Foto-esthermm/Fotolia

Kā mājas apstākļos var iztīrīt uzvalka žaketi – plašs padomu apkopojums 0

Kā mājas apstākļos varētu iztīrīt uzvalka žaketi? INGUNA A. Saldus novadā

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Marts – narcise, jūnijs – roze: kurš zieds atbilst jūsu dzimšanas mēnesim
Kokteilis
Vai zārkā līdzi mirušajam drīkst likt krustu, fotogrāfijas un šķērītes? To zina tikai retais 6
Katastrofa ir neizbēgama? CIP vairāk nekā 50 gadus turējusi slepenībā grāmatu, kurā aprakstīts iespējamais pasaules gala scenārijs
Lasīt citas ziņas

Katram traipu veidam ir savs sastāvs, savas īpatnības, kurām jāpieskaņo tīrīšanas līdzeklis un paņēmiens. Arī katram tekstiliju veidam ir savs īpatnējs sastāvs, savas ķīmiskās un fizikālās īpašības, kas jāņem vērā, izvēloties traipu tīrīšanas līdzekli un veidu.

Visus traipus nosacīti var iedalīt četrās grupās:

CITI ŠOBRĪD LASA

1. traipi, kurus var iztīrīt sausā veidā, audumu izpurinot vai apstrādājot ar suku (putekļi, dubļi, māli, milti, krīts, kaļķi);

2. traipi, kas tīrā, pasārminātā vai paskābinātā ūdenī šķīst vai pāriet emulsijā un tādējādi kļūst izmazgājami (cukurs, medus, ievārījumi, augļu sulas, olbaltumvielas);

3. traipi, kas ūdenī nešķīst, bet šķīst vienīgi organiskajos šķīdinātājos (spirtā, acetonā, etilacetātā, terpentīnā). Tie ir taukvielu, minerāleļļu, darvas, sveķu, laku, krāsu un citi traipi;

4. traipi, kuru izņemšana saistīta ar vielu ķīmisku pārveidošanu, piemēram, rūsas, kafijas, kakao, zāles, organisko krāsvielu un arī medikamentu traipi.

Tāpēc traipu tīrīšanā nevar būt universālu līdzekļu un paņēmienu, katrā gadījumā jāizvēlas konkrētajam traipam un audumam piemērots tīrīšanas līdzeklis.

Pirms ķeras pie traipa tīrīšanas, kaut aptuveni jānoskaidro tīrāmā auduma šķiedru sastāvs un krāsas noturība. Pārbaudi ieteicams izdarīt kādā mazāk redzamā apģērba vietā.

Traipa izņemšana jāsāk ar vienkāršākajiem tīrīšanas līdzekļiem un paņēmieniem –

• ar siltu, tīru ūdeni;

• ar ūdeni, kam pieliets nedaudz ožamā spirta;

• ar ūdeni, kurā izšķīdināts kāds mazgāšanas līdzeklis.

Tikai tad, ja šie līdzekļi nedod vēlamos panākumus, jāķeras pie citiem, iedarbīgākiem līdzekļiem.

Traipu tīrīšanas paņēmieni

Traipus visparocīgāk tīrīt uz parastā gludināmā dēļa. Uz tā uzklāj vairākās kārtās salocītu sausu, baltu drānu, kas labi uzsūc šķidrumu.

Reklāma
Reklāma

Traipu tīra ar tamponu, kas pagatavots no tīrām, baltām lupatiņām. Traipa vietu saslapina ar attiecīgo tīrīšanas līdzekli, tajā pašā šķīdumā iemērc arī tamponu un uzsit ar to pa traipa vietu tā, lai netīrumi kopā ar tīrīšanai lietoto šķīdumu iesūktos gan tamponā, gan paliktnī.

Nedrīkst berzēt traipa vietu, jo tad uz auduma var rasties jauns noberzuma plankums, kas vairs nebūs likvidējams. Jāievēro, ka ar spēku traipu nevar izņemt. Tas jātīra pacietīgi, maigi, saudzējot tīrāmo apģērbu.

