Kā mazā telpā paplašināt brīvo vietu 0
Tāpat kā sūdzamies par laika trūkumu, arī vietas mājoklī allaž izrādās par maz. Ko darīt, lai vietas būtu vairāk?
Atbilstošas mēbeles
Ja mājoklis neliels, nederēs masīvas, liela izmēra mēbeles, ko lieto tikai vienai funkcijai – piemēram, ļoti plata divguļamā gulta uz kājām, liels skapis ar veramām durvīm vai milzīgs ēdamgalds. Noderīgākas būs mēbeles, ko var salikt, daudzējādi kombinēt vai izmantot vairākām funkcijām dažādās telpās (ērtāk, ja tās aprīko ar ritenīšiem). Piemēram, racionāls ir izvelkams galds ar maināmu augstumu, ko var izmantot gan kā ēdamgaldu, gan kā darba virsmu vai kafijas galdiņu. Noderīgi ir saliekami krēsli, ko ikdienā var uzglabāt saliktā veidā kādā nišā vai piekārtus pie sienas. Grīdas plakni var atslogot, ja televizoru un apskaņošanas tehniku stiprina pie sienām vai griestiem. Arī lielu gultu var padarīt ekonomiskāku, ja tās apakšpusē ierīko izvelkamas atvilktnes vai kastes dažādu lietu glabāšanai.
Ļoti ergonomiskas ir daudzfunkcionālas mēbeles, ko var iebūvēt sienas plaknē, dažādi kombinēt, pabīdīt vienu zem otras, variēt to izmērus, lietot kā papildu mantu glabātavas utt.
Šādas sistēmas tapušas, izmantojot asprātīgas dizaineru idejas. Tāpēc tās ir samērā dārgas, turklāt daudzfunkcionālajās sistēmās tiek izmantota dārga un sarežģīta furnitūra, kas nodrošina to salikšanu, pacelšanu, izvilkšanu utt. Tomēr ne vienmēr jāiegādājas dārgie varianti – tie, kam ir prasmīgas rokas un tehniska domāšana, vienkāršākās idejas var nošpikot un izgudrot, kā izveidot savām vajadzībām atbilstošu konstrukciju. Piemēram, gulta, kas dienā novietota vertikāli gar sienu, bet vakarā līdzīgi kā galda virsma nolaižama uz grīdas. Tikai jāņem vērā, ka nepieciešami ne vien labi mehānismi, bet arī pietiekami izturīga sienas konstrukcija.
Iebūvētas konstrukcijas
Dizainere Larisa Pomeščikova uzskata, ka mazā telpā īpaši svarīgs arī vizuālais izskats. Plašā istabā daudzi suvenīri un dažādas sīkas lietas daudz netraucēs, bet nelielu telpu tie padarīs nekārtīgu un vizuāli vēl mazāku. Tāpēc ieteicams veidot slēgtas plauktu sistēmas, skapjus no grīdas līdz griestiem, kā arī izmantot visas nišas un brīvos stūrus. Lietu glabāšanai ļoti izdevīgas ir mantu kastes/sēdekļi, galdiņi ar papildu glabāšanas kastēm vai groziem to apakšpusē, sekli, slēgti plaukti pie neizmantojamām sienu plaknēm un slēgti kāpņu pakāpieni, kas atveras kā lādes.
Nereti tieši durvju vēršanās virziens neļauj telpā ievietot iecerēto mēbeli. Tāpēc gan telpām, gan mēbelēm izdevīgākas būs bīdāmas durvis, īpaši virtuvē, koridorā, sanitārajos mezglos.
Izmantot griestu platību
Ja griesti ir augstāki par 3,50 m, telpā jau iespējams izveidot mezonīnu jeb nelielu starpstāvu, ko lielākoties izmanto guļvietas ierīkošanai. Šāda konstrukcija atslogo grīdas plakni un lietderīgi izmanto citādi neizlietoto griestu platību.
Idejas * Priekšnamā papildu vietu iespējams iegūt, sienas skapja durvis komplektējot ar spoguli. Ja vietas pavisam maz, spoguli var nostiprināt apmēram 60 – 70 cm atstatus no sienas starp griestiem un grīdu, bet pakaramos ierīkot aiz tā.
Reklāma
* Virtuvē var ierīkot vairākas no iekārtas izvelkamas virsmas un platas palodzes. Vietu ietaupa arī divu riņķu plītis un vairākstāvu sautējamie katli. Vairāk platības iegūst, iebūvējot kompakto sadzīves tehniku, kas aizņem mazāk vietas nekā standarta ierīces, tomēr jārēķinās, ka tā izmaksā dārgāk. Ja mājās pusdieno reti, ēdamvietai izdevīga būs atvāžama galda virsma, ko stiprina, piemēram, pie palodzes vai darba virsmas. Noderīgāks par skapīti būs neliels galdiņš uz riteņiem, ko var lietot gan kā papildu darba virsmu, gan kā servējamo vai brokastu galdiņu. * Vannasistabā un tualetē izdevīgākas ir dušas, nevis vannas. Vietu, kas paredzēta santehnikai, palīdzēs ietaupīt samazināta izmēra tehnika, stūra izlietnes. Iespējams iegādāties arī grozāmas izlietnes un tādas, ko var komplektēt ar veļasmašīnu, novietojot virs tās. Noderēs slēgti skapīši, kuru durvīs iestrādāts spogulis. Spoguli var iestrādāt arī vannasistabas durvīs.
|