Zāles vai augu tējas? Tereško atklāj, kā saudzīgi mazināt asinsspiedienu 0
“Kāda alternatīva ir asinsspiedienu mazinošām zālēm? Kādos gadījumos tās var aizstāt ar ārstniecisko augu tējām?” jautā Andris no Ogres novada.
Ģimenes ārsts un fitoterapeits Artūrs Tereško stāsta – pašā sākumā, kad asinsspiediens sācis paaugstināties, medikamentu alternatīva ir pareizs uzturs, kurā četras piektdaļas ir augu valsts pārtikas produkti (graudaugi, pākšaugi, saknes un dārzeņi) un tikai viena piektdaļa dzīvnieku valsts produktu, un regulāras kustības, piemēram, pastaigas svaigā gaisā. Papildus tam var izmantot fitoterapiju, kas tiek pieskaņota katram cilvēkam individuāli.
Daži augi spēj efektīvāk samazināt sistolisko, citi diastolisko spiedienu, bet vēl daži paplašina sirds un citus asinsvadus, tā novēršot skābekļa trūkumu. Bērzs, arī āmulis ir universāli augi, jo iedarbojas uz procesiem, kas būtiski ietekmē asinsspiedienu, piemēram, pastiprina diurēzi, normalizē holesterīna līmeni. Tāpēc bērza lapu tēja īpaši ieteicama pacientiem, kuriem ir gan paaugstināts asinsspiediens, gan sirds mazspēja.
Pagatavošana: ņem 2 ēdamkarotes sausu smalcinātu lapu, aplej ar puslitru ūdens, vāra uz lēnas uguns 3–5 minūtes, atstāj ievilkties 15 minūtes, tad nokāš. Lieto pa 100 ml četras reizes dienā. Vai arī ņem 10 g baltā āmuļa drogas (laksti, lapas, kāti), aplej ar karstu (60–70 °C) ūdeni, notur 8 stundas termosā un lieto pa 1/3 glāzes trīs reizes dienā.
Ja asinsspiediens ir kombinācijā ar sirdsritma traucējumiem, var lietot māteres tinktūru. Laba spiedienu pazeminoša zāle ir arī pļavas ģerānija. Visus šos augus var savstarpēji kombinēt, vadoties no tā, kurš spiediens – sistoliskais vai diastoliskais – ir vairāk paaugstināts.
Ārsts uzskata, ka stresa, spriedzes izraisītu asinsspiediena paaugstināšanos lieliski var ārstēt tikai ar fitoterapiju. Bet, ja ievērojami paaugstināts asinsspiediens ir jau gadiem, ja tā cēlonis ir nieru, sirds vai kādas citas slimības, obligāti jālieto ārsta izrakstītie medikamenti. Līdztekus dzerot ārstniecības augu tējas, iespējams samazināt medikamentu devas un to izraisītās blaknes.