Kā mājas apstākļos sunim sadakterēt nelielu brūci? 0
Man uzdāvināja sunīti. Dzīvnieks ir ļoti aktīvs, tāpēc reizēm gūst nelielas brūces. Kā tās ārstēt mājas apstākļos? ILONA LIEPĀJĀ
Olaines veterinārā centra “all4pets” veterinārārste Santa Zirnīte iesaka bojāto vietu noskalot ar tīru, siltu ūdeni vai kumelīšu tēju (bez biezumiem). Apmatojums no traumētās vietas jānoskuj. Kad tas izdarīts, var domāt, ar ko brūcīti apstrādāt.
– Es saku stingru nē jodam, ūdeņradim un briljantzaļajam šķīdumam. Vienīgais, ko pieļauju, ir ūdeņraža pārskābe, bet arī tikai pirmajā dienā un ja brūce ir ļoti netīra, – saka Santa Zirnīte. Veterinārārste uzskata, ka gan jods, gan briljantzaļais šķīdums agresīvi ietekmē ādas šūnas, tās piededzina. Ir svarīgi, lai brūce elpo un dzīst. Ja apstrādā ar šiem šķīdumiem, dzīšana tiek traucēta. Protams, brūci nepieciešams dezinficēt, bet to veic ar maigākiem līdzekļiem, piemēram, ar ļoti vieglu (maigi rozā) kālija permanganāta šķīdumu. Ir pieejami arī speciāli dzīvniekiem paredzēti līdzekļi – hlorheksidīna šķīdums vai Povidon joda šķīdums, kas tiek atšķaidīti līdz tādai pakāpei, lai būtu gan dezinficējoši, gan maigi pret ādas šūnām.
Kad brūce apstrādāta, tai var uzsmērēt Bepanthen vai Calendula ziedi, kas brūci dziedēs, āda neplaisās, un ziedes kārtiņa pasargās no netīrumiem. Santa Zirnīte uzsver, ka ievainojums labi dzīst un pilnīgi pietiek savainoto vietu apsmērēt no rīta un vakarā.
Taču jāpanāk, lai suns traumēto vietu nelaiza, jo tādējādi var ieviesties infekcija.
Divas reizes dienā brūci var apmazgāt ar kliņģerīšu vai kumelīšu uzlējumu. Tas ir dabisks dezinfekcijas un dzīšanu veicinošs līdzeklis.