Foto-Shutterstock

Kā labāk sēt un piķēt, iesaka puķkopis + 6 iemesli, kāpēc jāstāda kasetēs 0

Svarīgākais laiks auga dzīvē ir starts – sēšana un piķēšana. Kā to labāk darīt, jautājām puķkopim MĀRTIŅAM MALTENIEKAM, kuram ir pamatīga pieredze pat pašu cimperlīgāko augu audzēšanā.

Reklāma
Reklāma

Viss sākas ar labu augsni

Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Substrātam ir sevišķi liela nozīme, jo īpaši sējeņiem un maziem, tikko izpiķētiem stādiņiem. Prāvākiem augiem substrāts arī nav mazsvarīgs, taču tie vieglāk tiks galā ar nepilnībām. Puķkopis Mārtiņš Maltenieks par labāko un drošāko uzskata Kaigu purva kūdru, konkrētai kultūrai izvēloties piemērotāko substrātu. Dažkārt vajadzīgās piedevas dārznieks pievieno pats, taču mazdārziņu saimniekiem viņš iesaka izvēlēties gatavu nepieciešamā smalkuma substrātu, kur visas barības vielas jau pievienotas.

Sauso kūdru kārtīgi aplaista iepriekšējā vakarā pirms stādīšanas. Izberot aizgaldiņā 250 litru kūdras, Mārtiņš substrātam uzlej trīs vai četras lejkannas ar 10 litriem ūdens. Ja kūdra sausāka, lej vairāk, it sevišķi vasarā. Pēc katras kannas kaudzi pārjauc, lai mitrums būtu vienmērīgs. To, vai mitruma gana, var pārbaudīt, substrātu stipri saspiežot dūrē. Pareizi būtu, ja starp pirkstiem parādītos mazliet valguma.

CITI ŠOBRĪD LASA

Augsnes irdenumam papildus var pievienot baltās perlīta granuliņas. Mazākiem augiem perlīta granulu var saberzt smalkāk, tad substrāts nesablīvēsies, neveidosies garoza.

! Diedzējot un piķējot augsnei jābūt sterilai, tātad – labam, svaigam kūdras substrātam. Nedrīkst ekonomēt un izmantot augsni, piemēram, no pērnās balkonu kastes vai puķu poda, kur ziemā iznīkusi ģerānija.

Podiem piebiedrojas kasetes

Dēstus izdevīgi audzēt kasetēs. Lielajās audzētavās augsni kasetēs pilda ar īpašām iekārtām, bet mazās saimniecībās labākais variants jāatrod pašam.

Agrāk Mārtiņš substrātu katrā kasetē bēris ar pirkstiem, taču darbs veicies ļoti lēni, turklāt substrātu var sapildīt nevienmērīgi, saspiest pārāk blīvi. Tagad kasešu pildīšanai puķkopis izstrādājis savu metodi. Vispirms sarūpē par kaseti lielāku dēlīti. Kasetē ieber substrātu un to met (atlaižot kaseti no pāris sprīžu augstuma) pret dēlīti. Kā pats saka, met ar plakšķi. Pieber vēl augsni un kaseti atkal nomet uz dēlīša. Tad vienmērīgi, ne pārāk blīvi piepildās visas šūnas. Ar pāris mētāšanas reizēm pilnīgi pietiek, lai subs­trāts kasetē būtu vajadzīgajā blīvumā.

Arī podiņā augsni Mārtiņš ber viegli. Mazāka lieluma podiņā augsni tikai ieber, bet lielākos mazliet piespiež poda malām, lai augsne neatlec. Substrātu puķkopis ber tā, lai vidū veidotos maza iedobīte, nevis uzkalniņš. Tas atvieglos laistīšanu, jo ūdens nenotecēs.

! Pērn lietotās kasetes, podus pirms jaunu augu stādīšanas vajag izmazgāt. Lai augu šūpulīši būtu pavisam droši, tos var dezinficēt ūdenī, kam pieliets tualetes tīrāmais līdzeklis ACE. Mārtiņš stāsta, ka citi dezinfekcijai izmantojot arī zilos graudiņos vai stipros veļas pulverus. Pēc tam trauciņus pamatīgi izskalo ar tīru ūdeni.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.