Foto – Shutterstock

Kā mājās uz palodzes izaudzēt pašam savu ingveru 14

Ikviena sieviete, kas seko savai figūrai, jau sen pēc nopelniem novērtējusi unikālās ingvera īpašības. Bet vai tu zini, ka ingveru var izaudzēt uz palodzes savā mājoklī un baudīt tā svaigās, aromātiskās saknes?

Reklāma
Reklāma
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
“Baidens nolēmis skaisti aiziet no dzīves, paņemot sev līdzi ievērojamu daļu cilvēces.” Medvedevs biedē ar Trešo pasaules karu
7 brīnumēdieni! Pārtikas produkti, kuru regulāra iekļaušana ēdienkartē kavē ādas novecošanos
Lasīt citas ziņas

Ingvers mājas apstākļos jūtas lieliski. Galvenais, zināt, ka veģetācijas periods ilgst 8–10 mēnešus. Ingvera sakni iestāda februārī–martā, to var iegādāties veikalā vai tirgū. Pērkot ir jāpievērš uzmanība auga stāvoklim – saknei jābūt gludai un stingrai, ar dzīviem asniem.

Pirms stādīšanas ingvera sakne ir “jāpamodina”. Lai to paveiktu, sakni iegremdē siltā kālija permanganāta šķīdumā un patur vairākas stundas. Pēc tam sakni ievieto polietilēna maisiņā un patur, kamēr parādās “acis” kā kartupeļiem. Kad “acis” labi sadīgušas, ingvera sakni sadala daļās. Uz katras daļas jābūt vismaz vienam labi attīstītam asnam.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēc stādīšanas materiāla izvēlēšanās var pāriet pie ingvera audzēšanas mājas apstākļos. Labākais stādīšanas laiks ir pavasaris. Var izdalīt vairākus galvenos posmus.

1. Augsnes sagatavošana
Zema un plata poda dibens ir noteikti jāpiepilda ar grants un smalkas upes smilšu kārtu, jo augs nepanes mitruma trūkumu. Zemes maisījumam jābūt barojošam un gaisa caurlaidīgam.

Var izmantot universālu granti stādīšanai, kas nopērkama veikalos, bet var to pagatavot pats. Lai to paveiktu, vajadzēs samaisīt divas daļas lapu komposta, vienu daļu velēnu zemes un vienu daļu smalkas upes smilts.

Sagatavotā augsne ir jādezinficē. Lai to paveiktu, augsni var iztvaicēt vai izmantot speciālus ķīmiskos preparātus, kas mūsdienās plašā klāstā pieejami veikalos.

2. Stādīšana
Ja stādīšanai esi nolēmis izmantot tikai daļu saknes, tad griezuma vieta ir jāapbārsta ar koku pelniem. Sakne ir jāstāda vertikāli, ne vairāk kā divu centimetru dziļumā. Pēc tam tā ir kārtīgi jāaplaista un jānosedz pods ar plēvi vai stiklu.

3. Kopšana
Pēc tam, kad parādās asni, plēve ir jānoņem un jānovieto pods gaišā vietā. Ingvers dod priekšroku izkliedētai gaismai, tas nedrīkst atrasties tiešos saules staros.

Ingvers nepanes sausumu, tāpēc tas ir regulāri jālaista. Gaisa mitrumam telpā ir jābūt augstam. Labu rezultātu dod auga apsmidzināšana reizi dienā.

Reizi 10–15 dienās ingvera sakne ir jāpiebaro. Piebarošanu ir labi veikt pamīšus ar organiskajiem un minerālajiem mēsliem. Aptuveni pēc pusgada auga laksti sāks nīkuļot, lapas dzeltēt.

Reklāma
Reklāma

Šajā laikā ir jāpārtrauc auga apsmidzināšana un ievērojami jāsamazina laistīšana. Pēc tam, kad visas lapas būs nodzeltējušas un sāks krist nost, var ķerties pie ražas novākšanas.

Pirmie dzinumi parādās pēc 1–2 mēnešiem. Vasaras sezonā karstā laikā podus ar ingveru var iznest ārā, ierokot augsnē un noēnojot. Optimālos turēšanas apstākļos lakstu augstums var sasniegt vienu metru.

Rudenī, kad stublāji atmirst, saknes ir jāizrok, jāattīra no zemes un jāglabā sausā vietā. Daļu sakņu var izmantot pārtikā vai ārstēšanās nolūkiem. Otru daļu var saglabāt līdz nākamajai sezonai un atkal iestādīt.

Svaigu ingvera sakni var glabāt ledusskapja zemākajā plauktā aptuveni mēnesi, bet sasmalcinātu un izžāvētu – līdz četriem mēnešiem.

(Sagatavots pēc ārzemju preses materiāliem)

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.