Kā labāk novākt sniegu 0
Ja nav pacietības gaidīt pavasari, sniegs jānovāc pašam. Par laimi, šoziem tā nav sevišķi daudz, un arī veikalos piemērotu darbarīku netrūkst.
Nodarbei nepieciešama sniega lāpsta, liekšķere, arī sniega stūmējs, stagnējošu ledu ātrāk likvidēt ar cirtni. Ja procesā iesaistās visa ģimene, veikalos piedāvā arī bērnu sniega lāpstiņas, kas maksā no Ls 1,23, ar dzīvespriecīgiem zīmējumiem košās krāsās, protams, dārgāk. Lielākām atvasēm domātā M-Craft plastmasas sniega lāpsta – jau ap Ls 3,0.
Sniega lāpstas ir parastas vai universālas – daudzfunkcionālas, tās izgatavo no metāla, koka vai plastmasas, bieži tikai apakšējo daļu pastiprinot ar nerūsējoša tērauda loksni. Šajā tirgus sektorā ir liela cenu un izmēru dažādība, tomēr laba manta vienmēr maksā labu naudu. Vēl joprojām lēti nopērkamas tradicionālās, plakanās sniega lāpstas, kuras sastāv no koka kāta un finiera plāksnes ar metāla maliņu, un patiesībā arī tām nav ne vainas. Tomēr strādāšanu atvieglo, piemēram, ergonomiski izveidots (izlocīts) kāts un rokturis. Ar īpašo rokturi aplaimotā Ergospecial lāpsta maksā ap Ls 10, bet energoekonomiskā Efekt, kas saņēmusi pat dizaina gada balvu – ap Ls 25. Pamatīga šķiet Fiskars universālā liekšķere, kas aprīkota ar koka kātu un alumīnija darba virsmu. Ietilpīgo darbarīku var izmantot arī labības un citu birstošu produktu lāpstošanai (maksā ap Ls 33,00). Manta esot tik izturīga, ka kalpošot arī mazbērniem…
Lielāku svaiga sniega daudzumu ātrāk palīdz novākt ar vienu vai diviem rokturiem aprīkota ļoti plata lāpsta, kuru cilvēks stumj atspēries, iesaistot darbā visu ķermeni. Sniega stūmējs Mikko ar 45 cm darba platumu maksā ap Ls 18, bet profesionālā Fiskars superliekšķere – jau ap Ls 80. Ar ledu palīdz tikt galā speciālie cirtņi, kuru cenas sākas no Ls 3.
Kad sniega aizvākšana pabeigta, noder arī kārtīga rupja slota. To cenas sākas ar pāris latiem un beidzas ar pārdesmit – par stilīgo Fiskars slotu-skrāpi ar pilienveida kāta šķērsgriezumu.
Pie vienas reizes der notīrīt arī jumtu. Šīm lāpstām ir tikai plastmasas darba virsma, lai nebojātu smalkos segumus. Ja negribas kāpt augšā, no lejas izmanto speciālus saliekamos kātus, kurus var izbīdīt pat 6,4 m garus. Rokā turamais posms ir apvilkts ar gumiju, lai drošāk var manipulēt. Iespējams, izdevīgāk tomēr iegādāties universālo kātu, kas aprīkots ne tikai ar sniega grābekli, birsti vai kapli jumtam, bet arī zāģi koku augstākajiem zariem un pat kulīti gatavo augļu noņemšanai (cena “Cenu klubā” – ap Ls 30).
Starp citu, noderīgas arī speciālās autobraucēju sniega lāpstiņas, turklāt ar dažām varot rakt arī visu pārējo. Mcardic saliekamā lāpstiņa ar mūrnieka ķellei līdzīgu roktura stiprinājumu maksā ap Ls 13,00.
Sniega lāpstu un citu dārza instrumentu atzītākie ražotāji ir “Fiskars”, “Gardena”, Latvijā mazāk zināmais “Wulf”. Instrumentus plašā izvēlē tirgo lielveikalos “K-Rauta”, “Depo” un “Kurši”, kā arī daudzās citās vietās, tirgus ieskaitot.
Padomi • Bērniem var arī nepirkt savu sniega lāpstu, bet gan izsniegt īsto, ar vieglo un īso kātu aprīkoto automašīnas lāpstu.
Reklāma
• Jumta tīrīšanai izdevīgāks ir daudzfunkcionāls komplekts, kas noder arī dārza darbiem vasarā. • Laba instrumenta darba mūžs vienmēr ir ļoti ilgs, ar to strādāt ir viegli un patīkami.
|
Konsultēja “Fiskars” pārstāvis Renārs Špoks.