Izdzīvot var vientuļie 3

“Tautai jābūt spējīgai atteikties baudīt vienu otru ērtību šodien, lai to darītu vēlāk.” Šis ieteikums skan gana deklaratīvi, tomēr vismaz tā pirmā daļa visai skaudri atbalsojās Latvijas daudzbērnu ģimeņu ikdienā. Visa tiešā sociālā aprūpe starpkaru laikā gūlās uz pašvaldību pleciem, valsts daļai šo ģimeņu atbalstīšanā paliekot visai niecīgai. Tā izpaudās ģimenes piemaksās, kas pienācās tikai 20 kategorijās “saskaitītajiem” valsts darbiniekiem – 20. gadu beigās šādu cilvēku bija 56 tūkstoši ar 77 tūkstošiem apgādājamo. 1929. gadā piemaksu apjoms bija vidēji 12 – 18 latu. Tiesības tās saņemt bija arī obligātā dienesta karavīriem (4,50 latu mēnesī). No valsts aplaimoto vidus ilgi bija izslēgtas vismaz 12 tūkstoši valsts autonomo uzņēmumu strādnieku ģimeņu (20. gadu beigās – ap 22 tūkstoši apgādājamo). Bet laukstrādnieki ģimenes piemaksas sāka saņemt ar 1937. gadu.

Reklāma
Reklāma
“Baidens nolēmis skaisti aiziet no dzīves, paņemot sev līdzi ievērojamu daļu cilvēces.” Medvedevs biedē ar Trešo pasaules karu
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Lasīt citas ziņas

1929. gada vasarā, apspriežot pārgrozījumus noteikumos par valsts darbinieku atalgojumu, kura pieaugumam nākamā gada valsts budžetā bija paredzēti pieci miljoni latu, Saeimā notika visai karsti strīdi arī par ģimenes piemaksām. Līdzās tiem, kas atbalstīja ideju par visas naudas piešķiršanu tikai ģimenēm, netrūka arī piekritēju uzskatam, ka piemaksas “patiesībā ir sociālās apgādes institūts, kam sevišķa nozīme bija tad, kad valsts darbinieku stāvoklis bija ārkārtīgi grūts”.

Nacionālā bloka deputāts Gustavs Reinhards oponēja, ka “pie mums ir tā, ka vientuļie var izdzīvot. Bet tiem, kam ir ģimene, vai nu jāmeklē vēl kāds cits darbs, vai sievai jāpārstrādājas, vai bērni jādzen citur maizi pelnīt, vai arī jāpadodas kārdināšanai, kas tomēr nevar nākt par labu mūsu valstij.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēc lieliem strīdiem, kuru gaitā izskanēja arī skarbais secinājums, ka “mūsu ģimene ir sistemātiski ārdīta un postīta”, nolēma piemaksas palielināt no 12 uz 18 latiem un no 24 uz 26 latiem. Lai kaut cik pielīdzinātu valsts darbiniekiem arī kara un civilresoru, autonomo uzņēmumu un valsts apsaimniekoto muižu strādniekus, izveidoja jaunu piemaksu sešu latu apmērā ik mēnesi. “Esmu dzirdējis sakām, ka turpmāk būšot tā, ka mazas stacijas priekšnieks pelnīšot mēnesī 100 līdz 120 latu, bet dzelzceļa sargs ar desmit bērnu lielu ģimeni – 280 latu. Jā gan! Kāpēc arī ne? Kas nes lielākus pienākumus un atbildību Latvijas valstij? Vai tas, kas vientulis, vai arī tas, kas audzina desmit krietnu un labu pilsoņu,” Saeimas sēdē retoriski vaicāja jau citētais deputāts Gustavs Reinhards.

Realitātē tomēr privātu uzņēmumu darbinieki, brīvo profesiju pārstāvji, strādnieki, lauksaimnieki nekādas piemaksas nesaņēma, taču kopumā šīs aprindas veidoja apmēram 35% visu ģimeņu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.