Kā maza zēna dilemma saldumu veikalā radīja apvērsumu saldējuma jomā 0
Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Pirms 100 gadiem no Dānijas uz ASV emigrējušais skolotājs un saldumu veikala īpašnieks Kristians Nelsons patentēja “Eskimo” tipa saldējumu – saldētu saldējuma masu šokolādes glazūrā.
Nelsons vēlāk apgalvoja, ka ideja radusies 1920. gadā, vērojot, kā kāds zēns viņa bodītē nespēj un nespēj izšķirties, vai par kabatas naudu nopirkt saldējumu vai šokolādes tāfelīti.
Krietns laiks pagāja, kamēr uzņēmējs eksperimentālā ceļā noskaidroja labāko metodi, kā, sērijveidā ražojot, ar izkausētu šokolādi pārklāt saldējuma gabalu, turklāt tā, lai tas ātri neizkustu.
Kamēr to nenoskaidroja, nevienu uzņēmēju Nelsona ideja neieinteresēja. Saņēmis septiņus atteikumus, censonis tomēr atrada atsaucību pie diplomētā ķīmiķa un saldumu ražotāja Rasela Stovera, kurš pēc sadarbības līguma parakstīšanas, pateicoties savām ķīmijas zināšanām, izstrādāja formulu šokolādei, kas, saskaroties ar aukstu virsmu, sacietēja, nevis kausēja sasalušo masu.
Produktu, kuru drīz sāka ražot, nolēma nosaukt par “Eskimo Pie” jeb “Eskimosu pīrāgu” un ērtības labad uzsēdināja uz kociņa. Nelsona un Stovera sadarbībā tapušais saldējums guva tūlītēju milzu popularitāti. Uzņēmēji franšīzes līguma veidā pārdeva “Eskimo” tehnoloģiju un ražošanas tiesības ap 1500 ražotājiem, pretī saņemot 1 centu no katra pārdotā saldējuma.
1922. gada aprīlī abi šādā veidā jau pelnīja 30 tūkstošus dolāru nedēļā. Vienlaikus nācās izdot arī visai daudz naudas, lai tiesas ceļā aizstāvētu patentu un vērstos pret daudziem pakaļdarinājumiem.
Patenta termiņš beidzās 1928. gadā. Pēc tam “Eskimo” sāka brīvi ražot visā pasaulē. Arī Latvijā tas kļuva pazīstams jau pirms kara.