Vineta Pogule ceļotājiem piedāvā jumta istabiņu pašā Vecrīgas sirdī, Mazajā Jaunavu ielā 8, kur var apmesties seši cilvēki, katrs maksājot vien nedaudz vairāk kā desmit eiro par nakti.
Vineta Pogule ceļotājiem piedāvā jumta istabiņu pašā Vecrīgas sirdī, Mazajā Jaunavu ielā 8, kur var apmesties seši cilvēki, katrs maksājot vien nedaudz vairāk kā desmit eiro par nakti.
Foto – Zigmunds Bekmanis

Kā lētāk nakšņot ārzemēs 0

Pasaulē pastāv daudzas un dažādas naktsmītņu rezervēšanas sistēmas, ar kuru starpniecību ikviens interneta tīmeklī var atrast savai kabatai atbilstošu gultasvietu. Līdzās jau labi zināmajām “Booking”, “Couchsurfing” un “Hospitalityclub” vietnēm mani kolēģi žurnālisti izmanto arī “Airbnb”, kuras priekšrocība ir saskarsme ar dzīvokļa saimniekiem.

Reklāma
Reklāma

Bez uzticēšanās neiztikt

Kokteilis
Ko stingri aizliegts darīt kapsētā, lai tevi “nepaņemtu līdzi” – noteikumi, kas noteikti jāievēro
Veselam
Ķirurgs atklāj četrus pārtikas produktus, kas varētu palīdzēt novērst izplatīto vēzi Milenium un Z paaudžu vidū
Kokteilis
Viņi nav kā visi citi… Šīs 3 zodiaka zīmes ienīst Ziemassvētkus
Lasīt citas ziņas

Tās nav ne viesnīcas, ne viesu mājas. Tie ir dzīvokļi un mājas, kurās saimnieki gatavi izmitināt svešiniekus. “Šis ir labākais veids, kā pabūt pie cilvēkiem, kuri brīvprātīgi ir ar mieru svešiniekiem izrādīt savu iedzīvi un parunāties, kas man kā žurnālistam šķiet liela vērtība, atklājot patieso dzīvi valstī, kurā esmu ieradies,” teic “Latvijas Avīzes” galvenās redaktores vietnieks Ivars Bušmanis, kuram nereti nākas doties strādāt uz Eiropas Parlamentu. “Šajā ziņā es nevīlos, jo “Airbnb” vietnē sameklēju istabu Strasbūrā atsevišķā mājā, ko ieskāva skaisti īres nami. Tajā mitinājās kāda studente ar savu draugu. Mani pārsteidza tas, ka, izrādījusi mitekli, saimniece man pasniedza dzīvokļa atslēgu, lai neatkarīgi no viņas varu nākt un iet, kad gribu. “Airbnb” lielā mērā balstās uz iepriekšējām atsauksmēm, ko sniedz ne tikai nakšņotāji, bet arī viesu uzņēmēji, un viņa man uzticējās, kaut es biju vēl nevienam nezināms ceļotājs, kas šo naktsmāju rezervēšanas sistēmu izmanto pirmo reizi.”

Ivars bijis tik samulsis no tādas uzticēšanās, ka atslēgu pat nav paņēmis un savu ierašanos vienmēr sarunājis ar saimnieci pa telefonu. Mājās valdījusi nepiespiesta gaisotne, un viņš juties bezmaz vai kā ģimenes loceklis, jo visapkārt atradušās saimnieces mantas, ciemos nākuši citi studenti, virtuve un vannas istaba kopīga, vienīgi atsevišķa guļvieta.

CITI ŠOBRĪD LASA

Žurnālists Ģirts Vikmanis pirmo reizi “Airbnb” pakalpojumus izmantojis, dodoties uz semināru Briselē, ko viņam ieteikuši pasākuma organizatori. “Izvēloties nakšņošanas vietu, mani interesēja, lai tā atrastos netālu no Eiropas Parlamenta, kur notika pasākums, un ātri varētu turp nokļūt kājām, un, protams, cena – 70 eiro par divām naktīm pilnīgi apmierināja. Mani uzņēma četrdesmitgadnieku ģimene ar bērnu (starp citu, vīrs bija etiopietis, rakstnieks), kurai gan nebija daudz laika ar mani runāties, bet biju pārsteigts, ka no rīta viņi aicināja brokastīs pagatavot maizītes un padzert tēju un atstāja man dzīvokļa atslēgu.”

