Foto – Valdis Semjonovs

Kā nedabūt zarnu parazītus. Kā ārstē ar tautas metodēm? 1

Spalīši visbiežāk ir bērniem. Savukārt pieaugušo nevērība pret higiēnu veicina cērmju nonākšanu organismā.

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Slinks vīrietis ir nopietna problēma ģimenē… 5 slinkākās zodiaka zīmes vīriešu vidū
Krievi nobijušies: izskanējis aicinājums visiem gatavoties pilnīgai mobilizācijai, lai “stātos pretī Rietumiem” 73
Kokteilis
“Viņa lūdza izgriezt tās ainas…” Meliem īsas kājas! Klajā nācis vēl viens Annas Sedokovas rūpīgi glabātais noslēpums
Lasīt citas ziņas

Konsultēja medicīnas sabiedrības “ARS” terapeite Lāsma Četverga.

 

Tārpiņš smilšu kastē

Spalīši ir apaļi, kustīgi balti tārpiņi, kuru garums ir 2 – 12 mm. Tie dzīvo vidēji mēnesi un parazitē cilvēka resnās zarnas sākuma daļā. Katra mātīte diennaktī saražo aptuveni 12 tūkstošus olu. Parasti tas notiek naktīs, kad cilvēka muskulatūra ir atslābusi, un mātīte anālās atveres krokās var netraucēti dēt oliņas. To attīstība turpinās 4 – 5 stundas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kamēr spalīšu mātīte dēj, miegā iegrimušais cilvēks sajūt niezi ap anālo atveri un instinktīvi pakasās.

Ja pēc tam rītā vēl pirms roku mazgāšanas vāra kafiju vai smērē sviestmaizes, oliņas nonāk zarnu traktā, un no tām apmēram divu nedēļu laikā attīstās jauna spalīšu paaudze.

Parazītu oliņas, kas ir nonākušas apakšveļā vai uz gultasveļas, kādu laiku vēl saglabā dzīvotspēju. Ja ievēro higiēnu, tās atkārtoti nenokļūst organismā, un parazīti pēc mēneša iet bojā. Diemžēl inficēties var, pat vienā baseinā peldoties kopā ar to, kuram spalīši jau ir, un spēlējoties vienā smulšu kastē.

Nelielos tārpiņus var pamanīt uz izkārnījumiem, taču ne vienmēr. Par spalīšu klātbūtni liecina nemierīgs miegs un nieze anālās atveres rajonā, dažkārt pat līdz asinīm. Ir nomākta apetīte, sāpes vēderā, bez acīmredzama iemesla mēdz pasliktināties garastāvoklis. Tomēr pavisam droši parazītu oliņas iespējams konstatēt laboratorijā – pārbaudot fēces vai paņemot iztriepes no taisnās zarnas, jo nieze un citi simptomi var būt arī ādas slimību gadījumā.

Ja vainīgi spalīši, pēc ārsta ieteikto medikamentu kursa analīzes ieteicams atkārtot, lai konstatētu, vai parazīti ir pilnīgi iznīdēti. Ir pieejamas arī bezrecepšu zāles. Parazītu iznīdēšanai dažkārt sekmīgi lieto tautas līdzekļus.

Ja mājās ir spalīši, svarīgi katru dienu mainīt naktsveļu un gultasveļu, bet lietoto pēc iespējas drīzāk izmazgāt un pēc tam rūpīgi izgludināt. Ar ziepjūdeni jāmazgā vai jātīra un pat jādezinficē arī bērnu spēļmantiņas, durvju rokturi un citi priekšmeti, kam bieži pieskaras cilvēku rokas. Arī nagus vēlams īsi apgriezt.

Reklāma
Reklāma

 

Robežas nepazīst

Cērmes ir 10 – 40 cm gari, iedzelteni, sārti vai tumšsārti tārpi, kas dzīvo tievajās zarnās un barojas ar to saturu un gļotādas epitēliju. Šo parazītu dzīves ilgums ir apmēram 8 – 17 mēneši.

Pieaugušas mātītes diennaktī izdēj aptuveni 240 tūkstošus oliņu, kas kopā ar izkārnījumiem nonāk ārējā vidē un sāk nobriest.

Ja dabiskās vajadzības nokārto vietās, kur izkārnījumi ir pieejami mājdzīvniekiem, vai ar sausās tualetes saturu mēslo dārzu, no inficētas augsnes, rūpīgi nenomazgātiem dārzeņiem, mājas mīluļa vai netīrām rokām oliņas nonāk organismā. Šai laikā tajās ir attīstījušies kāpuri, kas izšķiļas cilvēka tievajā zarnā.

Neliekoties par cērmēm ne zinis, kāpuri izurbjas cauri zarnu sieniņai un pa mazo asinsrites loku dažu dienu laikā var nonākt plaušās, bronhos, trahejā, un pēc tam ar gļotām klepus laikā – mutes dobumā. Kopā ar siekalām kāpurus norij vēlreiz. Tāpēc cērmes var ne vien ieraudzīt izkārnījumos, bet arī, izmeklējot krēpas, atrast kāpurus. Ja ir aizdomas, vēlams nodot fēču analīzes.

Par šiem zarnu parazītiem liecina diskomforta sajūta vēderā, tā uzpūšanās, aizcietējumi vai caurejas, nogurums, apetītes zudums. Tārpi novājina organismu un rada anēmiju, bojā iekšējos orgānus un ar saviem toksīniem tos saindē. Liels parazītu daudzums spēj nosprostot zarnas.

Ja organismā ir nonākušas tikai dažas cērmju oliņas un cilvēkam ir spēcīga imūnsistēma, tā spēj ātri no parazītiem atbrīvoties ar nenozīmīgu diskomfortu vēderā un vieglu vājuma sajūtu. Tārpi pazūd podā ar ūdeni, un problēma paliek nepamanīta.

Speciālus medikamentus, kas iznīcina gan cērmes, gan to oliņas, var iegādāties aptiekās. Profilakses nolūkā rudenī šāds kurss vēlams tikai tiem cilvēkiem, kuriem ir risks vai aizdomas par inficēšanos.

 

 

SVARĪGI

• Lai izvairītos no zarnu parazītiem, nedrīkst lietot nemazgātus augļus un dārzeņus. Arī rokas vienmēr jāmazgā pirms ēšanas un pēc tualetes lietošanas.

• Mājas mīluļi – kaķi un suņi – vienreiz gadā ir obligāti jāattārpo, citādi tie kļūst par infekcijas avotu arī cilvēkiem.

 

PADOMI

• Pazīstamākie tautas līdzekļi pret zarnu parazītiem ir svaigas vai kaltētas ķirbja sēklas.

• Biškrēsliņa ziedus kopā ar vērmeles lakstiem un kumelīšu ziediem izmanto uzlējumam, ko lieto klizmām.

• Līdzīgi lieto uzlējumu no 2 glāzēm piena, 2 vidēja lieluma ķiplokiem un 1 ēdamkarotes biškrēsliņu sēklu, ko 10 minūtes lēni vāra slēgtā traukā.

• Efektīvāks ir biškrēsliņu pulveris ar medu, sīrupu vai augļu biezeni.

• Spalīšiem nelabvēlīgu vidi rada ķiploki, ko ēd svaigus, kā arī vienu daiviņu… ievietojot anālajā atverē. Agrāk mazuļiem tur uz nakti ievietoja vates pikucīti, lai spalīšu mātītes netiek sadēt oliņas.

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.