Vai ministrs un valsts sekretārs var nezināt par iepirkumiem ministrijā? Atbild bijusī Veselības ministre 23
2020.gada novembrī ES piedāvāja dalībvalstīm centralizētā iepirkumā iegādāties “Pfizer/Biontech” ražotās vakcīnas pret Covid-19. Kad atteikšanās no šīm vakcīnām nāca gaismā pagājušā gada sākumā, premjers Krišjānis Kariņš (JV) pieprasīja Viņķeles demisiju. Vēlāk prokuratūra sāka izmeklēšanu, un šobrīd Viņķelei ir uzrādīta apsūdzība par valsts amatpersonas bezdarbību.
TV24 raidījums “Ziņu Top” Ilzei Viņķele kā bijušajai veselības ministrei, kas arī bija saistīta ar iepirkumiem, jautāja, vai tas ir iespējams, ka ministrs un valsts sekretārs nav informēts par iepirkumu 220 miljonu eiro apmērā [runa ir par Aizsardzības ministrijas iepirkumu. – red.]?
“Valsts sekretārs nevar nebūt informēts īpaši par tāda apmēra iepirkumiem. Vai ministrs var nebūt informēts? Skatoties pēc analoģijas ar ministrijām, kur es esmu strādājusi,
Kura bija tā amatpersona, kuras pienākums bija paziņot ministram, valsts sekretāram: “Lūk, te mums ir tāda lieta!”?
“Redziet, aģentūra, kas veica iepirkumus, ir salīdzinoši autonoma.. Bet man ir grūti iedomāties..” atbildi nespēj rast bijusī veselības ministre. “Ministri ir bijuši informēti par iepirkumiem, ja viņiem ir bijušas zināmas intereses – neizliksiemies, ka ne tik senā vēsturē tādi gadījumi nav bijuši, tad pilnīgi noteikti ministrs ir informēts.”
“Bet man šķiet, ka tie laiki ir garām, kad iepirkumi tika pielāgoti kādam noteiktam pretendentam un tas notiek politiskā līmenī.”
Vai Aizsardzības ministrei Mūrniecei vajadzēja atkāpties no amata, ņemot vērā to, ka šis līgums ticis parakstīts viņas laikā?
Mēs varam pieņemt, ka svaru kausi nosvērsies dažādi. Ja izrādīsies, ka nodarījums tur nav tik liels, kā Mūrnieces kundze varēs tālāk strādāt ar šiem cilvēkiem,” jautā Viņķele.