Kā mīkstināt frotē dvieļus, lai tie nebūtu raupji, bet labi uzsūktu mitrumu 0
Māra Lapsa, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
Nesen pirktie frotē dvieļi ir raupji arī pēc vairākām mazgāšanas reizēm, slikti uzsūc ūdeni slaukoties. Kā to novērst? MADARA PIERĪGĀ
Kāpēc dvieļi tādi
Ražotāji pirms sūtīšanas uz tirdzniecības vietām dvieļus impregnē – apstrādā ar ķimikālijām, lai transportēšanas un uzglabāšanas laikā dvieļi nepievilktu putekļus, nekļūtu netīri. Tas frotē audumu padara cietu un raupju, kas slikti uzsūc mitrumu.
Augstas kvalitātes dvieļi pēc mazgāšanas kļūst mīkstāki un maigāki, bet daži dvieļi nekad tādi nebūs, lai kā gribētos. To, kā arī spēju absorbēt mitrumu nosaka auduma kvalitāte. Lēti dvieļi parasti nav augstas kvalitātes, to audums ir plāns vai nevienmērīgs, tāpēc tie saglabājas cieti un raupji pat pēc vairākām mazgāšanas reizēm, nepalīdz ne speciāli mazgāšanas līdzekļi un tehnoloģijas.
“Simtprocentīgi kokvilnas dvieļi mēdz būt raupjāki, bet tie, kuru sastāvā ir gan kokvilna, gan sintētika, ir mīkstāki un pūkaināki. Savukārt frotē, kura sastāvā sintētikas vairāk nekā kokvilnas, sliktāk uzsūks ūdeni slaukoties,” skaidro ķīmiskās tīrītavas un veļas mazgātavas Helgas veļas māja tehnoloģe Kristīne Reivīte.
Kādā režīmā mazgāt un žāvēt
Dvieļus ieteicams mazgāt veļasmašīnā 60 ºC (jāpārliecinās, kāda temperatūra norādīta uz birkas) un veļaspulvera vietā izmantot šķidro mazgāšanas līdzekli. Ja tomēr negribas atteikties no pulvera, nevajag pārspīlēt ar tā daudzumu. “Pievienojot pārāk daudz veļaspulvera, frotē dvieļi pēc mazgāšanas kļūst cieti,” brīdina speciāliste. Jāiestata papildu skalošanas režīms.
Frotē dvieļus nevajadzētu mazgāt lielu apgriezienu režīmā, izmantot ūdens taupīšanas režīmu. Tos arī nevajag vārīt, žāvējot pārkaltēt un gludināt. Frotē dvieļiem jāžūst lēnām un ne pārāk augstā temperatūrā.
Prātīgi ar veļas mīkstinātāju
Var pievienot veļas mīkstinātāju, tomēr bieži grēko, to pielejot pārāk daudz un arī rūpīgi neizskalojot. Mīkstinātāja atlikumi uzkrājas dvieļos – audums izžūstot kļūst raupjš.
Tāpēc jāņem vērā, ka veļas mīkstinātājs jālieto mēreni vai pat jāiztiek bez tā. “Iesaku frotē dvieļu mazgāšanas procesā vispār nepievienot mīkstinātāju, jo tas veicina, ka audums sliktāk uzsūc ūdeni,” balstoties uz pieredzi, zina teikt Kristīne Reivīte.
Speciāliste arī norāda, ka dvieļi kļūst mīkstāki, ja tos žāvē žāvētājā, kur var uzturēt vienmērīgu temperatūru.
Jāmazgā bieži
Kad pēc mazgāšanās esam noslaucījušies, dvieļu šķiedrās uzkrājas ne vien ūdens pielieni, bet arī šampūna, dušas želejas, krēmu un kosmētikas pārpalikumi. Šie ķermeņa kopšanas līdzekļi izžūstot sacietē, un līdz ar tiem sacietē arī frotē dvieļi. Lai to novērstu, ieteicams dvieļus mazgāt bieži – ik pēc piecām sešām dienām. Tas nepieciešams tāpēc, ka mazgāšanas laikā no auduma pilnībā izņemt var tikai daļu netīrumu. Reti mazgājot, netīrumu daļiņas iekļūst vēl dziļāk šķiedrās, un dvieļus ir grūtāk izmazgāt tīrus.
Var izmantot tautas metodes
Lai mīkstinātu frotē dvieļus, var ņemt talkā trīs pārtikā izmantotus produktus: sāli, etiķi un sodu. Dvieļus uz 8–10 stundām iemērc aukstā ūdenī, kam pievienots sāls un etiķis (uz 10 l ūdens 1 glāze etiķa un 1 glāze sāls). Pēc tam dvieļus izmazgā veļasmašīnā kā parasti.
Vēl viena metode: veļasmašīnā mazgāšanas līdzekļiem paredzētajā nodalījumā ieber aptuveni 50 gramu sodas un dvieļus izmazgā 60 ºC. Ja tie joprojām raupji, mazgāšanas procesu atkārto, skalošanas programmu papildinot ar etiķi.