Kā makšķernieki vērtē ierosinājumu aizliegt atrasties uz ledus? 0
Makšķernieks Mārtiņš Kalaus: “Tas viss izskatās pēc absurda teātra, kas ir ļoti raksturīgs mūsu politiķiem. Jāmeklē citi risinājumi, nevis galēji – “aizliegt!” Aizliegsim rīkot sacensības zemledus makšķerēšanā, ledus burāšanā?
Pamatojums aizliegumam – tiek tērēts daudz resursu makšķernieku glābšanai. Bet cik naudas iztērē, glābjot cilvēkus ugunsnelaimju gadījumos, autoavārijās? Vajadzētu aizliegt elpot ziemas gaisu, jo no gripas miruši jau divi cilvēki, tikpat cik šogad noslīkuši makšķernieki.”
Limbažnieks Aigars Ozoliņš, iecienījis zemledus makšķerēšanu Igaunijā: “Uz Peipusa ezeru, Pērnavas līci un upi jau daudzus gadus ik sezonu copēt brauc tūkstošiem Latvijas makšķernieku, arī es. Šo situāciju tur kontrolē Apkārtējās vides ministrija un robežsardze. Nekādi likumi vai noteikumi neaizliedz atrasties uz ledus. Atbildīgie dienesti, novērtējot situāciju konkrētās vietās, masu medijos izsludina zaļo gaismu – ledus stingrība ir pietiekama un drīkst doties uz ledus no konkrēta datuma. Tāpat izziņo dienu, kad tur vairs nedrīkst atrasties, ja ledus kļuvis bīstams cilvēka drošībai. Ja makšķernieki tur atrodas pirms vai pēc atļautā laika un tiek notverti, viņus soda administratīvi. Sodi ir ļoti bargi, līdz pat piecsimt latiem. Līdzīgā veidā Igaunijā tiek dota atļauja, kad uz ledus drīkst braukt ar auto. Starp Igaunijas salām droša ledus sezonā notiek intensīva automobiļu kustība, arī makšķernieki izmanto šīs tiesības.”
Mednieks Alfrēds Čepānis: “Var pieņemt likumu aizliegt medības, jo tajās tiek izmantoti ieroči, naži, gandrīz katru gadu tajās notiek nelaimes gadījumi ar letālām beigām. Bet es vienalga ietu medībās. Noteikumi neko nedos, ja nu kādu latu soda naudās iekasētu pašvaldību budžetos.”
Dabas draugs Māris Olte: “Tautas kalpi grib parādīt formālas rūpes par cilvēkiem. Viņiem no kabinetiem laikam labāk redzams, cik drošs ir ledus uz mūsu ūdeņiem. Bet Latvija nav tik maza valsts, piejūras rajonos ledus var nebūt jau pašlaik, bet Alūksnē vēl copēsim līdz aprīlim. Par makšķerniekiem nevajag rūpēties, viņi paši lems, kas ir bīstams viņu veselībai. Mūsu valstī katra cilvēka drošība ir katra paša rokās. Kaut kādi noteikumi būtu personiskās brīvības ierobežojums. Ja kāds nejēga ieplanē zem ledus, tad tā ir viņa lieta.”
Uzziņa Rīgas domes Drošības, kārtības un korupcijas novēršanas jautājumu komisijas priekšsēdētājs Dainis Turlais izteicis priekšlikumu ar likumu aizliegt cilvēkiem uzturēties uz ledus. Katru sezonu tiekot tērēts pārāk daudz līdzekļu, lai glābtu no noslīkšanas neapdomīgus cilvēkus. Igaunijā tādi noteikumi jau esot pieņemti. Aizlieguma ierosinājumu uztvēruši arī politiķi Saeimā. Deputāts Kārlis Seržants (ZZS) šai jautājumā nav tik radikāls un ierosina aizliegumu piemērot brīžos, kad tas ir īpaši bīstami. Arī Aizsardzības ministrija sākusi meklēt risinājumus, lai ierobežotu cilvēku, īpaši makšķernieku, atrašanos uz ledus. Jau ir notikušas konsultācijas ar atbildīgajiem dienestiem. Priekšlikumus plānots pārrunāt ar makšķernieku nevalstiskajām organizācijām. Ledū ielūzušo un noslīkušo skaits 2009. gadā – 7, 2010. gadā – 3, 2011. gadā – 7, 2012. gadā – 4 (no tiem trīs makšķernieki) Avots: VUGD dati |