Foto: Panthermedia/Scanpix/LETA

Kā neiekrist parādu jūgā? Patērētāju sargi pastāsta, kam jāpievērš uzmanība, izvēloties aizdevumu 0

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) aicina, izvēloties aizdevumu, pievērst uzmanību ne tikai vajadzīgajai summai, saņemšanas ērtumam, iepriekšējai sadarbībai, bet arī kredīta veidam, aģentūru LETA informēja PTAC Patērētāju atbalsta, sabiedrības informēšanas un komunikāciju daļas vadītāja Sanita Gertmane.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Viņa norādīja, ka kredītlīnijas piedāvā daudzi aizdevēji. Tas ir šķietami izdevīgs produkts – piešķirtā limitā var aizņemties atkārtoti, mēnesī jāmaksā tikai minimālais maksājums.

Toties pēc laika patērētāji konstatē, ka tikai maksā un maksā, bet parāds samazinājies pavisam nedaudz.

CITI ŠOBRĪD LASA

Gertmane skaidroja, ka kredītlīniju līgumiem nav ierastā kredīta atmaksas grafika, bet mēnesī jāmaksā tikai minimālais maksājums, kurā ietverta tikai neliela daļa pamatsummas, piemēram, 2,5% no pamatsummas atlikuma, tāpēc, lai pilnībā atmaksātu parādu, maksājot tikai rēķinā noteikto minimālo summu, var paiet arī 10 gadi.

“Ja izvēlēsies maksāt tikai minimālos maksājumus, nevis atmaksāt visu aizdevumu viena gada laikā, tad procentos var nākties pārmaksāt vairāk nekā piecas reizes,” sacīja Gertmane.

Viņa atklāja, ka kredīta līgumiem, kuri noslēgti līdz 2019.gada 30.jūnijam, un kuriem nav veikti grozījumi, joprojām spēkā iepriekšējie Patērētāju tiesību aizsardzības likuma astotā pantā noteiktie kredīta kopējo izmaksu ierobežojumi – par neatbilstošām uzskatāmas tādas, kas pārsniedz 0,25% dienā no kredīta summas aizdevumiem virs 30 dienām, savukārt no 2019.gada 1.jūlija spēkā likuma grozījumi – par neatbilstošām uzskatāmas tādas kredīta kopējās izmaksas, kas pārsniedz 0,07% dienā no kredīta summas.

Piemēram, kredīts ir 1000 eiro un noslēgts beztermiņa kredītlīnijas līgums. Ja līgums noslēgts pēc 2019.gada 1.jūlija un aizņēmuma likme ir 42% gadā jeb 3,5% mēnesī, bet, ja līgums noslēgts līdz 2019.gada 30.jūnijam, aizņēmuma likme var būt pat 90% gadā.

Kā norādīja PTAC pārstāve, ja aizņēmējs lieto kredītlīniju, kuras sākotnējais līgums tika noslēgts līdz 2019.gada 30.jūnijam, tad procentos var nākties pārmaksāt četras reizes vairāk.

Viņa piebilda, ka daži kredītlīniju līgumi paredz automātisku aizdevuma atmaksas termiņa pagarināšanos, ja patērētājs, kādu brīdi pamaksājis, izvēlas atkārtoti aizņemties noslēgtā kredītlīnijas līgumā.

Reklāma
Reklāma

Tādā gadījumā minimālo maksājumu grafiks tiek atjaunots uz jaunu maksimālo atmaksas termiņu un patērētājs no jauna veic maksājumus, kuros sākotnējos mēnešos atkal lielākoties ir tikai procenti.

Kā skaidroja Gertmane, šāda aprēķinu metodika patērētājam nav draudzīga, jo pamatsumma tiek dzēsta minimāli, neskatoties, ka maksājumos kopsummā jau samaksāts ļoti daudz. “Tas var radīt grūtības izkļūt no saistību sloga, ja vien mēnesī nemaksāsi vairāk par minimālo maksājumu,” viņa pauda.

Lai ātrāk izkļūtu no kredītlīnijas parāda, PTAC aicina iemaksāt vairāk, protams, cik vien vari atļauties, lai pamatsummu dzēstu ātrāk un procentos samaksātu mazāk.

Iedzīvotāji aicināti nekavēt noteikto maksājuma datumu, lai kredīta devējs neaprēķinātu soda sankcijas, ja vien iespējams, neizmantot iespēju aizņemties atkārtoti kredītlimitā.

Tāpat, ja kredītlīgums noslēgts pirms 2019.gada 1.jūlija – aicina apsvērt iespēju pārkreditēties, lai jaunajam aizdevumam tiktu piemēroti jaunie nosacījumi – zemākas likmes.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.