sarunāt ar draudzeni kopā iet uz baseinu. Ja viņa brauc no pilsētas otra gala, tev ir neērti neierasties, noslinkot. Tas var būt motivējošs faktors nepamest iesākto.
* Var tuviniekiem, ģimenei pastāstīt par svarīgo apņemšanos notievēt un izklāstīt savus argumentus. Paskaidrot, ka ļoti gribētu ģimenes palīdzību un kā saredz tuvinieku iespējamo atbalstu, piemēram, ja visi piekristu nedaudz pamainīt ēdienkarti.
Var pavaicāt, kurš būtu gatavs iesaistīties, teiksim, reizi nedēļā nākt kopā sportot. Vai vienoties par kopīgu atslodzes dienu reizi nedēļā turpmākajiem trim mēnešiem. Ja vēl kāds no ģimenes ēdīs vieglāk, apņemšanās tik ātri neizplēnēs.
Kādam var palīdzēt mājinieku atbalsts, tomēr ne katram der šāds ieteikums. Citam tieši pretēji tas var atņemt jebkuru vēlmi, pat radīt agresīvu reakciju, it īpaši, ja tuvinieki ik pa laiciņam baksta: bet tu taču solījies darīt to un to!
* Daudziem var palīdzēt pozitīvs piemērs. Tāpēc vērts apzināt cilvēkus, kuri kaut ko līdzīgu jau paveikuši. Tie var būt gan no draugu un paziņu vides, gan sabiedrībā zināmi ļaudis, par kuriem lasīts presē vai internetā. Tas dod iedvesmu – paskat, viņam izdevās, tātad varbūt arī man… Ja zini kādu, kam ar vingrošanu izdevies iegūt slaidākas aprises (ko tu ļoti vēlētos!), sadūšojies pavaicāt, ko un kā viņš darīja.
* Vēl kādam motivējošs nosacījums var būt finanses. Samaksā par peldbaseina abonementu, un nevar neiet, jo žēl izdotās naudas. Vai arī nopērk ļoti dārgu sporta tērpu, un ir spiests no rītiem skriet, jo citādi tie ir velti tēriņi.
Visbiežāk dzīves posma revīzija notiek jau 2. vai 3. janvārī. Tad arī uzreiz jāraksta rīcības plāns, ko katru dienu vai nedēļu darīšu sava mērķa labad. To pieraksta sienas kalendārā, plānotājā vai telefona atgādinājumos. Ja ir skaidri definēts veicamais, grūtāk aizmirst mērķi, atslābt centienos.
“Vēl labāk uzreiz pēc rīcības plāna uzrakstīšanas izdarīt kādu konkrētu soli iecerētā mērķa virzienā. Doma tiek īstenota caur darbību! Ja mērķis ir veselīgs dzīvesveids, ķermeņa formas un svara korekcija, kā būtu, ja uzreiz veiktu desmit pietupienu vai tā dēvēto plankinga vingrinājumu, kad jānoturas horizontālā stāvoklī, balstoties tikai uz apakšdelmiem un kāju pirkstiem? Tas aizņems minūti vai divas, taču jau būsi spēris praktisku soli sava mērķa virzienā un jutis gandarījumu, kas dos spēku nākamā soļa īstenošanai. Ir tikai 2. janvāris, bet es jau sportoju!”
Palīdzēs jauns Mēness
Ieva Vaine uzsver: “Uzsākot darbu pie jauniem mērķiem, nav jāgaida 1. janvāris, taču piesaiste kalendāra ciklam ir viens no veidiem, kā neapzināti just atbalstu jaunam sākumam, jaunai atskaites sistēmai. Tātad jauna dzīve 1.01. vai no pirmdienas. Vēl viens resurss var būt astronomiskais Mēness kalendārs. Proti, jauna Mēness fāzē izvirza mērķus, rīcības plānu, bet vecā Mēnesī izvērtē sasniegto, izdara secinājumus par to, kas jāturpina.”
Īstenotais scenārijs
Ikviens no mums dzīvo it kā pēc scenārija, taču visbiežāk to nenojaušam. Tomēr var mēģināt to apzināties.
Piemēram, tev ir 20 vai 30 gadu. Uzraksti uz lapas, kāda pēc 20 gadiem būs tava ideālā diena. Sākot no paša rīta – kur mosties, ar ko mosties, uz kādu darbu ej, ko dari pēc darba… Atšifrē diezgan sīki savu nākotnes dienu, ietverot sev būtiskos punktus. Tad fantāziju lapu noglabā. Ir diezgan liela varbūtība, ka pēc 20 gadiem izlasot brīnīsies: bet es taču tieši tā arī dzīvoju!
Ieva Vaine atminas, ka studiju laikā šādu testu veica saviem kursabiedriem. Pēc astoņiem gadiem viņa nejauši plauktā atrada aizpildītās lapas, un izrādījās, ka vairākums sekojuši savam izdomātajam scenārijam.
“Arī mana dzīve bija ritējusi līdzīgi. Tomēr ar nopūtu konstatēju, ka man vairs galīgi nešķiet svarīgi tas, kas saulainajā 20 gadu vecumā. Biju tik laimīga, ka varu to mainīt. Taču, kamēr nezinu, ka dzīvoju greizā scenārijā, eksistēju pašplūsmā. Kāds ir tavs scenārijs? Kurp virzās tava dzīve? Kādi ir tavi mērķi?”
Mūsu eksperte IEVA VAINE, psiholoģe, pasniedzēja mācību centrā Triviums apmācība