“Pērn līdz stādīšanai nemaz netiku…” Kā nenopirkt sliktu stādu? 2
Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
“Pērn maija beigās iegādājos saldo ķirsi podā. Līdz stādīšanai nemaz netiku – pamazām sāka vīst lapiņas, kamēr nokalta. Apskatījos saknes – augsne nobira, palika tādas kā apcirptas” – jautā Zinaīda Bauskā.
“Tā mēdz gadīties, pērkot stādus, kurus audzētājiem nav izdevies pārdot kā kailsakņus (tirgo, kamēr sāk plaukt lapiņas), un tie tiek iestādīti podā tajā pašā pavasarī. Teorētiski šos stādus nevajadzētu tūliņ pārdot, bet ļaut ieaugties, taču pieprasījums arī šogad ir milzīgs, tāpēc audzētāji mēdz iztirgot arī tos,” skaidro stādaudzētājs Rinalds Rullis no stādaudzētavas “Blīdene”. Liekot šādu augu stādīšanas bedrē, augsne nobirst, traumējot augt sākušās saknītes. Turklāt papildu traumu rada tas, ja šādus augus pietiekami labi nepiesien pie balstiem un ļauj vējam kustināt.
Ja šāds augs iegādāts, nebūs nekas traks, taču tas ir jāpasaka pircējam. Stādaudzētājs iesaka šādu augu ar visu podu novietot paēnā, regulāri laistīt un paaudzēt vismaz divus mēnešus. Stāda zemē vasaras beigās, kad būs paaugušās jaunās baltās saknītes. Sakņu kamolu saudzīgi pārliek sagatavotajā bedrē.
Lai pavasarī podā liktais auga sakņu kamols būtu labāk pasargāts, stādaudzētavās moderna metode ir sakņu kamolu stādot apņemt ar tīkliņu. Tas fiksē zemi pie saknēm, neļaujot tai nobirt, pat ja stāda augu tūlīt pēc nopirkšanas.
Pircējam, iegādājoties augļukociņu podā, der apskatīt substrātu tajā. Ja tas ir svaigs un irdens, audzētājam vajadzētu pajautāt, vai ap saknēm ir tīkliņš, un pirkt tādu.
Ja augsne podā jau sablīvējusies, saknes pa poda apakšu spraucas ārā, var pirkt droši, jo augs jau kādu laiku ir dzīvojis tajā un sakņu kamols būs ciešs (var stādīt visu sezonu).