Kā mājas apstākļos mainīt testamentu, ja esošais vairs neapmierina? 0
Pirms vairākiem gadiem uzrakstīju testamentu, kurā visu mantu novēlēju savai kaimiņienei, jo neviena radinieka man nav. Kaimiņiene solīja vecumdienās palīdzēt, bet nu neliekas ne zinis. Tāpēc testamentu gribu mainīt un novēlēt savu īpašumu cilvēkam, kurš par mani rūpējas. Vai kaimiņienes vārdu varu testamentā nosvītrot, ierakstīt vietā citu vārdu un pierakstīt klāt: labotam ticēt? Vai šo dokumentu es drīkstu glabāt mājās vai labāk aiznest uz pagasta pārvaldi? VERONIKA DAUGAVPILS NOVADĀ
Testatoram (cilvēkam, kurš uzrakstījis testamentu) ir tiesības mainīt šo dokumentu, sagatavojot jaunu vai to atsaucot.
Jaunu testamentu katrs pats var uzrakstīt mājās (pat liecinieki tam nav nepieciešami) vai arī pie jebkura notāra, kā arī bāriņtiesā. Ja tiek sastādīts jauns testaments, tad iepriekšējais vairs nav spēkā, turklāt jaunajā dokumentā obligāti nav jāraksta, ka pirms tam bijis cits testaments. Nav arī svarīgi, vai agrākais testaments bijis publisks (sastādīts pie notāra vai bāriņtiesā) vai privāts (pašrocīgi sastādīts mājās). Publisko testamentu turklāt var atcelt arī ar vēlāku privāto.
Mantojuma atstājējs var atsaukt savu testamentu, arī nerakstot jaunu, bet skaidri izsakot savu gribu, taču tad tas jāfiksē notariālā vai bāriņtiesas sagatavotā testamenta atsaukšanas aktā. Testamentu var atsaukt arī ar konkrētu rīcību, iznīcinot šo dokumentu, piemēram, saplēšot to vai pārsvītrojot tekstu. Ja vien testaments nav saglabājies vēl kādā citā oriģinālā eksemplārā, tas zaudē spēku.
Ja testators iznīcina tikai dažas testamenta daļas, piemēram, izsvītro dažus vārdus vai teikumus, bet saturs pēc būtības nemainās, tad šis dokuments tomēr paliek spēkā.