Kad traips pilnībā iztīrīts, apstrādāto vietu skalo uz paliktņa tīrās daļas, samērcējot tīru tamponu siltā vai aukstā ūdenī. Lai izskalotajā vietā neizveidotos neglītas izplūduma kontūras, audumu tūlīt novieto uz tīra, sausa, balta paliktņa un ar sausu, baltu kokvilnas drānu, rūpīgi izspaidot, nosusina.

!!! Svaigi traipi daudzkārt vieglāk iztīrāmi nekā iestāvējušies, tāpēc notraipīto apģērbu vajadzētu iztīrīt pēc iespējas ātrāk.

Ko var izmantot

• Benzīns ir visnekaitīgākais traipu tīrīšanas līdzeklis. Tas nebojā ne audumu šķiedras, ne to krāsojumu. Benzīnu lieto tauku, minerāleļļu, darvas, apavu krēmu un svaigu eļļas krāsu traipu tīrīšanai. Taču, rīkojoties ar benzīnu, jāievēro, ka tas viegli uzliesmo, tāpēc jābūt piesardzīgiem.

• Terpentīns ir bezkrāsains vai iedzeltens dzidrs šķidrums ar raksturīgu smaku. To lieto koka sveķu, darvas un citu traipu tīrīšanai. Tīrs terpentīns ir nekaitīgs audumu šķiedrām un to krāsojumam.

• Acetons ir izcils taukvielu, minerāleļļu, vecu, sacietējušu eļļas krāsu un laku traipu šķīdinātājs. To nedrīkst lietot sintētisko šķiedru audumu tīrīšanai, jo tie acetonā šķīst. Vēl noteikti jāievēro, ka acetons uguns klātbūtnē ir strauji uzliesmojošs šķidrums.

• Spirts traipu tīrīšanā darbojas kā šķīdinātājs. Aukstā spirtā šķīst dažas eļļas un organiskās krāsvielas, sveķi, tinte. Karstam spirtam ir daudz lielākas šķīdināšanas spējas. Ja to atšķaida ar ūdeni, var izņemt traipus, kuri nešķīst ne tīrā spirtā, ne ūdenī, piemēram, zāles, vīna un alus traipus. Uz auduma šķiedrām spirts neiedarbojas, bet dažkārt var sabojāt auduma krāsojumu.

• Galda etiķis tīra augļu, dārzeņu un vīna traipus. Vāji etiķa šķīdumi tekstiliju šķiedrām, kā arī to krāsojumam ir pilnīgi nekaitīgi.

Labāk uzticēt ķīmiskajai tīrītavai

“Lai saprastu, kā tīrīt žaketi, vispirms jāizpēta tās kopšanas instrukcija, kurā norādīts, kādu tīrīšanas veidu ražotājs paredzējis konkrētajam tekstilizstrādājumam, jo tikai ražotājs vislabāk zina tā sastāvu un kā šādu materiālu vai to kombināciju drīkst tīrīt,” skaidro veļas dienesta Tvaikonis pārstāvis Gatis Ieleja. “Ja instrukcijā ir atļauta mazgāšana, ļoti iespējams, ka žaketi var mazgāt arī mājas apstākļos. Mazgāšana visbiežāk atļauta sintētisko tekstilšķiedru saturošām žaketēm, kuru sastāvā nav vilnas un nav līmauduma.”

Speciālists norāda, ka visbiežāk uzvalku žaketēm veic tā saukto sauso tīrīšanu (angliski dry cleaning), ko ķīmiskās tīrītavas veic speciālā apģērbu tīrīšanai paredzētā iekārtā, izmantojot šķīdinātāju. “Veicot sauso tīrīšanu, žakete saglabā savu sākotnējo izskatu – materiāls nesaraujas, nesaveļas, līmaudums neatlīmējas,” klāsta Gatis Ieleja. “Protams, vienmēr pastāv risks, ka kopšanas instrukcija var būt mānīga, tāpēc iesaku neriskēt un žaketi vienmēr nodot ķīmiskajā tīrītavā, jo meistari pirms tīrīšanas izvērtē ne tikai kopšanas instrukciju, bet arī tekstilizstrādājuma sastāvu un uzbūvi.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.