Foto: Inita Šteinberga

Kā lolot dekoratīvos kāpostus 0

Dārzus un pilsētu apstādījumus šogad rotāja ļoti skaisti dekoratīvie kāposti. Kā pašam tos audzēt un kopt, un kā paildzināt to mūžu?

Reklāma
Reklāma

Rudens prieks

Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

“Dekoratīvie kāposti ir tipisks rudens prieks. Cik ilgs tas būs, atkarīgs no laika apstākļiem,” skaidro stādu audzētāja Inita Zepa. Šis rudens kāpostiem īpaši patika.

Aukstuma periods bija septembrī, bet vēlāk laika apstākļu dēļ augi dobēs izskatījās kā iekonservēti. Dekoratīvajam kāpostam ir tādas pašas prasības kā parastajam.

CITI ŠOBRĪD LASA

Nelielu salu tas pacieš labi. Kāposts pat var sasalt un atkal atlaisties. Taču, ja sals regulāri mijas ar atkusni, augs būs pagalam.

Dekoratīvos kāpostus mēslo tikmēr, kamēr tie aug, līdz septembrim. Vēlāk rudenī augi gan saglabājas glīti, bet attīstība vairs nenotiek, tie tikai veģetē.

Jāsargā no kaitēkļiem

Dekoratīvos kāpostus var sēt vasaras vidū un audzēt tāpat kā galviņkāpostus. Veikalos ir liela sēklu dažādība. Taču regulāri jāapskata stādiņi, jo, ja kaitēkļi, piemēram, kāpostu balteņa kāpuri, gliemji, sabojā lapas, nekāda skaistuma vairs nebūs.

Stādaudzētavās augi tiek speciāli apsmidzināti pret šādiem bojātājiem. Mazdārziņā kaitēkļus var nolasīt ar rokām. Dekoratīvos kāpostus, atšķirībā no parastajiem, stāda podos, lai septembrī varētu izņemt un pārstādīt dobēs vai balkonu kastēs, netraumējot sakņu sistēmu.

Tādēļ papildu rūpe ir uzmanīt, lai podi neiekalstu un mitruma būtu gana. Kad kāposti iestādīti dobēs, rudenī tie īpašas pūles vairs neprasa, jo mitruma pietiek un kaitēkļi ir rimušies.

Apstādījumos lapaiņi būs skaisti, kamēr laika apstākļi ļaus, bet paildzināt to mūžu nekādi nevar, un segt nav vērts. Nosalušos kāpostus novāc atkusnī vai sagaida pavasari.

Laba ideja!

Foto: Inita Šteinberga

“Dažus kāpostu podiņus var ienest telpās. Arī tur tie diezgan ilgi būs koši un glīti. Krāsainās, nokritušās lapas ir arī labs floristikas materiāls,” iesaka Bulduru Dārzkopības vidusskolas floristikas pasniedzēja Ineta Ozoliņa-Skrūzmane.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.