Nereti ir tā, ka viesmīlīgie saimnieki viesiem piedāvā arī dažādas izklaides brīvā laika pavadīšanai, ekskursijas, velonomu vai citus pakalpojumus, piemēram, rīdzinieks Aleksandrs (26 gadi) ir gatavs ciemiņus bez papildu maksas atvest no lidostas, kas īpaši svarīgi ir bikliem cilvēkiem, kas lēni adaptējas svešā vidē.

No saimnieka skatpunkta

Vineta Pogule naktsmītņu biznesā darbojas jau gandrīz desmit gadus, bet tikai pērn uzzinājusi par “Airbnb”, apmeklējot Kuldīgu. “Saimniece bija ļoti viesmīlīga. Palūgusi mums pieskatīt suni, atvēlēja visu māju un pati aizbrauca prom. Man šī vieta ļoti patika, jo tur viss bija skaists un tīrs,” atceras Vineta.

Pēc šīs vizītes viņa izpētījusi “Airbnb” mājas lapu un nolēmusi pamēģināt dažas istabas izīrēt. “Pēdējā laikā interese ir liela, jo cilvēki novērtē ērto atrašanās vietu un cenu, kas pilsētas centram ir ļoti draudzīga. Viņiem svarīga ir arī drošības sajūta par garantēto vietu, kas jau iepriekš apmaksāta. Publika visdažādākā – no Itālijas, Francijas, Krievijas, viens puisis bija pat no Korejas.”

“Airbnb” dažkārt var būt arī kā glābšanas salmiņš gadījumā, kad ceļojuma plānošanā kaut kas noiet greizi vai pēkšņi mainās plāni. Amsterdamā naktsmājas Vineta atradusi, vēl atrodoties lidostā, taču ne vienmēr ir garantija, ka uzrunātais dzīvokļa īpašnieks ātri atbildēs, jo ne visi darba laikā atrodas pie datora. Jārēķinās arī ar to, ka ierasties ciemos varēs tikai vakarā pēc darbadienas beigām.

Reklāma
Reklāma

Izvēloties rūpīgi pārbaudi

Savukārt Linda Saburova par “Airbnb” uzzinājusi no saviem ārzemju draugiem. Vietnes pakalpojumus viņa vairākkārt izmantojusi Brazīlijā. “Biju apmierināta, bet nekad jau iepriekš, spriežot vien pēc bildēm un apraksta, nevar zināt, kā būs īstenībā. Arī manā gadījumā Riodežaneiro rajons, kurā reiz apmetos, atradās netālu no pludmales, it kā drošā ielā ar apsargātu ieeju, taču pa istabas logu pavērās nepievilcīgs skats uz blakus esošo graustu kvartālu, kur naktī atskanēja šāvieni un ieradās policija.”

Protams, var gadīties, ka bildēs dzīvojamā platība izskatās tīra un sakārtota, bet atbraucot vieta vairs nav tik labā stāvoklī, taču Linda, izīrējot dzīvokļus tikai no šā gada Ziemassvētkiem, vienmēr rūpējas, lai telpas pēc katra ciemiņa tiktu uzkoptas. Tādēļ viņas profilā ir atsauksmes, ka tās izskatoties pat labāk nekā fotogrāfijās. Apmēram puse Lindas viesu nāk no Maskavas un Sanktpēterburgas, ir arī amerikāņi, skandināvi, tostarp latviešu pāri, kas strādā citviet pasaulē un atbrauc uz Rīgu ekskursijā. Bijuši arī Latvijas iedzīvotāji. “Diemžēl par viņiem pārsvarā neko labu nevaru teikt, jo aiz sevis atstāj lielu nekārtību.”

Lai aizsargātos pret negodprātīgiem ciemiņiem, “Airbnb” paredz garantētā depozīta lielumu, kas tiek piedzīts no klienta, ja viņa vizītes laikā kaut kas interjerā ticis sabojāts. Ja viss kārtībā, dienu pēc aizbraukšanas sistēma depozītu atmaksā kārtīgajam viesim, kuram gan jārēķinās ar sistēmas pakalpojuma apmaksu – parasti 4 – 8 eiro.

UZZIŅA

Naktsmītņu meklēšanas sistēma “Airbnb.com” izveidota 2008. gadā Sanfrancisko (ASV).

Nakšņošanas iespējas tiek piedāvātas vairāk nekā 190 valstu 34 000 apdzīvotās vietās, ko šajā laikā izmantojuši vairāk nekā 60 miljoni cilvēku.

Latvijā ir vairāk nekā 600 šādas vietas, tostarp Rīgā vien ap 300, Liepājā – 57, Bauskā – 19, Valmierā – 15, Rēzeknē – 12.

Lai kļūtu par “Airbnb.com” lietotāju, jāizveido savs profils šajā lapā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.