Tā kā pasaulē cilvēkiem bieži konstatē D vitamīna deficītu, zinot to, ka tam ir svarīga loma kaulu veselības nodrošināšanai, tas tiek pievienots daudzos rūpnieciski gatavotos produktos: piena produktos, sulās, maizē un graudu saturošos produktos, piemēram, brokastu maisījumos. Mērķis šādu produktu ražošanai ir mazināt D vitamīna deficītu, kas līdz šim laikam pilnībā gan problēmu nav atrisinājis. Jāpiebilst, ka pats par sevi piens nesatur D vitamīnu. 0
D vitamīnu citu starpā jāizceļ arī tāpēc, ka tas ir vienīgais vitamīns, kurš dabiski sintezējas organismā – ādā ar ultravioleto staru palīdzību. Aizvien biežāk redzam, ka bērni salīdzinoši maz laika pavada svaigā gaisā. Bet pat tad, ja ārā nav saulains, tomēr katru dienu ir jāvelta laiks pastaigām laukā. D vitamīnu organisms spēj sintezēt pat mākoņainā laikā, jo arī caur mākoņiem saules stari nokļūst līdz zemei.
Attiecībā par dzelzs deficītu organismā jāsaprot, ka lielākoties bērniem ap gada vecumu tas būs, jo dzelzs rezerves organismā sāk veidoties tikai tad, kad bērns pārtikā sāk lietot produktus, kuru sastāvā ir dzelzs. Bērniem, kuri pirmajā dzīves gadā uzturā saņēma piena maisījumus, ir mazāka varbūtība, ka viņu organismā būs dzelzs deficīts. Piena maisījumos ir pievienots dzelzs, lai mazinātu dzelzs deficīta attīstību. Cilvēks dzelzi var uzņemt gan ar dzīvnieku valsts produktiem, gan ar augu valsts produktiem. Ir zināms, ka mūsu organisms labāk spēj uzņemt dzelzi no dzīvnieku valsts produktiem. Taču dzelzs nonākšanu mūsu organismā var kavēt, ja cilvēks uzturā pārmērīgi uzņem kalciju, proti, pienu un piena saturošus produktus. No augu valsts produktiem cilvēka organisms dzelzi spēj uzņemt mazāk, taču augu valsts produkti mums nepieciešami, jo tajos esošais C vitamīns palīdz organismam uzņemt dzelzi no graudiem, dārzeņiem un augļiem.
Speciālie piena dzērieni maziem bērniem kā papildus vitamīnu avots?
Speciāli maziem bērniem izstrādāto piena dzērienu sastāvā ir jau pievienotas uzturvielas un vitamīni. Ja vēlas, vecāki tos saviem bērniem var dot arī līdz trīs gadu vecumam. Svarīgi atcerēties, ka tad tiem jābūt kā papildus ēdienreizēm. Piena dzēriens šajā vecumā nevar aizstāt pamata ēdienreizes. Mazam bērnam katru dienu vajadzīgas piecas ēdienreizes. Trim no tām jābūt lielajām (pamata) ēdienreizēm, divām – papildus jeb uzkodām. Šajās papildus ēdienreizēs vecāki var bērnam piedāvāt speciālos piena dzērienus.