Kā mājās pavairot acālijas? 0
“Apskatīju acāliju izstādi Latvijas Universitātes Botāniskajā dārzā Rīgā. Kā pasakā! Gribētos arī pašai kādu no šīm acālijām, bet veikalos tādu nav. Kā mājas apstākļos pavairot acālijas?” SABĪNE MADONĀ
Veikalos parasti piedāvā aptuveni piecas šķirņu acālijas, kas veido kompaktu augumu, ir samērā izturīgas, skaidro acāliju speciāliste Skaidrīte Matisone. Taču Latvijas Universitātes Botāniskajā dārzā acāliju kolekcijā ir 125 šķirnes.
Izvēloties tīkamu šķirni, jaunu acāliju var izaudzēt arī pats. Selekcijai lieto sēkliņas, bet pavairošanai – spraudeņus. Šim nolūkam izmanto dzinumus, kas rodas, apgriežot kociņa vainagu pēc noziedēšanas.
Apsakņošanai piemērota ap +20 °C temperatūra, kāda ir uz palodzes siltos dzīvokļos. Labo ziņu par apsakņošanos, kas izpaužas kā jaunu lapiņu augšana, reizēm nākas gaidīt pat pāris mēnešu. Kad jaunuļi sākuši augt, tos pārvieto acālijām tīkamākā temperatūrā (+10…15 °C) un apstākļos (neder sauss gaiss) līdz nākamajam pavasarim, kad izpiķē katru atsevišķi. Agrāk to darīt nevajag, jo saknīte vēl var būt pārāk niecīga. Jāņem vērā: lai izaudzētu jaunu acāliju, vajadzīgs rūpīgs darbs ilgu gadu garumā. Tāpēc vietējie dārznieki te nesaskata peļņas iespējas, turklāt izaudzēt tādā kvalitātē kā ārzemju specializētajos kombinātos Latvijas apstākļos šķiet neiespējami.
! Skaidrīte pat priecātos, ja kāds savā privātajā augu kolekcijā audzētu arī dažādas acālijas, jo īpaši vietējo selekciju. Spraudenīšus viņa sola dāvināt, jo, apgriežot acālijas pēc ziedēšanas, tie rodas vairumā. Iepriekš gan jāpiesakās LU Botāniskajā dārzā vai zvanot Skaidrītei Matisonei (tālrunis 26437932).